Babahan: Gazeteciler de bıraksın

'Kendi halkına bu kadar yabancı köşe yazarı ve gazete yöneticisi dünyanın bir başka ülkesinde yoktur' diyen Ergun Babahan, İstifaların siyasilerle sınırlı kalmamasını istedi.

 • GİRİŞ23.07.2007 13:59
 • GÜNCELLEME23.07.2007 13:59
Babahan: Gazeteciler de bıraksın

Sabah Gazetesi Genel yayın Yönetmeni Ergun Babahan'ın yazısındaki tespitleri...


Türkiye'nin Partisi

Seçim sonuçları AK Parti'nin sadece çekirdek tabanından değil, tüm Türkiye'den oy aldığını ortaya koydu. Oy tabanı bununla kalmadı, AK Parti ülkenin batısından da doğusundan da aynı oranda oy aldı.
Kimi araştırma uzmanlarının iddiasının aksine neredeyse her iki seçmenden biri iktidar partisine oy verdi. Böylece yüzde 34 tartışmaları sona erdi, meşruiyet sorusu ortadan kalktı.
Erdoğan liderliğindeki AK Parti, tarihi bir rekora imza atarken iktidardayken bile oy oranını artırma başarısı gösterdi. Bu başarıda iktidarın icraatları kadar, AK Parti'nin önünü kesme çabalarının da payı büyük.

Gerek 27 Nisan bildirisi, gerek 367 tartışmaları, gerekse Anayasa Mahkemesi kararı halkın tek bir partide birleşmesinde yol açtı.
Bu başarıda muhalefetin başarısızlığının da payı gerçekten büyük.
Sadece korku üzerine oynayan, bölünmeyi, irticayı koz olarak kullanan muhalefet partileri halktan rağbet göremedi.

İktidarın her ilde en az bir-iki milletvekilliği kaybedeceğini tahmin eden tüm analizciler yanıldı.

Bu seçimin AK Parti'den sonra tartışmasız en başarılı ismi, araştırmacı Tarhan Erdem oldu. Partilerin oy oranını neredeyse birebir bilen Erdem, itibarı yerlerde gezinen araştırmacılık mesleğine yeniden saygınlık kazandırdı.

DP lideri Mehmet Ağar'ın seçim sonuçları belli olduktan sonra istifa kararı alması yerinde bir karardır. Hep dediğimiz gibi, başarısız liderlerin koltuğa yapışma sevdaları Türkiye'de bugüne kadar sistemi hep sıkıntıya soktu.

Bu tablo karşısında CHP lideri Baykal'ın da bir durum değerlendirmesi yapma vaktinin geldiği ortaya çıktı.

Sivil-asker bürokrasi desteği, emekli generaller aracılığıyla düzenlenen mitingler, DSP ile yapılan işbirliği sonucu ortaya çıkan tablo açıktır.

Türkiye'de bugün eksikliği olan iktidar değil, muhalefettir.
Birinci partiyle, ikinci arasında yüzde yüze yakın bir fark olması normal bir durum değildir, kimse de bunu başarı olarak anlatmaya kalkmamalıdır.

Medyaya da bakacak olursak, istifaların parti yöneticileriyle sınırlı kalmaması gerektiği net bir biçimde görülmektedir.
Kendi halkına bu kadar yabancı köşe yazarı ve gazete yöneticisi dünyanın bir başka ülkesinde yoktur herhalde.
Şimdi asıl sınav Cumhurbaşkanlığı seçiminde.

1 DAKİKADA 7 GÜNDEM

Yorumlar13

 • hanifi atay 10 yıl önce Şikayet Et
  aynen katılıyorum.... bu ülkede mutlaka her sektörde zamanı gelenler gitmeli. her sektörde. gazeteciler siyasetçileri gönderme hevesinde. ama malum herkes göz önünde. başarısız olan herkes her sektörden gitmeli.
  Cevapla
 • ismail büyükyıldız 10 yıl önce Şikayet Et
  Yerinde bir yazı.. Vallahi şapka çıkarılacak bir yazı.Yazarın kalemine sağlık.Doğruları bu şekilde görebilene helal olsun.
  Cevapla
 • Osman ÇOKTU 10 yıl önce Şikayet Et
  Önce Cumhuriyet... gazetelerden halka en kopu olma yarışı yapılsa Cumhuriyet 1. olurdu. Halka yalan haber aktarma, haberleri çarpıtma sınıfında da 1 numara olurdu. Bence Cumhuriyet gazetesi ortak bir kararla yayını durdursun
  Cevapla
 • doğancan 10 yıl önce Şikayet Et
  evet aynen katılıyorum. özellikle can dündar,mehmet ali birand,ali kırca,reha muhtar ve aşırı sol yandaşları yazarlar takkeniz düştü keliniz göründü.bu kadarda taraflı olunmazki.desteklediğiniz bay-kalın aldığı alacağı maksimum oy bu işte.bu kafayla giderseniz medyada yerlerde sürünür chp de yerlerde sürünür.halkın içine,anadoluya,esnafın içine çıkın biraz insanlar ne yapıyor,nasıl yaşıyor,ne istiyor.derdi laiklikmi-ekonomimi yada irticamı-başörtüsümü millet ne diyor öğrenin.öğrenmezseniz millet böyle öğretir işte.DP+SP çekildeydi
  Cevapla
 • Nadir Güleryüz 10 yıl önce Şikayet Et
  Şimdi Türkiye\'nin Zamanı. Seçim bitti..Artık topyekün Türkiye için çalışma zamanıdır.AK Partiye oy veren de vermeyen de sağolsun.Biz farklı fikirlere de daima saygı duyduk.AK Partili olmayan yada olan diye bir ayırım yok.Bu güzel ülke hepimizin..AK Parti istisnasız bütün Türkiye\'yi kucaklar ve gözetir.Ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olsun.ALLAH utandırmasın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun