Kerkük Urfa hattında kardeşlik şöleni

Urfa'nın Beski aşiretinden bir işadamının girişimleri sonucu Kerküklüler ile Urfalılar kucaklaşarak "kardeşlik türküleri" söyleyip, birbirlerinin kültürüne hasret gidecekler.

 • GİRİŞ05.07.2011 21:12
 • GÜNCELLEME05.07.2011 21:12
Kerkük Urfa hattında kardeşlik şöleni

Urfa'nın ünlü Kürt aşiretlerinden Beski'ye mensup olup 20 yıla yakın süredir Azerbaycan'da faaliyet göstermekte olan Hüseyin Büyükfırat, Irak'a yaptığı seyahat sırasında Kerkük'e uğradığında Türkmeneli Kültür Vakfı Merkezi'ndb Dr. Şemseddin Küzeci ile tanıştığında Türkmenler ile kendi insanları arasındaki dostluğun geliştirilmesi için girişimlerde bulundu ve Şanlıurfa ile Kerkük arasında bir dostluk köprüsü kurulmasına vesile oldu.

İşadamı Hüseyin Büyükfırat ve Dr. Şemseddin Küzeci'nin uzattığı eli, iki ülke ve şehir halklarının yöneticileri havada bırakmayınca gelenekselleşmesi hedeflenen "Urfa-Kerkük Kültür ve Sanat Günleri" doğdu.

2011 yılının Ocak ayında Kerkük’te kurulan Urfa-Kerkük Dayanışma Platformu sayesinde 8-12 Temmuz 2011 tarihleri arasında “1. Urfa-Kerkük Kültür ve Sanat Günleri”nin yapılmasına karar verildi.

Büyükfırat Ailesi'nin evsahipliği yaptığı Urfa-Kerkük Kültür-Sanat Günleri; Urfa Valiliği, Urfa Belediye Başkanlığı, Kanal Urfa, Urfa Yazarlar Birliği, Urfa Gazeteciler Birliği'nin desteği ile Türkmeneli Vakfı Kültür Merkezi Başkanlığı ortaklığında gerçekleştirilecek.

Etkinlikler çerçevesinde sergiler, toplantılar, konferanslar, konserler ve sıra geceleri gerçekleştirilecek...  

Doç. Dr. Mehmet Çelik başta olmak üzere pek çok ünlü siyasetçi ve bilim adamını bir araya getirecek Kültür ve Sanat günlerine, Şanlıurfa ve çevre illerin yanı sıra, Kerkük, Erbil, Tazehurmatu, Dakuk, Telafer  ve Tuzhurmatu’daki Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, sanatçılar, şairler, basın mehsupları, din adamları katılacak.

BÜYÜKFIRAT, ETKİNLİĞİN DOĞUŞUNU ANLATTI

kullanHaber 7 ve Ülke TV'yi ziyaret ederek etkinlikler hakkında bilgi veren Azerbaycan'da faaliyet gösteren Büyükfırat Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Büyükfırat, "Irak ile Türkiye halkları arasında kültür açısından büyükm farklar yoktur. Birbirimizle akrabalığın yanı sıra Fırat üzerinden de kardeşliğimiz var. Hz. Ali'nin evlatlarından esirgenen Fırat Irmağının suyundan bizim büyüklerimiz su bile içmek istemezdi. Biz öylesine duyarlı bir kültürün evlatlarıyız. Kuzey Irak'a gittiğimde Kerkük'e mutlaka uğramak istemiştim. Oradaki insanların çektiği hasret ve özlemi gördüğümde böyle bir kardeşlik şöleninin mutlaka olması gerektiğini düşündüm. Türkmeneli Kültür Vakfı Merkezi'nde Dr. Şemseddin Küzeci ile konuştum. Onun Irak'taki bizim Türkiye'deki gayretlerimiz sonucu böyle bir organizasyon gerçekleşti. ben çok güzel ve bereketli bir şenlik olacağına ve gelecekte daha güzel ve görkemli olarak bu şenliklerin süreceğine inanıyorum. Çünkü bizler ayrı topraklarda benzer kaderleri yaşayan acılı halkların çocuklarıyız" dedi.

İMKANI OLAN HERKES DAVETLİ

Urfa'da 8-12 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek 1. Urfa-Kerkük Kültür ve Sanat Günleri'ne imkanı olan herkesi davet eden Büyükfırat, "şenliklere katılanlar Balıklıgöl civarından tutun Şanlıurfa'nın birbirinden güzel mekanlarında, birbirinden güzel ve şenlikli etkinliklere katılabilecekler. Resim sergilerinden, kitaplara, konserlerden sıra gecelerine ve konferanslardan açık oturumlara kadar pek çok etkinliğin yapılacağı şenliklerde herkesin gönlünü şad edecek güzellikler olacak..." şeklinde konuştu.

(Haber 7)

1 DAKİKADA 7 GÜNDEM

Yorumlar4

 • ENES KAYA 6 yıl önce Şikayet Et
  hüseyin beyin çabaları.... herkese iyi günler.ben daha önce azerbaycanda bulundum.sayın hüseyin büyükfıratın azerbaycan-türkiye dostluğu için yaptıklarını,oradaki kardeşlerimizin gerçek bizi anlamaya ne kadar çalıştığını biliyorum.kerkükteki müslüman kardeşlerimizin bizi tanıması ve anlaması adına eminim sayın hüseyin büyükfıratın çabaları azerbaycanda olduğu gibi kerküktede başarıya ulaşır.bunu en içten dileklerimle temenni ederim.saygılarımla....
  Cevapla
 • Seymur 6 yıl önce Şikayet Et
  Yaxşı işdir.Allah razi olsun. Huseyin Buyukfirat Azerbaycanda durustlugu, efendiliyi ve Turkiye-Azerbaycan qardasligina xidmetleri ile taninan insanlardandir. Axiska turku olaraq Huseyin Buyukfirat
  Cevapla
 • Amin Zamin 6 yıl önce Şikayet Et
  Huseyin Buyukfirata bu yarasir. Azerbaycanda Sayin Huseyin Buyukfirati taniyan her bir shexs ucun bu cox surpiz olmadi. Huseyin Buyukfirat Azerbaycan-Turkiye munasibetlerinde qardasliga onem veren onemli insanlardan biridir. Huseyin bey qardasliga verdiyi onemi oz emeli ile dindar mutevazi yasami ile taninir. Kerkukdeki qardaslarimiz da Huseyin beyi daha yaxindan tanidiqca daha cox sevecekler.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Mehmet Güven 6 yıl önce Şikayet Et
  HAYIRLI OLSUN. Hüseyin abinin böyle güzel bir işe öncü olması beni çok mutlu etti. Keşke katılma imkanımız olsaydı.. Neyse gönlümüz sizinle.. Allah yolunuzu açık etsin. Hayırlı işlerinizde muvaffakiyetler ihsan eylesin..
  Cevapla Toplam 3 beğeni
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun