AKP'li başkanın 'şükür namazı' açıklaması

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan "AKP'li başkandan şükür namazı" başlıklı haber nedeniyle Of Belediye Başkanı Oktay Saral açıklamada bulundu. Saral haberin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

AKP'li başkanın 'şükür namazı' açıklaması
AKP'li başkanın 'şükür namazı' açıklaması
GİRİŞ 06.02.2010 16:42 GÜNCELLEME 06.02.2010 16:42
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; AKP Of İlçe Başkanlığı’nı ziyaret eden Saral, Ergenekon soruşturmasının ülkeye yapılan en büyük hizmet olduğunu savundu.

Saral, “Bugüne kadar halkın iktidarı olamadı. Bir defa oldu. O da 28 Şubat’ta alaşağı edildi. Bugün gücünü halktan alan bir iktidarımız var. Bu iktidar önceki dönemlerde olduğu gibi, oylarını aldığı halkına sırtını dönmüyor” dedi.

Erdoğan için her gün 2 rekat şükür namazı kılınması çağrısında bulunan Saral, “Amerika’dan bile korkmayan, kimseyi takmayan İsrail, ilk defa Türkiye’den özür diledi. Allah, Başbakanımızı bizim başımıza nasip ettiği için her gün iki rekat şükür namazı kılmamız gerekir. Türkiye, İslam dünyasının lideri konumunda. Türkiye kabuğunu kırdı, artık dünyaya yön veren bir ülke konumuna geldi” diye konuştu.

Trabzon Müftü Yardımcısı Zeki Aksoy ise kişiler için şükür namazı kılınamayacağını söyledi. Aksoy, şükür namazının kurban kesildikten sonra ya da bir işi olan insanın şükretmek için kılabileceğini ve sadece Allah rızası için yerine getirilebileceğine dikkat çeken Aksoy, “Kişi için ne şükür ne de başka namaz olmaz, kurban kesilmez. Kişiler için kesilen kurban yenilmez. Hepsi Allah için, Allah rızasına yapılır. Ancak yapılan işin sevabı kişilere gönderilebilir” dedi.

Dinde yeri yok

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ise konuyla ilgili sorulara “Böyle gündelik, medyatik açıklamalarla ilgili değerlendirme yapmayız, bizim işimiz çok daha kapsayıcı ve önemli” diye yanıt verdi.

Saral’ın sözleri ve Erdoğan için yapılan “Peygamber” benzetmesini değerlendiren Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası (DİVES) Başkanı Lokman Özdemir, “Böyle bir yaklaşım olmaz, öyle peygamber yerine koydurma, şükür namazı kıldırma İslamda yoktur. Böyle bir yakıştırma haramdır. Bu tür yaklaşımlar İslam dinine hakarettir. Kim böyle bir yaklaşımda bulundu ise insanlar için, politikacılar için şükür namazı kılınması çağrısı yapıyorsa, böyle bir yaklaşımda bulunursa biz bunu kınıyoruz” dedi.

Başkan Saral: Kimseye şükür namazı kılması için çağrı yapmadım

Of Belediye Başkanı Oktay Saral, ulusal basında çıkan "AKP'li başkandan şükür namazı" çağrısı şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Başkan Saral, Of Gençlik Kolları toplantısında AK Partili gençlere hitap ettiğini konuşmada, geçmiş hükümetlerle AK Parti Hükümeti'nin ekonomi, iç politika ve dış politika alanındaki icraatlarını örneklerle karşılaştırdığını ifade etti.

AK Parti Hükümeti'nin icraatlarını değerlendirirken, 'Bu hükümetin Başbakan'ı bizim için büyük bir şanstır, Başbakanımız ve hükümetimizin icraatları ülkemizi edilgen dış ve iç politikadan özne durumuna getirdi. Böyle bir Başbakan'a ve hükümete sahip olduğumuz için şükür namazı kıldık." dediğini hatırlatan Saral, 'kıldık' kelimesiyle kendisini kastettiğini dile getirdi.

Kendisinin hükümetin ve Başbakan'ın vesile olduğu güzel icraatlar için şükür namazı kıldığını söyleyen Saral, "Benim kimseye 'şükür namazı kılın' şeklinde bir çağrım olmadı, olamaz da. Ben sadece kendi yaptığım bir fiili söyledim. Geçmiş hükümetler zamanında da belediye başkanlığı yaptım. O hükümetlerin de başarılı olması için dua ettim, ordumuza karada, denizde, havada muzaffer olması için de dua ediyorum, Başbakanımızla, hükümetimizle onur duyuyor, Allah'a şükrediyorum. Maalesef ulusal basında sözlerimin çarpıtılmaya çalışılması beni üzdü." açıklamasında bulundu.

 

KAYNAK: MİLLİYET- CİHAN
YORUMLAR 3
 • ilhan tekin 9 yıl önce Şikayet Et
  inşaallah yalan haberdir.. eğer iftira ise ne ala. ama peygamber lafınada önce iftira denmişti doğruymuş... inşaallah ilahlaştırmazlar Erdoğanı. erbakan hocaya oy vermeyen cehennmeliktir diyenler çıktı bu ülkede. Vallahi ben şahitim.bana dediler. Ne Ergenekoncular ne cuntacılar R.Tayyip Erdoğanı hiç biri yıkamadı ama galiba parti içindekiler ilahlaştırarak yıkacakla. İNŞAALLAH bu duruma getirmezlerrr...nihayetinde o da bir beşer bir gün oda şaşar.
  Cevapla
 • MUSTAFA AYDIN 9 yıl önce Şikayet Et
  AZ BİLE. Rabbime, bize böyle bir başbakan nasip ettiği için ne kadar şükür etsek azdır. Cumhuriyet Of lularla fazla uğraşmasın,helede dini konularda.
  Cevapla
 • Sedat Dogan 9 yıl önce Şikayet Et
  bende kılıyorum.. Adam öyle dememiş. Böyle bir başbakana sahip olduğumuz için Allaha şükrediyoruz ve Allah için 2 rekat şukür namazı kılıyoruz demiş. Bunun yanlış neresinde. İnsanlar mutlu olduklarında şukür namazı kılmazlarmı. Çamuriyet gazetesi bu. Elbette çarpıtacak.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Öldükten sonra vücudumuza neler olacak? İşte 25 akılalmaz değişim!
BAE kime hizmet ediyor? Müslüman coğrafyasındaki çatışmaların ardında BAE mi var?