Fazıl Say'a fahri doktora ödülü

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say'a, Boğaziçi'nin ardından, "özgün besteciliği ve yaratıcılığı" nedeniyle Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi de Fahri Doktora unvanı verecek

Fazıl Say'a fahri doktora ödülü
Fazıl Say'a fahri doktora ödülü
GİRİŞ 03.03.2009 11:47 GÜNCELLEME 03.03.2009 11:47

Türkiye'yi dünyanın dört bir yanında başarıyla temsil eden piyanist Fazıl Say'a, Boğaziçi Üniverisitesi'nin ardından bir Fahri Doktora unvanı da, Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından verilecek.

Say 6 Mart'ta üniversitede düzenlenecek törenle unvanını alacak. Üniversitenin Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Uğur Alpagut'un konuşması ile saat 17.00'de başlayacak tören, Rektör Prof. Dr. Atilla Kılıç'ın konuşmasıyla devam edecek. Konuşmaların ardından Say'a Fahri Doktora unvanı verilecek. Ardından cüppesini giyecek olan Say, kendi bestelerinden oluşan yaklaşık bir saatlik bir resital verecek.
 

"Say'ın yaratıcılığına verilmiş bir ödül"

Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Uğur Alpagut, Say'a Fahri Doktora unvanının Müzik Eğitimi Ana Bilim dalının isteği üzerine, Eğitim Fakültesinin önerisi ile Üniversite Senatosunun kararı ile verildiğini belirtti. Üniversitelerinin sanat alanında ilk kez bir Fahri Doktora unvanı verdiğini ifade eden Alpagut üniversitenin bu ödüle Say'ı değer görme nedenini şöyle anlattı:

"Fazıl Say, uluslararası anlamda, ülkemizi dünyanın dört bir yanında başarıyla temsil etti.Halk ezgilerini soyutlayıp, dünyanın anlayışına sundu. Tüm bu özellikleriyle beraber, biz bu ödülü kendisine en çok özgün besteciliğinden ve yaratıcılığından dolayı vermeyi kararlaştırdık. Biz şuna inanıyoruz; üniversiteler yaratıcılığı destekleyen kurumlardır. Bu onur doktorası da Say'ın yaratıcılığına verilmiş ödüldür."
 

Say: Onur duydum

Doç. Dr. Alpagut, bu ödülün aynı zamanda, Say'ı da onore ettiğini belirtti. Alpagut, "Kendisine Fahri Doktora unvanı vereceğimizi söylediğimiz zaman, Say 'onur duyduğunu' söyledi. Açıkçası, üniversitemizin böyle bir değerbilirlik göstermesi onu çok mutlu etti" diye konuştu.
 

"Siyasi duruşuna değil sanatına verdik"

Alman gazetesine verdiği bir röportajda, "Bakan eşleri türbanlı, İslamcılar kazandı. Türkiye`yi terk edebilirim" diyerek, Türkiye'nin gündemine oturan Say'ın siyasi duruşu ile, söz konusu Fahri Doktora'nın doğrudan bir ilişkisi olamayacağını söyledi. Alpagut, "Bu ödül, bir anlamda üniversitemizin güzel sanatlara verdiği değeri de gösteriyor, biz burada çok sayıda etkinlikler yapıyoruz. Üniversitelerin işi önce bilim ve sanat yapmaktır. Biz de Say'a tamamen bu nedenle Fahri Doktora veriyoruz" dedi.

(ANKA)

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye'de bir ilk! Hybrid makam aracı
Türkiye, Rusya ve İran'dan ortak açıklama: ABD'nin kararını kınıyoruz