Besteci Faik Canselen vefat etti

Besteci Faik Canselen İstanbul'da hayata gözlerini yumdu.

Besteci Faik Canselen vefat etti
Besteci Faik Canselen vefat etti
GİRİŞ 18.09.2009 13:18 GÜNCELLEME 18.09.2009 13:18

Cumhuriyet döneminin ilk kuşak bestecileri arasında yer alan birçok koro ve orkestra eseri, çocuk şarkısı ve marşların yanında, “Yürü, bu yol şeref zafer yolu” sözleriyle tanınan İleri Marşı’nın da sahibi olan 98 yaşındaki besteci Faik Canselen İstanbul’da yaşamını yitirdi.

İleri Marşı’nı 17 yaşında yazan Canselen, Cumhuriyet gazetesinin 1934 yılında düzenlediği kompozisyon yarışmasında “Köy Düğünü” adlı eseriyle birinci olmuştu. Gazetemizin düzenlediği yarışmanın seçici kurulunda, Paul Hindemith ve Dimitri Şostakoviç de yer almıştı. Yarışma Atatürk’ün; milli müzikten çok sesli müziğe doğru çağdaşlaşma kapsamında, Türk bestecilerini tanıtmak, teşvik etmek ve eğitmek amacıyla verdiği direktif üzerine düzenlenmişti. Canselen, bestelerinde geç romantizm, izlenimcilik ve yeni klasikçilik gibi akımları değerlendirirken halk müziği temalarını yeniden yaratarak kendine özgü orkestrasyon tekniğiyle tını zenginliğini ortaya koydu. Sanatçı, batının sanat akımlarından yararlanırken kendi özgün stilini de geliştirdi.

Canselen, Ankara Devlet Konservatuarını bitirdikten sonra Fransa’da Paris Ulusal Konservatuarı ve Cesar Franck Müzik Yüksek Okulu’nda müzik eğitimi aldı. 1951’de yurda dönen ve Askeri Mızıka Okulu’nda uzun yıllar armoni öğretmenliği yaptığı dönemlerde “Gelin Ayşe Türküsü”, “Akıncılar”, “Gençlik Marşı”, “Bayrak”, “İzindeyiz” gibi önemli eserlere imza atan Canselen’in koro eserleri arasında, “Rumeli”, “Eminem”, “Çanakkale” gibi çalışmaları, senfonik eserleri arasında ise “Boş Beşik” bulunuyor.

(Cumhuriyet)

 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
WhatsApp'tan şok hamle! 31 Aralık sonrası o telefonlarda olmayacak...
Trabzonsporlu Serkan Asan'ın 9 yıl önceki röportajı ortaya çıktı