Hz. Ebubekir'i tanımlayan 5 kavram

82 il 82 Sahabi Projesi Adana'dan başladı. Yazar Muhammed Emin Yıldırım, Hz. Ebû Bekir'in hayatında önce çıkan beş kavramı şu şekilde özetledi:

Hz. Ebubekir'i tanımlayan 5 kavram
Hz. Ebubekir'i tanımlayan 5 kavram
GİRİŞ 09.01.2012 16:39 GÜNCELLEME 09.01.2012 16:39

Siyer Araştırmaları Merkezi'nin 1 Ocak 2012 tarihinde İstanbul, Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi'nde yaptığı tanıtım programıyla kamuoyu ile paylaştığı "82 İl 82 Sahabî" projesinin ilk programı 8 Ocak Pazar günü, Adana Seyhan Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Yoğun katılım gerçekleşen programda, "Sadık Dost: Hz. Ebû Bekir" başlığında Muhammed Emin Yıldırım, Sahabe neslinin en önemli simasını anlattı.

Kur'an- Kerim ile başlayan program selamlama konuşmasının ardından,sahneye davet edilen Muhammed Emin Yıldırım konuşmasına sahabe neslinin değer ve önemini hatırlatarak başladı.

"EBUBEKİR NEHRİNDEN KANA KANA SU İÇECEĞİZ"

Yazar Muhammed Emin Yıldırım, "Sahabe nesli sarsıntı içerisinde olanlara sabit dağlar, yolunu kaybedenlere yol bulduran nehirler, yönlerini yitirenlere yön gösteren yıldızlardır.  Adana'nın tarihi kaynaklarda ki ismi Edene'dir. Edene isminin Andarun kelimesinden geldiği söylenir. Andarun; nehrin üzerinde demektir. Adana, Seyhan nehrinin üzerinde kurulu olduğu için bu ismi almıştır. Nehirler yollarını kaybedenlere yol buldurur ya; biz de 21. yüzyılda yolumuzu Hz. Ebû Bekir'in rehberliğinde bulacağız. Biz bu gece Hz. Ebû Bekir'in nehrinden kana kana su içeceğiz" dedi.

Daha sonra konuşmasına Hz. Ebû Bekir'in hayatını anlatarak devam eden Yıldırım, Hz. Ebû Bekir'in hayatını beş kavram üzerinden anlatan Yıldırım, : "Hz. Ebû Bekir'in hayatında önce çıkan beş kavram: Muhabbet, Sadakat, Teslimiyet, Celadet ve Evveliyet'tir." dedi ve her kavram için Hz. Ebû Bekir'in hayatından örnekler verdi.

Ve en konuşmasını şu beş cümle ile bitirdi.

1- Muhabbeti yüreğinin esası kıl ki, imanın tadına varasın.

2- Sadakati aklının esası kıl ki, doğruluktan ayrılmayasın.

3- Teslimiyeti hayatının esası kıl ki, yanlış yollara sapmayasın.

4- Celadeti duygularının esası kıl ki, hak adına aslan gibi kükreyesin.

5- Evveliyeti hedeflerinin esası kıl ki, hayırlarda yarışasın, hayır işlemeye doymayasın

25. 0cak. 2012'de Samsun'da ikincisi düzenlenecek etkinlikler, www. siyertv.com ve www.82il82sahabi.com adreslerinden takip edilebilir.

(Haber 7)

ETİKETLER
hz. ebu bekir
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Ölüyü diriltemeyen sahte peygamber linç edildi!
Adıyaman'da aile katliamı! 5 kişiyi öldürüp...