Cengiz Aytmatov belgeselle anıldı

Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, Kırgızistan Milli Bilimler Akademisi'nde belgesel filmle anıldı.

Cengiz Aytmatov belgeselle anıldı
Cengiz Aytmatov belgeselle anıldı
GİRİŞ 16.01.2009 02:39 GÜNCELLEME 16.01.2009 02:39

Kırgızistan Milli Bilimler Akademisi bünyesinde bu yıl faaliyete başlayan Cengiz Aytmatov Kırgız Dili ve Edebiyatı Enstitüsü'nde anılan Cengiz Aytmatov için bir belgesel film yayınlandı ve programa Kırgız bilim adamları da katıldı.

Enstitü müdürü Prof. Dr. Abdildacan Akmataliyev'in, Aytmatov hakkında yazdığı şiiri üzerine uyarlanan belgesel filmde, Avrupa ve Türkiye'de çekilen görüntüler ve yazarın yaşamındaki önemli gelişmeler şiirle anlatıldı.

Akmataliyev'in yazdığı şiirin de okunduğu 30 dakikalık belgesel filminin ardından Aytmatov için 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Akmataliyev, yaptığı konuşmada, Türk dünyası ve özellikle Türkiye'nin Aytmatov'a verdiği öneme değindi. Akmataliyev, Aytmatov'un Elazığ ziyareti sırasında kendisine eşlik ettiğini, Türkler tarafından en üst düzeyde karşılandığını ve Aytmatov'un Türkler'in konukseverliğine bir kez daha hayran kaldığını anlattı.

Elazığ'da bir parka Cengiz Aytmatov adı verildiğini hatırlatan Akmataliyev, ''Aytmatov, Elazığ'a bir daha gideceğini söylemişti. Ancak bunu yapamadı. Ne yazık ki Aytmatov geçen yıl aramızdan ayrıldı'' dedi.

Akmataliyev programda, Aytmatov'un yaşamı ve özellikle Türkiye'nin ve Elazığ halkının konukseverliğini anlatan şiirini okudu ve bilim adamların alkışını aldı.

Aytmatov'un resim, edebiyat, şiir ve Türkiye ziyaretinde yaptığı çalışmalarını görsel bir şölene dönüştüren belgesel filmin görüntü yönetmenliğini tiyatro sanatçısı Medin Uçukeyev yaptı.

Aytmatov'un çalışma odasıyla başlayan ve Avrupa gezilerinden ilgi çekici fotoğraf karelerinin yer aldığı filmde, Aytmatov'un Elazığ'a yaptığı ziyaret ve yazarın cenaze töreninden görüntüler de yer aldı.

AA

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
PKK'dan alçak hamle! Köy basıp 7 canı katlettiler
Tarihin en acı karesi!