Bursa İznik'te yeni bulunan lahit büyük heyecan yarattı

Bursa'nın İznik ilçesinde, daha önce bulunan 4 lahitin ardından '1'inci derece arkeolojik sit alanı' ilan edilerek koruma altına alınan bölgede, bir lahit ve mezar odasına daha rastlandı.

Bursa İznik'te yeni bulunan lahit büyük heyecan yarattı
Bursa İznik'te yeni bulunan lahit büyük heyecan yarattı
GİRİŞ 12.07.2019 20:36 GÜNCELLEME 12.07.2019 20:36
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İznik'te 3 yıl önce, ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta kırsal Hisardere Mahallesi yolu üzerinde Kayaarkası mevkiindeki zeytinlikte, defineciler üst kapağı kırılmış lahit buldu. Bu gelişme üzerine İznik Müze Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan kazıda, Geç Roma Dönemi olarak adlandırılan 3'üncü yüzyıldan kalma lahit ortaya çıkarıldı.

Daha sonra sürdürülen kazılarda 3 lahit daha bulundu. Bunun üzerine yaklaşık 10 dönüm zeytinlik alanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 1 milyon 200 bin lira bedel ile kamulaştırıldı. Alan, '1'inci derece arkeolojik sit alanı' ilan edilerek koruma altına alındı.

KAZILAR 1 HAFTADIR DEVAM EDİYOR

Aynı bölgede 1 haftadır devam eden kazılarda arkeologlar bir lahit ve bir mezar odası daha keşfetti. 10 kişilik ekip tarafından sürdürülen kazı çalışmalarında lahitin üzeri yetkililer tarafından branda ile örtüldü. 

LAHİT KRALİÇENİN MEZARI OLABİLİR

Öte yandan Makedonya Kralı Büyük İskender'in kumandanlarından General General Lysimakhos, M.Ö. 301'de General Antigonius'u mağlup ederek şehrin 'Antigonia' olan adını karısı Nikaia'nın ismiyle değiştirdi. O günden sonra Nikaia olarak anılan İznik'te kazıların yapıldığı alanda kraliçenin mezarının da olabileceği düşünülüyor.

Edinilen bilgiye göre, mezarın içerisinde değerli bir eşyaya rastlanılmadığı, sıradan pişmiş topraktan yapıldığı öğrenildi. 

ETİKETLER
Bursa keşif
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Bekir 1 ay önce Şikayet Et
    Lahit ve eski mezarların açılmasını doğru bulmuyorum. Ne de olsa orada insanların gömüldüğü yer. Mesela bazan insanların cesetleri bulunamadığı zaman en az bir mezarı olsaydı deriz.
    Cevapla
  • !!! 1 ay önce Şikayet Et
    Yaratmak Allah'a Mahsustur!
    Cevapla
DİĞER HABERLER
HDP önünde eylem başlatan kadının oğlu bulundu
Fırat Kalkanı Harekatı'nın 3. yıl dönümü