Sahabe Zürare, hayatımız için ne dedi?

Edirne'de Es'ad b. Zürare coşkusu yaşanırken, Es'ad b. Zürare bizlerin hayatlarına ne dediğine dair beş önemli noktaya dikkat çekildi.

Sahabe Zürare, hayatımız için ne dedi?
Sahabe Zürare, hayatımız için ne dedi?
GİRİŞ 05.03.2012 13:14 GÜNCELLEME 05.03.2012 13:14

Siyer Araştırmaları Merkezi'nin düzenlediği 82 İl 82 Sahabi programlarının beşincisi Edirne'de, ETSO (Edirne Ticaret ve Sanayi Odası) Konferans solunda büyük bir coşku ile gerçekleşti. Çevre il ve ilçelerin de yoğun ilgi gösterdiği program, izleyenlere çok farklı duygular yaşattı.

Program Eski Cami İmam Hatibi Mehmet Erdoğan'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Sonra programı organize eden O'nun (sas) İzinde öğrenci grup başkanı Ömer Kaymaz bir selamlama konuşması yaptı. 82 İl 82 Sahabi projesinin tanıtım filminin izlenmesinin ardından kürsüye Muhammed Emin Yıldırım, davet edildi. Yıldırım, sözlerine Edirne'nin tarihi ve kültürel zenginliğinden ve öneminden bahsederek başladı. Neden Edirne gibi serhat şehrimizde, 92 yıl Osmanlı'ya başkentlik yapmış bir şehrimizde Es'ad b. Zürare gibi bir sahabi efendimiz anlatılacaktır? sorusunu sorduktan sonra, bunun gerekçelerini anlattı. Dedi ki: "Edirne, Osmanlı kaynaklarında Der-i Saadet diye isimlendirilir. Der-i Saadet, saadet kapısı demektir. Es'ad, kelime anlamı ise en hayırlı ve en saadetlidir. İsminin anlamı en saadetli olan bu büyük sahabi, tarihte saadet kapısı diye isimlendirilen Edirne ilimizde anlatılacaktır. Ta ki, Yesrib gibi bir beldenin nasıl Medine olduğunun yolları ve imkanları daha iyi anlaşılsın."

Daha sonra sözlerine Es'ad b. Zürare'nin sahabe içerisinde değer ve kıymetinin ne olduğunu çeşitli örneklerle anlatan Yıldırım, onun Akabe biatlarındaki yerini, iman yolundaki gayretini, ilk Cuma namazını nasıl kıldırdığını, Hicrette Peygamberimiz'i nasıl karşıladığını, Yesrib'in her hanesine nasıl iman mesajını taşıdığını ve gül devrini göremeden nasıl hicretin dokuzuncu ayında vefat ettiğini çeşitli örnek ve rivayetlerle anlattı.

Muhammed Emin Yıldırım, konuşmasının sonlarında ise şöyle dedi: "Söz bir emanettir; ben de sizlere Es'ad b. Zürare'nin üzerinden beş cümle emanet etmek istiyorum. Onun hayatı ile bize söylediği bu beş cümleyi, ister alır siz de hayatlarınıza taşırsınız, ister almaz bu salonda bırakırsınız."

Bu sözden sonra Es'ad b. Zürare bizlerin hayatlarına ne dediğine dair şu beş noktayı paylaştı.

- Hayır yollarında öncü ol ki; attığın adımlarla Peygamber'i sevindirebilesin.

- Yapacağın işlerde beklentisiz kal ki, tüm ecrini ve mükafatını, ahirette alabilesin.

- Evini, barkını, işini Yesrib olmaktan çıkar ki; yaşadığın dünyayı Medine yapabilesin.

- Konuşacağın sözü, ifade edeceğin usul ve üslubu çok iyi ayarla ki, muhataplarının gönüllerini fethedebilesin.

- Peygamberini derin bir sevda ile sev ki, O'nu kendine kefil, ailene vekil yapabilecek saadete erebilesin.

Konuşmanın ardından Edirne Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, Yıldırım'a gecenin anısına bir hediye takdim etti.

Siyer Araştırmaları Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, projesinin 6. programı 16 Mart 2012, Cuma günü Hatay'da, "Ümmetin Emini Ebû Ubeyde b. Cerrah" ile devam edecektir.

Tüm Programları www.siyertv.com sitesinden takip edebilirsiniz.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bakan Albayrak'tan kritik çağrı!
Dikkat çeken 'İYİ Parti' mesajı! Dönüş olursa...