Sabahattin Zaim'in hayatı Kanal 7'de

'Hocaların Hocası' olarak tanınan ve lenf kanseri nedeniyle dün vefat eden Prof. Dr. Sabahattin Zaim’in yaşamı ve "Duayen Sabahattin Zaim Belgeseli"yle bu akşam 23:05’te Kanal 7’de.

Sabahattin Zaim'in hayatı Kanal 7'de
Sabahattin Zaim'in hayatı Kanal 7'de
GİRİŞ 10.12.2007 16:55 GÜNCELLEME 10.12.2007 16:55

Mustafa Yürekli’nin hazırladığı belgeselde Prof. Dr. Zaim’in 80 yıllık yaşamına sağdırdığı pek çok başarı öyküsü, yaşamından kesitler ve öğretileri ekrana gelecek. Belgeselde, hocaların hocası, iktisadın duayeni Sabahattin Zaim’in hayatı ele alınırken, bir yandan da Türkiye’nin yakın tarihine ışık tutuluyor.

Hocaların hocası olarak anılan Prof. Dr. Sabahattin Zaim, yurt içinde ve yurt dışında binlerce öğrenci yetiştirmiş. Özellikle çalışma ekonomisi ve İslam ekonomisi alanında yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitaplar alanlarında referans kaynağı olmuş. Yaptığı çalışmalarla dünya çapında bir üne kavuşan Zaim, pek çok akademisyenin de hocasıydı. Bu değerli bilim adamının hayatını konu alan Kanal 7 yapımı “Duayen Sabahattin Zaim” belgeseli Prof. Dr. Sabahattin Zaim’in vefatı dolayısıyla bu akşam 23:05’te Kanal 7’de ekrana gelecek.

Sabahattin Zaim, 1926'da Makedonya'da Üsküp'e bağlı İştip kasabasında dünyaya geldi. 1934 yılında göç etmek zorunda kalan Zaim Ailesi İstanbul’a yerleşti. 1913 Balkan Savaşları’ndan sonra yaşanan göç dalgasında baskı, zulüm gören Sabahattin Zaim, göç sırasında yaşadıklarını belgeselde Mustafa Yürekli’ye anlattı. Kereste tüccarı babasının, yok pahasına köşkü ve bütün mal varlığını satışı, bir Yahudi aracılığıyla parasını İstanbul'a nakletmesi… İlginç bir göç hikayesi Duayen Sabahattin Zaim Belgeseli’nde.

İstanbul’a geldiğinde 8 yaşında olan Zaim’in, Gümüşhanevi Dergahı'nın son üç şeyhi Hacı Hasip Efendi, Abdülaziz Bekkine ve Mehmet Zahit Kotku ile ilgili anıları. Bir tahta bavulla gittiği Ankara Mülkiye, 40'lı yılların Türkiye’si, ilginç İstanbul ve Ankara tasvirleri… Öğrencilik yıllarının çarpıcı olayları… Kaymakamlık görevi, akademik çalışmaları ve 50’li yılların Türkiye’sinden çarpıcı olaylar aktaran Zaim, kendi yaşamıyla birlikte Türkiye’nin yakın geçmişine de ışık tutuyor.

Suudi Arabistan'daki Melik Abdülaziz Üniversitesi'nde misafir öğretim üyesi, Sakarya Üniversitesi"nde de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin kurucu dekanı olan Zaim, 1998 yılında emekli olarak yarım asırlık akademik hayatını tamamladı.

Zaim, 1998-2000 yıllarında YÖK üyeliği yaptı. Çalıştığı süre boyunca binlerce öğrenci ve bilim adamı yetiştiren ve bu nedenle hocaların hocası olarak anılan Prof. Zaim'in akademi ve fikir dünyasındaki ünü tüm dünyaya yayılmış durumda.
Mustafa Yürekli'nin hazırlayıp sunduğu Duayen Sabahattin Zaim belgeseli Sabahattin Zaim’in 80 yıllık yaşamını tüm ayrıntılarıyla ekrana getiriyor.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Avrupa'nın göbeğinde küstah provokasyon! Kur'an-ı Kerim yaktı
Türkiye, BM, AB, Rusya, Almanya, Fransa, İran, Mısır... Dünya ayakta