Manisa

Kardelenler kendini gösterdi, zarar veren yandı

14:35 16 Şubat 2020 5 Yorum Var
Kardelenler kendini gösterdi, zarar veren yandı

Manisa’da 120 çeşidin üstünde endemik bitkiyi barındıran Spil Dağı Milli Parkı’nda kardelenler çiçek açtı. Milli park içinde doğal bitki örtüsünü tahrip eden ve endemik bir bitki türü olan kardelenlere zarar verenlere ise 73 bin 747 TL ceza kesileceği bildirildi.

Fotoğrafçılar kardelenleri fotoğraflamak için milli parka çıkarken, endemik bir bitki olan kardelenler Çevre Kanunu ile koruma altına alınan bitkilerden biri. Milli park içinde doğal bitki örtüsünü tahrip etmenin ve endemik bir bitki olan kardelenlere zarar vermenin cezasının ise 73 bin 747 TL olduğu öğrenildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkilileri, kardelenlere zarar verildiğinin tespit edilmesi halinde para cezası uyguluyor.

Fotoğraf tutkunları kardelenleri fotoğrafladı

Karların altından gelen eşsiz güzelliği fotoğraflayan doğa tutkunu ve fotoğrafçı Turgay Duyar, Spil Dağı’nda havaların biraz yumuşamasıyla birlikte karların erimeye başladığını ve baharın müjdecisi kardelenlerin açmaya başladığını belirtti. Spil Dağı’nın endemik bitkilerini yakından inceleyip, onları fotoğrafladıklarını söyleyen Duyar, yakında bununla ilgili fotoğraf sergisi açacaklarını ifade etti. Spil Dağı'nın görülmesi gereken, özellikle fotoğraf tutkunlarının hem yaz hem kış değişik fotoğraflar oluşturabileceği bir mekan olduğuna dikkat çeken Duyar, Spil Dağı Milli Parkı’nın içerisinde oldukça geniş bir alanda kardelenlerin açtığını, diğer milli parklarda olduğu gibi endemik bitkilerin koparılması ve yerinden sökülmesinin Spil'de de yasak olduğunu ifade ederek, doğadaki bu endemik bitkilerin yerinde güzel olduğunu ve yerinde kalması gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

5 Yorum Var
 • Kuvayi Milliye 1 ay önce Şikayet Et
  Etrafta hic kar gözükmüyor. insallah haciabi fotograf icin o karlari oraya yerlestirirken bitkileri zarar vermemistir.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Ahmet bağ 1 ay önce Şikayet Et
  Bu kardelenlerin aynısı bizim caminin bahçesinde de var
  Cevapla
 • Emnnn 1 ay önce Şikayet Et
  Adam yaralayana vermiyolar bu kadar ceza ilginç.
  Cevapla
 • yandım ali 1 ay önce Şikayet Et
  dayının makine pentaxın orta format makinesine benziyor lensde tamron 90mm gibi...
  Cevapla
 • Bey 1 ay önce Şikayet Et
  Can veren Mevla
  Cevapla
ETİKETLER
Manisa kardelen
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.