İranlı yasaklı şarkıcı Parisa'dan Sarı Gelin! VİDEO

İranlı şarkıcı Parisa Arsalani, yasaklı olmasına rağmen internet üzerinden yayılan 'Sarı Gelin' isimli parçayla adından sıkça söz ettirmeye başladı. İran'da 2000'de yasaklanan sanatçı Türkiye'de albüm çıkarmayı istiyor

GİRİŞ 12.02.2011 17:55 GÜNCELLEME 12.02.2011 17:55

İran'da 2000 yılında katıldığı müzik festivalinde birinci olan ve ardından yasaklanan sanatçı, Türkiye'de albüm çıkarmayı çok istediğini belirtti. 

İran'daki Batı Azerbaycan'ın başkenti Urmia'da 1978 yılında dünyaya gelen Arsalani, gizli gizli öğrendiği saz eşliğinde söylediği şarkılarıyla internet dünyasında bir fenomene dönüştü. İran'da yasaklı olan Arsalani, Türkiye ziyareti sırasında açıklamalarda bulundu.

İran-Irak savaşı (1980-1988) sırasında köyleri bombalanan Arsalani, yaşadığı sıkıntıları gözleri dolu dolu anlattı. Arsalani, "İran – Irak savaşıydı ve bizim müzik aleti görme şansımız yoktu.

Kente bombalar yağıyordu ve biz kentten dışarı çıkmak zorunda kaldık. Köye yakın bir yerde kalıyorduk ilk kez bir enstrümanı sazı orada gördüm." şeklinde konuştu.

"Gizli gizli saz çalmayı öğrendim." diyen Arsalani, sesindeki farklı tınının yaşadığı acılardan kaynaklandığını söyledi.

İran'da şarkı söylemesi yasak olmasına rağmen tüm İran'da ve dünyanın çeşitli yerlerinde hayranları bulunan Arsalani, kişisel internet sitesine her gün yüzlerce yorum geldiğini dile getirdi.
      
'TÜRKİYE'DE HERKES İSTEDİĞİ GİBİ ŞARKI SÖYLEYEBİLİYOR'

Türkiye'deki demokratik ortamdan çok etkilendiğini vurgulayan Arsalani, "Türkiye'de herkes istediği gibi çıkıp şarkı söyleyebiliyor. Keşke İran'da bir albüm yapabilseydim ama ikinci tercihim Türkiye'de bir albüm yapmaktır.

Yasaklı olmak çok zor bir şey, belki Türkiye halkının bunu anlaması zor olabilir bunu ancak yaşayan bilebilir. Söylemek istiyorsunuz ama söyleyemiyorsunuz." ifadelerini kullandı.

Arsalani, "İran-Irak savaşında kentimize bombalar yağıyordu ve ben 6 yaşındaydım. Bombalar geldiğinde annemlerle çatı katına kaçmıştık, ben ve kardeşim annemin eteği altına saklanmıştık. Sanki bombalardan bizi koruyacak gibi geliyordu.

Bunları yaşamış olmak belki de sesimi etkilemiş olabilir. Tüm yaşadıklarınız sizin sesinize yansıyor. Şu anda belki şartlar bize yaşadıklarımızı unutturabilir ama bu bizim kanımıza girmiş ve bu yaşananlar müzikle birlikte dışarı yansıyor." diye konuştu.

Arsalani, profesyonel bir şarkıcı olmadan önce bölgesinin geleneksel Azeri müziğini öğrenerek ulusal düzeyde tanınan bir aşık müziği solisti ve aşık sazı icracısı oldu.

İran'ın pek çok ulusal müzik festivalinde ödüller kazandı. Bakü Devlet Konservatuarı'nda ses alanında çalışmak üzere Azerbaycan, Bakü'ye taşınarak yüksek lisans derecesini elde etti. İleri vokal teknikleri, Doğu icra teknikleri ve ses terapisi üzerine çalışmalarına devam etti.

YORUMLAR 13
 • Barış Yılmaz 7 yıl önce Şikayet Et
  KADININ NAMAHREM ERKEKLERİN DUYACAĞI ŞEKİLDE. Şarkı-türkü söylemesi haramdır.
  Cevapla
 • baybars can 7 yıl önce Şikayet Et
  ülkenin kıymetini bil kızım.... ülkenin kıymetini bil kızım.
  Cevapla
 • ihsancengiz 7 yıl önce Şikayet Et
  fitnenin nereden geleceğini bilmek. Bizide bu sekilde yapmadılarmı. İran iöeriye fitnenin nerelerden sokulacağını biliyor. Şnternet kısıtlı sanat kısıtlı hersey kısıtlı yerine ve bölgesine göre bir yerde kadının bası acık gezmesi yasakken baska bir bölgede serbest. ,zatu parisa ya azaeri ya ermeni kökenli iranından nasıl bulmuş BBC bunu neyse cok söze gerek yok iki örenek var biri batı şle içli dışlı Türkiye ne yaptıgı ne olduğu belirsiz biride IRAN ticaret haricinde kapıları dışarıya kapalı araba dahi sokmuyor içeri.
  Cevapla
 • MUHAMMET AKSAKAL 7 yıl önce Şikayet Et
  KENAN ARTI YANLIŞIN VAR, SARIGELİN ERZURUM TÜRKÜSÜDÜR LÜTFEN ARAŞTIR. Ermeni türküsü değildir. içinde tek bir ermenice kelime mevcut değildir ve Erzurumlu bir geç tarafından tarihte bir kıpkaç kızına yazılmıştır ayrıca türküyü Rahmetli Faruk KALELİ derleyerek bugünkü hale getirmiştir. Ermenilerin Türk kültüründen etkilenmeleri veya bazı sanatsal ürünleri kendilerine taşımaları sizi yanıltmasın
  Cevapla
 • kenan artı 7 yıl önce Şikayet Et
  iyi olur. ermeni şarkısı olan sarı gelini ermenice okuyup trt den avrovizyona girsin türkiye kesin birinci olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan suikast iddiaları için ilk kez konuştu
CHP üyesi kadın AK Parti seçim bürosuna saldırdı