Konya

Beyşehir'de hindi fiyatları düştü

11:29 11 Ocak 2018
Beyşehir'de hindi fiyatları düştü

İlçeye bağlı Yeşildağ Mahallesi yakınlarında kurulu hindi çiftliğinin sorumlusu Erdal Baysal, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 7 ay önce kurulan çiftlikte halen 300 civarında hindi bulunduğunu söyledi.

Beyşehir ilçesinde, 2017 yılının son günlerinde tanesi 120 liraya satılan hindilerin yılbaşı satışlarının ardından fiyatları da düştü.

Yaklaşık bin 65 hindinin yer aldığı çiftlikte, yılbaşına kadar 700'ün üzerinde hindinin satıldığını, geriye kalan 300’ünün ise bekledikleri yeterli talep gelmeyince ellerinde kaldığını vurgulayan Baysal, bunları da satabilmek için tane fiyatını 60 liraya kadar düşürdüklerini belirtti.

Beyşehir’in tek hindi çiftliğinde yetiştirdikleri hindilerin kış mevsimine kadar çevredeki arazide doğal olarak yayılıp ot ve çekirgelerle beslendiğini, sadece 3-4 çuval kadar yem atarak takviye yaptıklarını anlatan Baysal, şunları söyledi:

"Arazide ne bulursa yiyor, kar yağdığında kapalı alana alıyoruz ama havalar güzel olduğunda hep dışarıda doğal ortamda, organik olarak doğal yollarla besleniyorlar. O yüzden eti de çok lezzetli oluyor. Bu çiftliği kurarken hedefimiz yetiştirdiğimiz hindilerin hepsini yılbaşına kadar satabilmekti. Ancak, elimizde 300’ü kaldı. Tanesini 60 liraya kadar düşürdüğümüz bir hindinin ortalama ağırlığının 5 kilo civarında olduğunu düşünürsek kilo fiyatı da oldukça cazip bir noktaya geliyor."

YORUMLAR

ETİKETLER
Hindi Çiftliği
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.