Ney ve ebruli sanatı gösterisine yoğun ilgi.

Başakşehir Belediyesi Bilgievlerinin hazırladığı Ney ve Ebruli Sanatı gösterisine yoğun ilgi.

Ney ve ebruli sanatı gösterisine yoğun ilgi.
Ney ve ebruli sanatı gösterisine yoğun ilgi.
GİRİŞ 14.01.2018 12:08 GÜNCELLEME 14.01.2018 12:08

Bilgievi öğrencileri hazırladıkları eserleri Yetim Vakfı’na destek olmak için satışa çıkardı. İlk destekte Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’ndan geldi.

Emin Saraç İmam Hatip Lisesi Konferans salonunda düzenlenen etkinlikte ilk olarak 45 farklı öğrencinin yaptığı Ebruli sanat eserleri sergi alanında gösterime sunuldu.  Açılışı Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu Yaptı.  Kartoğlu ''Yaklaşık 24 bin kişilik dev bir bilgievi kadromuz var.  Sergi alanında öğrencilerimizin eserlerini sergiliyoruz bundan sonra bu eserlerin çocuklarımızı yetiştirerek daha akademik hale gelmesini sağlayacağız.'' 

Sergi açılışı sonrası Emin Saraç Konferans Salonu Neyzenleri dinlemek isteyen Başakşehir’liler ile tıka basa doldu. Bilgievi öğrencileri alışılmışın dışına ney gösterilerini bireysel olarak değil tam 16 neyzen sahnede aynı anda çalarak izleyenleri büyüledi.

Ebruli Sanatçısı Alparslan Babaoğlu’da davetliler arasındaydı. Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu usta sanatçıya çiçek taktim etti. Babaoğlu ''Ben girişte serginin içinden geçtim yani bu sergi çocuk sergisine benzemiyordu şaşırdım… Bu çocuklar teknik olarak çok iyi bir yere gelmişler. Başakşehir Belediyesinin Bilgievlerinin diğer belediyelerdeki bilgievlerine nazaran çok daha iyi işler yaptığını duyuyordum. Şimdi gözlerimle şahit oldum. Başakşehir Belediyesi Bilgievinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.''

Bilgievi öğrencileri kendilerini izlemeye gelen Başakşehirlileri hazırladıkları gösteri ile mest etti. Bir tarafdan Ebruli Sanatı yaparken bir taraftan ney çaldılar.

Gecenin bir diğer konuğu ise Türkiye’nin ilk kadın neyzeni Burcu Karadağ’dı. Oda kendi öğrencisi olan Mesut Ekici’nin şimdilerde yetiştirdiği öğrencilerini dinlemeye geldi.

Karadağ ''Uzun yıllardır öğrencimin Başakşehir Bilgievlerinde ders verdiğini biliyordum ama bu kadar muhteşem öğrenciler yetiştirdiğini bilmiyordum. Harika bi iş çıkarmışsın seninle gurur duydum tebrik ediyorum. İkinci teşekkürümü en önemlisini siz değerli velilere etmek istiyorum. Çocuklarını Başakşehir Bilgievlerine yollayarak ne kadar kıymetli bir iş yaptığınızın aslında 10 ya da 20 sene sonra fark edeceksiniz. Kendi kültürüne sahip olmayan kendi kültüründen bi haber olan nesiller yok olmaya mahkumdur.  Başakşehir Belediyesi Bilgievleri ile son derece başarılı işlere imza atıyorlar. Ben değerli Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’na çok teşekkür ediyorum desteklerini esirgemediği için.''

Öğrencilerin yapmış olduğu Ebruli eserler Yetim Vakfı’na katkı sağlamak için satışa sunuldu. Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’da ilk eseri satın alarak öğrencilerin bu duyarlı davranışına destek oldu.

Gecenin sonunda Bilgievi öğrencisi Meryem Sinemis Cerrah Ebruli Sanatı ile yaptığı Türk Bayrağı büyük alkış aldı.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yunan kanalında Türkiye övgüsü!
48 megapiksel kameralı telefon