Anadolu Kıyafetleri defilesi - Galeri

Ankara Olgunlaşma Enstitüsü tarafından, ABD'nin New York kentinde düzenlenen defile büyük beğeni topladı.

Anadolu Kıyafetleri defilesi - Galeri
Anadolu Kıyafetleri defilesi - Galeri
GİRİŞ 27.05.2009 11:10 GÜNCELLEME 27.05.2009 11:10

New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ve eşi Feruze Samsar'ın himayesinde düzenlenen ve bir saati aşkın süren defilede toplam 80 kıyafet, Türk, Amerikalı ve diğer yabancı konukların oluşturduğu kalabalık davetli topluluğunun beğenisine sunuldu.

Mankenlerin sunduğu kıyafetlerin, enstitünün 20 kadar genç tasarımcısı tarafından tasarlandığı öğrenildi.

Kıyafetler, "Anadolu'nun yöresel giysileri, Osmanlı saray kostümleri, geleneksel Türk el işleri ve nakışlarıyla süslü sanatsal kostümler, modern gece kıyafetleri, gelinlikler ve Atatürk giysi koleksiyonu"ndan örnekler sunan parçalardan oluştu. Defilenin sonunda podyuma "Onuncu Yıl Marşı" eşliğinde Atatürk giysi koleksiyonunda yer alan, üzerinde Atatürk resminin ve yazısının bulunduğu siyah giysi ile Türk bayrağı şeklinde tasarlanmış kırmızı gece elbisesi taşıyan mankenler gelince salondakiler ayağa kalkarak hep bir ağızdan marşı söyledi ve mankenlere tempo tuttu.

New York Başkonsolosu Samsar, defilenin başında yaptığı konuşmada, Olgunlaşma Enstitüsünün Türkiye'nin en prestijli moda okullarından biri olduğunu ve defiledeki kıyafetlerin Osmanlı, Anadolu dönemi ve modern giysileri harmanladığını, tüm kıyafetlerin ve aksesuarların enstitüde yapıldığını belirtti.

Defilede yer alan şifon, ipek, saten ve organze kumaştan yapılmış işlemeli gece kıyafetleri, şalvar tarzındaki işlemeli pantolonlar, kaftanlar ve gelinlikler büyük dikkat çekti. Defilede beyaz renkte modern ve daha klasik çizgiler taşıyan gelinliklerle birlikte bir de siyah tülden gelinlik yer aldı. Mankenlerin yarısı Türk, yarısı da Amerikalı mankenlerden oluştu.

Enstitünün Müdür Yardımcısı Canan Yakın, defileden sonra Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, enstitünün 1958 yılında kurulduğu zamandan beri hem genç kızları eğitip meslek sahibi yaptığını hem de Türkiye'yi yurt içinde ve yurt dışında en iyi şekilde tanıttığını belirtti. Enstitünün New York'ta üçüncü defilesini yaptığını anımsatan Yakın, defileye gösterilen yoğun ilgiden çok memnun olduklarını söyledi.

Yakın, defilede yer alan kıyafetlerin kumaşlarının tümünün okullarında nakışlandırıldığını, boyanıp desenlendirildiğini ve kıyafetlerde hiçbir kumaşı ham haliyle kullanmadıklarını söyledi.

New York'a her zaman değişik kostümler ve değişik temayla geldiklerini belirten Yakın, kostümlerin hazırlanmasında 150 öğretmenin ve öğrencinin birlikte çalıştıklarını söyledi. Yakın "Biz bu gururu hepsinin adına paylaşıyoruz" dedi.

Yakın, defilelerinde dünyada barışı ve kardeşliği vurgulamak istediklerini, defilede Türk ve Amerikalı mankenlerin aynı sahneyi paylaştıklarını belirtti.

Canan Yakın, bir soru üzerine, Amerikalı mankenlerin de kıyafetleri çok beğendiklerini, kıyafetlerin elde yapıldığını öğrenince gözlerine inanamadıklarını söylediklerini de ifade etti.

Defileye pek çok Amerikalı medya mensubu da yoğun ilgi gösterdi.

(aa)

Anadolu Kıyafetleri defilesi - Galeri
GALERİYE GİT
YORUMLAR 3
 • elif durya 8 yıl önce Şikayet Et
  anadolumu?. Ya biz aanadoluyu bilmiyoruz yada modelleri çalışanlar anadoluyu bilmiyor anadolunun neresinde böyle gelinlikler var bırakın anadoluyu İstanbul da bile kimse düğünlerinde böyle gelinlikler giymiyor.Biliyoruz moda şov işidir ama ana fikre uygun şov yapılmalı bunuda biraz biliyoruz. Üstelik niye mankenlerden biride amerikan bayrağı açmış anlayamadım!!!!!!!
  Cevapla
 • ZEHRA ÇAKI 8 yıl önce Şikayet Et
  resim 2 - resim 10. Ben hiç Anadoluda böyle gelin ve gelinlik görmedim, ayrıcas 10. resimdeki kavuk yanlış giyilmiş:( benim bildiğim Anadolu da onu başa takarlar ..........
  Cevapla
 • seyfettin 8 yıl önce Şikayet Et
  saçma. Anadolu insanının hangisini bu kıyafetlerle başı açık ve içi görünür halde gördünüz, hani başka bi ülkede yaşasak biz de yutacaz yani, yuh yani.......
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Eren Erdem'den bomba Kılıçdaroğlu itirafı!
CHP'li Altay'dan 'atmasyon' seçim tahmini