Pişkin yayıncı: Ha yazar cevaplamış ha ben!

'The Secret' (Sır) kitabının yayıncısının Türkiye'yi aptal yerine koymasından sonra yalanın boyutu tartışmaya açılırken pişkin yayıncı eleştirilere kulak asmaksızın, 'Ha Rhonda Byrne cevaplamış ha ben...' diyor.

Pişkin yayıncı: Ha yazar cevaplamış ha ben!
Pişkin yayıncı: Ha yazar cevaplamış ha ben!
GİRİŞ 26.06.2007 09:25 GÜNCELLEME 26.06.2007 09:25
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Mirac Zeynep Özkartal'ın haberi


Ayşe Arman pazar günkü köşesinde şöyle sesleniyordu okurlarına: 'Dolandırıldım, kandırıldım, aldatıldım'. Konu, Arman'ın 3 Haziran günü Hürriyet Pazar'da yayımlanan Rhonda Byrne röportajıydı. Byrne, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de satış rekorları kıran 'The Secret / Sır' kitabının yazarı.


Röportaj teklifi, 'Secret'ı Türkiye'de yayımlayan Mia Yayınevi'nin sahibi Birol Gündoğdu'dan geldi.


Arman sorularını Gündoğdu'ya e-maille yollayıp, yanıtlarını da yine aynı yolla aldı. Ancak röportaj yayımlandıktan bir süre sonra Arman, kitabın PR şirketi Edelman'ın Türkiye temsilcisi olan arkadaşı Gonca Karakaş'tan sorularına cevap verenin Rhonda Byrne olmadığını, kandırıldığını öğrendi.


Birol Gündoğdu ise bu iddiaları reddetti. Hatta Edelman ile yazışmalarının birer kopyasını gönderdi.


'Size gelen mesaj da sahte'


Ayşe Arman işin ucunu bırakmadı, bu yazışmaları teyit etmeleri için ABD'deki merkeze yolladı. Gelen cevap şuydu:  'Sizi yollanan mail de sahte. Ve bu, çok ciddi uluslararası bir suç. Biz dünyanın en büyük PR şirketlerinden biriyiz, adımız kullanılarak, sahte evrak üretilmiştir. Hukuki yollara başvuracağız. Çok üzgünüz, hem sizin adınız hem de bizim adımız düzgün olmayan bir işe karışmış durumda...' 


Edelman'ın Türkiye temsilcisi Effect Halkla İlişkiler'in Yönetim Kurulu Başkanı Gonca Karakaş, saat farkı yüzünden henüz Los Angeles ofisiyle konuşamadığını, bu nedenle de nasıl bir yol izleneceğini bilmediğini belirtti. Karakaş, Edelman Los Angeles ofisinden gelecek talimatla hareket edileceğini de sözlerine ekledi. Birol Gündoğdu'ya ise ne cep telefonundan ne de yayınevleri Mia ve Ovvo'dan ulaşabildik.


Arman yazısında Gündoğdu'nun aynı zamanda 'Ferrari'sini Satan Bilge' kitabının da yayıncısı olduğunu söylüyordu. Kitabın yayınevi Goa'nın bir yetkilisi, Gündoğdu ile ortaklıklarının Ocak 2007'de son bulduğunu ve bu konuda taraf olmaktan rahatsızlıklık duyduklarını dile getirdi. 


Ahlaki bir sorun


Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri Metin Celal ahlaki bir sorun olduğunu ve her meslekte yaşanabileceğini belirttikten sonra, 'Bu kitap çok satıyor. Böyle bir yola neden başvurulmuş?' dedi. Bu durumlarda Haysiyet Kurulu'nun devreye girmesi gerektiğini söyleyen Celal, Gündoğdu Yayıncılar Birliği üyesi olmadığı için herhangi bir yaptırım uygulayamayacaklarını ekledi.


'The Secret' yayımlanıp da satış rekorları kırdığında Haşmet Babaoğlu, Vatan gazetesindeki köşesinde bir yazı yazıp, 'Secret'a ayılıp bayılanların Mevlana'nın 'Sen düşünceden ibaretsin. Geriye kalan et ve kemiksin. Gül düşünür, gülistan olursun. Diken düşünür, dikenlik olursun!' sözünden haberdar olup olmadığını sordu.


Ayşe Arman'ın yaptığı röportajda Birol Gündoğdu da Babaoğlu'na şöyle cevap vermişti:  'Kadıncağız hepimiz için iyi bir şey yapıyor. Haşmet Babaoğlu'na ne oluyor anlamadım.


Hem ne fark eder, o söylemiş, bu söylemiş diye çetele tutmaya; elektriği Edison bulmuş diye kullanmayalım mı yani?'


Bunun üzerine dün 'Nerede o eski yalanlar' başlıklı yazısında Ayşe Arman'ın dolandırılmasını konu edinen Babaoğlu şöyle dedi:


'Belki de 'iyi bir şey' yaptığını düşünmüştür Birol Gündoğdu ve içinden 'Ha Rhonda Byrne cevaplamış soruları ha ben, ne fark eder' diye geçirmiştir. O kadar sosyopatik bir hız ve cilveyle dönüyor artık dünya...'


(Milliyet)


 

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • arafemre 11 yıl önce Şikayet Et
    edebiyatın edeb-i. artık edeb\'den gelen edebiyatıda ahlaksızlar kuşatmış. bir yayın evi sahibi bunu yapma hakkını neden bulmuş bilemiyorum ama en azından bu alanda değerlere sahip çıkılsın. ayşe armanın da konuyla ilgili yazılarını yakip ettim sanırım son kararı mahkeme verecek ama bence promosyon için bu yapılan çok iğrenç.
    Cevapla
  • ertan eroglu 11 yıl önce Şikayet Et
    ahlak. Eger olaya ahlak penceresinden bakacaksan ayse armanin ahlak anlayisini nereye koyacagiz. Oturdugu yerde mail ile ropartaj yapip sanki bunu karsilikli yapilmis gibi okuyucularina yutturan ayse armani ne yapacagiz. Sozu edilen roportaji okudum sanki karsilikli konusuyorlar,roportajin yapilis bicimi hakkinda hic bir bilgi yok.Evet ahlakli olalim ama olacaksak tam olalim oyle yarim ahlakla olmaz.Ayse armanin okuyucularina iki ozur borcu var!
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türk savaş gemileri 7 gemiyi durdurdu
Davos’ta Bakan Albayrak’a jest