Yeni isim koyacaklara alternatif kitap

Aydil Erol günlük yaşamda hiç duymadığımız duyduğumuzda garipsediğimiz isimlerin hikayesini anlattığı Adlarımız kitabında 17 bin 500 isim ve 823 ad koyma adeti yer veriyor Kitap yeni isim koyacaklara da kaynak olacak.

Yeni isim koyacaklara alternatif kitap
Yeni isim koyacaklara alternatif kitap
GİRİŞ 25.12.2010 11:26 GÜNCELLEME 25.12.2010 11:26

Yadırganan ve kulağa ilginç gelen isimlerden tutun, her gün defalarca dile getirdiğimiz ama farkına varamadığımız binlerce ismin konulmasının ilginç sebepleri var.

İsimler konusunda araştırmaları ike kendini duyurmuş Aydil Erol'un Adlarımız kitabında kulağa ilginç gelen isimlerin nereden geldikleri anlatılıyor.

Türkiye’de “adlar bilgisi” alanında en çok çalışan kişi olan Aydil Erol’un 'Adlarımız' adlı kitabı ta 17.500 ad yer alıyor. 'Adlarımız' kitabında ayrıca  “Ad Koyma Âdetleri” ile ilgili de 823 metin bulunuyor.

Ayaz, Aydınlık, Çirkin, Emanet, Hacıbaba, Hicran, Hüdaverdi, Kıymafelek, Satılmış, Sevindik, kullanEdenbulur vb isimlerin hikayelerine yer veriliyor.

Çalışmalarını Türkiye ile sınırlamayıp Türk Dünyası’ndan örneklerle zenginleştiren Erol, birçok ada örnek verirken onların çeşitli Türk Cumhuriyet ve Topluluklarında da kullanılmış olduklarını, küçük söyleyiş farklarını bile gösterdiği kitabında örneklemelerle durumu çok iyi bir şekilde anlatıyor.

“Bitişlerine Göre Adlar” da kitabın ayrı bir ayrıntı olarak yer alıyor.

Her baskının “Sözbaşı”larının da birbirinden ilginç olduğu kitapta göze çarpıyor.

Yalnız Türkiye’de değil, Türk Dünyası’nda da kapsamlı eserler arasında olan ADLARIMIZ'dan ilginç bölümler şöyle:

Anlamları aynı, söyleyişleri ayrı olanlar

Alper-Eralp, Ayemgül-Gülayem, Ayfer-Feray, Aynur-Nuray, Başbaktı-Baktıbaş, Baturalp-Alpbatur, Bayangül-Gülbayan, Baybatır-Batırbay, Baybek-Bekbay, Baybulat-Bulatbay,Baykutlu-Kutlubay, Baycan-Canbay, Bayhoca-Hocabay, Bayküçük-Küçükbay, Baymurat-Muratbay, Bekbatır-Batırbek, Bibinur-Nurbibi, Böribars-Barsböri, Demirhan-Demiröz,Dinçer-Erdinç, Ercan-Caner, Eraydın-Aydıner, Erkunt-Kunter, Erşahin-Şahiner, İslâmbay-Bayislâm, Kılıçbay-Baykılıç, Mollabay-Baymolla, Nazarbey-Beynazar, Türker-Ertürk.

BAZI ADLARIN KONULMA SEBEPLERİ

Abdullah: Bulunan atasız anasız çocuklara konur.

Abdülhamid: Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye’nin gerileme çağlarında bütün İslâm âleminin umudu İstanbul’du. Türk büyüklerinin adı, bütün İslâm dün yasında dünyaya gelen çocuklara verilirdi. Bhopal nevvâbının, son İran Kaçar imparatorluk veliahdının ve daha binlerce kişinin adı Abdülhamid’dir. Sonraları Enver, Kemal adları verilmeye başlandı.

Yalancı: Gök Oğuz Türklerinde arka arka ölen birkaç çocuktan sonra doğan bebeğe, “Bu gerçek bebek değildir! Yalancıdır” deyip can alıcıyı aldatıp balanın yaşamasını sağlamak düşüncesiyle verilmiş.

Kardelen: Anası karda kışta öğretmenlik yaparken dünyaya çok güç getirdi ğinden ötürü (N. Küçükcezzar, 6.4.’93)

Adıgüzel: Dünyaya gelen bir çocuk, ağabeği veya ablası ölmüşse asıl adı söylenmeyerek bu takma adla anılır.

Güngör: Yavrusunun yahşi yaşamasını, bahtının açık olmasını isteyen ata ana tarafından verilen adlardan.

Şehmus, Sultan: Diyarbakır’da çocuğu olmayanlar Şeyh Musa adlı yatıra adakta bulunurlar. Doğan oğlan uşağına Şehmus, kız çocuğuna Sultan adı verilir. (Şehmus Yavuzyiğit’ten alınan bilgi, 1.4.1989 ve Hikmet Tanyu, 193-196. s.)

Buğra: Balaların güçlü ve cesur olmaları dileğiyle konulur: Arslan, Kaplan, Tosun vb. gibi.

Yeter: Arka arkaya kız çocuğunun doğumuna son vermek dileğiyle konulan adlardan biri. Rize, Göle-Ardahan, İstanbul’da görülmüştür. Bu düşünceyle Gül dürsün, Oğulgerek, Tamam, Turhatun, Tursunbibi, Tursungül, Turterim, Ulbolsun vb. de konulur.

Yılkut: İstanbul’da yılbaşında dünyaya gelen çocuğa verilmiş.

Kırımsaray: Kazan Türkleri’nde balanın servet sahibi olması dileğiyle konulan adlardan.

AD İLE İLGİLİ ATASÖZLERİ VE DEYİMLER

Adı Musa, boyu kısa, sakalı köse olandan kendini koru.

Ad İsa’nın, gün Musa’nın.

Altın adını bakır etmek: Kötü hareketle ününü yitirmek.

Adı sanı batasıca: İlenç olarak kullanılır.

Adı güzel olanın özü de güzel olur (Âzerbaycan).

Güzel ile bitenler

Adıgüzel, Akgüzel, Aygüzel, Aynagüzel, Dânegüzel, Dünyagüzel, Oğulgüzel, Oralgüzel

Muhammet ile bitenler

Artıkmuhammet, Geldimuhammet, Hayıtmuhammet, Kılıçmuhammet, Kurbanmuhammet,

Kurtmuhammet, Salımuhammet, Satlıkmuhammet, Yoldaşmuhammet

Naz ile bitenler

Alevnaz, Ayşenaz, Bedirnaz, Binnaz, Birnaz, Çeşminaz, Dilnaz, Ehlinaz, Ferahnaz,

Gülnaz, Mestinaz, Naznaz, Sâdenaz, Sâfinaz, Servinaz, Sevginaz, Şekernaz, Türknaz

Çağrı Yayınlarından çıkan kitaba ulaşmak için ilknokta.com sitesinden talepte bulunabilirsiniz!!!

KİTAPLA İLGİLİ TEKNİK BİLGİ VE SİPARİŞ ŞARTLARI İÇİN TIKLAYINIZ!!!

YORUMLAR 3
 • temhem 7 yıl önce Şikayet Et
  türkçü düşünceye cevap. bugün namusuna iffetine halel gelmiyorsu Muhammed (S.A.V.)in peygamberliğini yapmış olduğu dinden dolayıdır. sen bu isme kurban ol ve bu arada ismini de değiştir sen bu ismi hak etmiyorsun..... ALLAh muaffak etsin
  Cevapla
 • ahmet taşer 7 yıl önce Şikayet Et
  türkçüdüşünce. çok cahil biri olduğun belli. Efendimiz de arap bundan da utanıyor musun. hala ırkçılık peşindesin.türk olmak senin elinde değil önemli olan mümin olmak.utanıyormuşun sanki haşa Allah arapları ezik seni üstün yarattı.arapça isim konmasının sebebi hesap günü Efendimiz in arapça isimli ümmetini daha kolay hatırlayacak olmasındandır.ayrıca Kuran arapça,cennet dili arapça ve meleklerin dili de arapçadır.arapça müslümanların ortak dilidir. metehan türk olabilir ama müslüman değilse at çöpe tabiinancı önemsiyorsn
  Cevapla
 • TürkçüDüşünce 7 yıl önce Şikayet Et
  Eğer... İleride bir oğlum olursa ismini Metehan koymak istiyorum boğazımıza kadar Arap kültürüne batmışız. Benim ismim de Arapça ve bundan utanıyorum bari çocuğumun ismi Türkçe olsun.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir ilk yaşandı
İYİ Parti'den 'Abdullah Gül' çıkışı!