Göbeklitepe'de skandal olay! Beton döktüler

Şanlıurfa Göbeklitepe’de tapınak girişindeki yürüyüş yoluna beton döküldü. Tapınağı ortaya çıkaran Klaus Schmidt’in eşi Çiğdem Köksal kazı alanında yapılan inşaat çalışmasına tepki gösterdi.

Göbeklitepe'de skandal olay! Beton döktüler
Göbeklitepe'de skandal olay! Beton döktüler
GİRİŞ 21.03.2018 07:14 GÜNCELLEME 21.03.2018 07:32
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında gösterilen Şanlıurfa'daki Göbeklitepe'nin etrafını çevreleyen ahşap yürüme yolunun değiştirilerek, beton döküldüğü ortaya çıktı. 

Geçmiş dönemlerde Göbeklitepe'deki tapınağı ortaya çıkaran Prof. Dr. Klaus Schmidt'in eşi Çiğdem Köksal Schmidt sosyal medya hesabından çalışmayı şiddetle kınadı. Kazı alanında yapılan beton yolun fotoğraflarını paylaşan Schmidt, "Benden başka kimsenin canı acımıyor mu? Burası Göbeklitepe. Taze beton dökülen alanın yanı başında görülen Kaya Tapınağı adını verdiğimiz alan, üzerinde iş makinelerinin eze eze bitiremediği alan da hemen bu neolitik döneme ait mimari kalıntıların üç metre ilerisinde... Orada yüzeyde bir şey görmeyince altında da bir şey yok sanıyorlar ama orada da 15 cm. derinlikte anakaya üzerinde neolitik döneme ait izler var" dedi.

 

 

Ahşap yürüme yol projesinin 2013'te başladığını belirten Schmidt mesajında, "Ahşap yürüme yolu projesinin bir kısmını sökmüşler, neden başka bir güzergah saptamışlarmış. Yeni saptanan güzergah tam da Klaus'un ziyaretçi yoğunluğu yönelmesin diye ferah tuttuğu bir alanda. Klaus hayattayken 'eski tren yollarından kalma ahşaplarla yürüme yolunu aşağıdaki ziyaretçi merkezinin oraya kadar kesintisiz yapacağız, SİT alanına kesinlikle beton dökmeyiz, asfalt yapmayız' demişlerdi. Onun yapılmasını istemediği, Göbeklitepe'yi tahrip edeceğini bildiği her şeyi koştura koştura yapıyorlar. Bu sabah Göbeklitepe'yi ziyaret ettiğimde nasıl hızlı bir tahribat vardı anlatamıyorum" ifadelerine yer verdi. Kaynak: Sabah

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Tarihçi 11 ay önce Şikayet Et
  30.000 tarihçi atama bekliyor
  Cevapla
 • yılmaz 11 ay önce Şikayet Et
  Tarihimizi korumayı beceremiyoruz maalesef. Restorasyon da da acı olaylar oluyor maalesef. Betonu çok seviyoruz ve olur olmaz her yerde kullanıyoruz. Cehalet her yerde kol geziyor , okumuş cehaleti.
  Cevapla
 • ahmet 11 ay önce Şikayet Et
  e bunu kimler yapmış birde onu yazın. tarihi katledenler hesabını versin
  Cevapla
 • Terazi 11 ay önce Şikayet Et
  Devlet ne yapiyor şimdi?
  Cevapla
 • akkurt 11 ay önce Şikayet Et
  Çiğdem köksal, sen kendin yabancı biriyle evlenerek tahribata uğramışsın zaten.
  Cevapla
 • Temel candan 11 ay önce Şikayet Et
  Ucuz bir bakiş seninkiside
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yargıtay bir bozmuş, Mansur istemiş, bir daha bozmuş!
Çanakkale savaşının arşivlerden çıkan fotoğrafları