Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan bütün haberler Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhattabı haberleri geçen ajanslardır.

Manisa haberleri Bayram tatlısında "merdiven altı" uyarısı - 14 Haziran 2017

Manisa sondakika haberleri Manisa Lokantacılar, Kebapçılar, Tatlıcılar ve Yoğurtçular Odası Başkanı Mehmet Akgül, vatandaşların Ramazan Bayramı için verecekleri tatlı siparişinde, ucuz ama merdiven altı sağlıksız ürünlere karşı dikkat etmeleri çağrısı yaptı. - 14 Haziran 2017, 10:57

Kaynak: AA / Eklenme: 14 Haziran 2017, 10:57 / Güncellenme: 14 Haziran 2017, 10:57

Bayram için tatlı üreten iş yerlerini ziyaret eden Oda Başkanı Akgül, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ramazan ayının vazgeçilmez olan tatlıların şimdiden hazırlanmaya başlandığını söyledi.

Akgül, odalarına kayıtlı 120 tatlıcı bulunduğunu, vatandaşların, bayram tatlılarını kayıtlı, hijyen konusunda denetimi yapılan firmalardan almalarının büyük önem arz ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bugün cevizin 45-50 lira, şekerin 3,5-4 lira olduğu bir ülkede 14-15 liraya tatlı olamaz. Bugün en düşük cevizli baklavanın kilosu 25-30 liradır. Kayıtlı ve denetlenen bir esnafın hile yapma olanağı çok az. Hile yapan bizden değildir ve haindir. Bizim derdimiz merdiven altı üretim ve seyyarlarda satılan tatlılara dikkat edilmesi. Bizim merdiven altı kaçak üretim yapanlardan sıkıntımız var. Glikozla yapılan tatlılarda da boğazlarda değişik yanmalar ve birkaç gün içinde de şekerleme olur. Bu konuda vatandaşları uyarıyorum, bayramı kendinize zehir etmeyin. Herhangi bir rahatsızlık duyulduğu anda odayı ve resmi kurumlarına bildirmelerini önemle rica ediyorum."

Akgül, Manisa'da günlük ortalama 1,5-2 ton tatlı tüketimi olduğunu, bunun bayramlarda ise kat kat artığını belirterek, bayram döneminde 50-60 ton tatlı tüketiminin söz konusu olduğunu bildirdi.

Kaynak : AA

Yorum Yaz