Netflix ve RTÜK'ten açıklama! Noktayı koydu

RTÜK yayınların internet ortamında sunumuna ilişkin 600'ün üzerinde lisans ve izin başvuru aldıklarını açıkladı. İnternet üzerinden yapılan yayınlara getirilen lisans zorunluluğuyla ilgili olarak Netflix'ten "Türkiye'de 1.5 milyon üyeye sahibiz. Sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz.'' açıklaması geldi.

Netflix ve RTÜK'ten açıklama! Noktayı koydu
Netflix ve RTÜK'ten açıklama! Noktayı koydu
GİRİŞ 03.09.2019 15:22 GÜNCELLEME 03.09.2019 15:23
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK), radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayınların internet ortamından sunumuna ilişkin 600'ü aşkın başvuru yapıldı. 

 

 

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Twitter hesabından Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik'in yürürlüğe girmesinin ardından Üst Kurul'a yapılan başvurulara ilişkin rakamları paylaştı. 

Şahin, "Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların internet ortamından sunumuna ilişkin Netflix, Blu Tv, Puhu Tv, Turkcell, Vodafone, Digitürk, Tivibu gibi sektörde etkili yayıncıların da aralarında bulunduğu 600'ün üzerinde kuruluştan lisans ve izin başvurusu aldık." ifadelerini kullandı. 

 

 

NETFLİX'TEN BEKLENEN AÇIKLAMA

İnternet üzerinden yapılan yayınlara getirilen lisans zorunluluğuyla ilgili olarak Netflix'ten beklenen açıklama nihayet geldi. RTÜK'ün Netflix'in lisans için başvurduğunu duyurmasının hemen ardından Türkiye'deki yatırımlarına devam edeceğini açıklayan Netflix, ''Türkiye'de 1.5 milyon üyeye sahibiz. Sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hedefimiz, çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmek'' dedi. 

1 Ağustos 2019'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumuna, iletimine, medya hizmet sağlayıcılara, yayın lisansı, platform işletmecilerine de yayın iletim yetkisi verilmesine ve söz konusu yayınların denetlenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlenmişti. 

Yönetmelikle radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet ortamından sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcıların, RTÜK'ten internet ortamında yayın lisansı alması zorunluluğu getirilmişti. 

YORUMLAR 3
 • elif 5 ay önce Şikayet Et
  iyi
  Cevapla
 • vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  la casa de papel yüzünden hep bunlar xD
  Cevapla
 • Asla lisans vermeyin 5 ay önce Şikayet Et
  İzin vermeyin netfilixe internetten bedava izlemeyi öğrendi çocuklar bile zaten az olan dolarımızı bunlara yedirttirmeyin lisans verip cari açığı büyütmeyin. Turkcell falan da sonuçta amerikan firmalarına yedirecek o kazık film başına 10 dolar izlemelerin parasını. Adı türk sadece en iyisinin bile.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Gezi'ye bir hatırlatma!
'Gezi' kararı sonrası AK Parti'den peş peşe açıklamalar