Mardin

Albino kardeşler görenlerin yüreklerini burkuyor

12:26 17 Nisan 2018 49 Yorum Var
Albino kardeşler görenlerin yüreklerini burkuyor

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde doğuştan albinizmli ve işitme engelli 6 ve 8 yaşlarındaki kardeşlerin yaşamı yürekleri burkuyor.

Kızıltepe ilçesi Atatürk Mahallesi’nde yaşayan M. (8) ve N. Boz (6) kardeşler, albino hastalığıyla dünyaya geldi. Doğuştan pigment eksikliği nedeniyle derileri, kılları ve gözleri ak renkli olan albinizmli kardeşler, tenlerinden dolayı güneşe çıkamıyor, akranları gibi sokakta oyun oynayamıyor. İşitme engelli de olan çocukların annesi Y. (27) ve inşaat işçisi baba S. Boz (32), çocuklarının daha güzel bir yaşam sürmeleri için yardım bekliyor. 

“AKRABA EVLİLİĞİ YAPTIK” 

Çocuklarını çok sevdiğini ifade eden baba Boz, Allah’ın herkese bunu nasip etmediğini belirterek, “Eşimle 9 yıldır evliyiz. İki çocuğum doğduktan sonra doktor 3’üncü çocuğa izin vermedi. Onun da böyle doğacağını söyledi. Doktorlar annenin hayati tehlikesinin de olacağını söyleyerek izin vermediler. İki kızımız da böyle doğdu. Eşimle akrabayız. Doktorlar test yaptı ve bunun genetik olduğunu söyledi. Ailemizden geliyormuş ama ikimize denk geldi” dedi. 

Çocuklarının daha güzel bir hayat geçirmeleri için bir ev istediğini anlatan Boz, “Kirada oturuyoruz. Bu çocuklar devamlı ses çıkartıyor, aileler rahatsız oluyor. Biz de çocuklarımıza müstakil bahçeli bir ev istiyoruz. Bu çocuklara daha güzel bakabilmek için bir ev istiyoruz. Biz ne kadar bakarsak bakalım içimiz rahat olmuyor. Ev bizim olmadığı için her şeyi yapamıyoruz. Böyle bahçeli, çiçekli ev istiyoruz. Kiradan kurtulursak rahatlayacağız” diye konuştu. 

“İSTANBUL'A GİTMEMİZ GEREKİYOR” 

İnşaatlarda çalıştığını ancak işe fazla gidemediğini anlatan baba Boz, şunları kaydetti: 
“Çocukların mama raporları için uğraşıyorum. Hormonları çok yüksek olduğu için Merve 5 yaşında ergenlik dönemine girdi. Her ay Diyarbakır’a gidip iğne vurup geliyoruz. Bu iğneler 12-13 yaşına kadar vurulacak. Bir de çocuklarımız güneşe çıkamıyor. Albino rahatsızlığı olduğu için bunlar güneşe de çıkamıyor. Güneşe çıktıkları zaman yüzleri leke oluyor. Krem gerekiyor. Sürekli mama kullandıkları için bağırsakları çalışmıyor. Yemek yiyemiyorlar. Sadece mama ile beslendikleri için 100 liraya meyve alıp onlara meyve sıkıyoruz. Devletten bakıcı parası alıyoruz ama kirada oturuyoruz. Diğer masraflarla birlikte bize zar zor yetiyor. Tedavi için Gaziantep ve Diyarbakır’a gidiyoruz. İstanbul’a gitmemiz gerekiyor ama imkanımız yok.” 

Çocuklarına bakarken çok zorlandığını aktaran anne Y. Boz ise, “Sütlerini hazırlıyorum. Altlarını temizliyorum. Güneş kremlerini sürüyorum. Özellikle geceleri çok zorlanıyorum. Gece uyanınca sabaha kadar uyumuyorlar. Kızlarımız hem albino, hem de duyma ve konuşma engelli. İlginç sesler çıkarıyorlar. Dişlerini birbirine sürtüyorlar” ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR

49 Yorum Var
 • mehmet 11 ay önce Şikayet Et
  Kardesim albino hastalarinin ten rengi. Hep aynidir.bu cocuklarin ayaklari ve elleri bugday tenli yardim edel fakat arastiralim derim
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Fırat 11 ay önce Şikayet Et
  Allah hiç bir anne ve babaya böyle bir durum yaşatmasın.Kim bilir anne ve babaları ne haldedir şimdi imkan olsada yardım etseydim keşke
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • zabit 11 ay önce Şikayet Et
  Rabbim yardımcıları olsun. Allah bir kimsenin müslüman kardeşi İçin gıyabında yaptığı dua'yı geri çevirmez herkes bir birinin arkasından hayır dua etsin çünkü o an meleklerde sizin gıyabınızda dua eder düşünelim melekler günahsızdırlar
  Cevapla
 • Turan Bozkurt 11 ay önce Şikayet Et
  Yok mu bir hayır sahibi..?????
  Cevapla
 • Vatandaş 11 ay önce Şikayet Et
  Akraba evliliği sonucu bu tür sakat doğumlardan kim sorumlu acaba, cahillik desek; dini sebeplerle caiz görenler var ama bunun sorumlusu biraz da akrabasıyla evlenenler değil midir. Sonuçta genler taşınırken aynı soydan olanların sorunlu genetik hastalıklarının ortaya çıkma ihtimali daha çoktur.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Mardin
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.