Dergilerin Şubat sayılarında neler var?

Türkiye'de dergi yayıncılığında yelpaze her geçen gün genişliyor. Haber 7'ye bu ay içinde ulaşan dergilerin Şubat ayı sayılarında yer alan konular 7'den 70'e herkesi ve hemen sektörden insanı ilgilendiren konularla dolu:

Dergilerin Şubat sayılarında neler var?
Dergilerin Şubat sayılarında neler var?
GİRİŞ 16.02.2010 10:10 GÜNCELLEME 16.02.2010 10:10
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

YEDİKITA BEŞ ASIRLIK OSMANLI PROJESİNİ AÇIKLIYOR

 Aylık Tarih, İlim ve Kültür Dergisi Yedi Kıta bu ayki sıyısında 5 asırlık tarihi Osmanlı Projesine yer veriyor. Sakarya Nehri, Sapanca Gölü - İzmit Körfezi'ni birleştirecek bir kanal projesi asırladır gündemde olduğunu belirten dergi Osmanlı'nın beş asır önceki hayali acaba gerçek olacak mı diye sorarken bu projenin haritasını da Türk Basınınında yayınlayan ilk dergi oluyor.

Şubat sayısında “Beş Asırlık Kanal Projesi” başlığıyla Sakarya-Sapanca-Marmara Kanal projelerini kapağına taşıyan Yedikıta Dergisi, bunun yanısıra okurlarını 2010 Kültür Başkenti seçilen İstanbul’un geçmişine kısa bir yolculuğa çıkarıyor ve neler olduğunu gözler önüne seriyor.  Dergide, uzun zamandır gündemi meşgul eden salgın hastalıklara da yer veriliyor.”Geçmişte hastalıklar nasıl oldu, ne şekilde tedbirler alında?”sorularına dikkat çekiliyor. TIP konusunda Ahmet Temiz'in tarih laboratuvarından semizotu tahlini konu edinen yazısı da dikkat çekebilir.

Tarihi romanlar ile gerçek tarih arasındaki bağları irdeleyen yazıya imza atan A. Akdağ, okurlara "Tarih mi okuyorsunuz, roman mı?" sorusunu yanıtlıyor.

Tunahan Dikmen, Mescidi Konya'da mihrabı Almanya'da olan Beyhekim mescidinin dramını yansıtıyor... Dergide Ahmet refik'in kaleminden Topkapı Sarayı'ndan Kayan Yıldız olarak niteleten Sultan II. Abdulhamid'i konu alan duygusal bir yazı da dikkat çekiyor. 

Derginin İnternet Adresi: www.yedikita.com.tr

MEDİACAT EN POPÜLER YAZARLARI AÇIKLIYOR

 Ertuğrul Özkök’ün kelime anlamı: Ertuğrul Özkök’ün Hürriyet’in genel yayın yönetmenliğini bırakmasının ardından birçok şey söylendi. Onu sevenler de, ondan nefret edenler de bir noktada birleşiyor: Özkök, 20 yıl boyunca yaptıklarıyla sadece Hürriyet’i değil, Türk basınını da radikal bir şekilde değiştiren kalıcı izler bıraktı.

Pazarlamada, reklamda, medyada yılın liderleri: MediaCat, bu yıl ilk kez üç aşamalı, okurlarının da işin içine dahil edildiği bir süreçle pazarlama, reklam ve medya dünyasında, en başarılı, en çok ses getiren çalışmalara imza atan isimleri seçti.

En çok ödül alan ajans ve reklamverenler: Geçtiğimiz yıl “Dünyada The Gunn Report, yurttaysa artık The Cat Report var” diyerek, Türkiye’de bir yıl boyunca düzenlenen belli başlı reklam-yaratıcılık yarışmalarında en çok ödül alan reklam ajanslarını ve reklamverenleri belirleyen dergi, bu yıl 5 yarışmanın sonuçlarından yola çıkarak raporumuzun ikincisini hazırladı.

2010’u şekillendirecek 10 tüketici trendi: Dünyanın bir numaralı trend izleme sitesi Trendwatching.com, yaptığı kapsamlı bir değerlendirmeyle 2010 yılında pazarlama dünyasına yön verecek 10 tüketici trendini açıkladı. Dergi de bu trendlerin Türkiye pazarı için ne kadar geçerli olabileceğini reklam ve pazarlama dünyasının karar vericilerine sormuş.

Reklamcılık işi egosuz da olur mu? Reklamcılara yöneltilen en büyük eleştiri ve bazen de ayıplama, yüksek bir egoya sahip olmalarıdır. Peki ama yaratıcılığa dayanan, farklılaşmayı gerektiren böyle bir iş egosuz da yapılabilir mi? Bu soruyu MediaCat reklam yaratıcılarına yöneltmiş.

Cola Turka özüne döndü: Lansman kampanyasında Amerikalı rakiplerine meydan okumak için Amerikalıları Türkleştiren Cola Turka, Yahşi Batı filmindeki başarılı ürün yerleştirme çalışmasıyla özüne döndü. Kampanyanın hikayesini, markanın Pazarlama Genel Müdürü Tolga Sezer’den öğrenebilirsiniz.

Dergi bu sayıda üç ek birden veriyor:

1. Ajans 50: 2009’un En Büyük 50 Yaratıcı Ajansı

2. Medya Veri Kiti

3. DVD: Dijital Pazarlama Trendleri 2010

***

GASTRO'NUN BU SAYISINDA BİTLİS MUTFAĞI VAR

Türkiye'nin en lezzetli dergisi Gastro'nun Ocak Şubat 2010 tarihli 54. sayısı yinea birbirinden renkli ve iştah açan konular ile rengarenk bir dünya seriyor damak lezzetini önemseyenlere.

Damak zevkinin oburluk değil bir kültür bilinci olduğunu ispatlayan dosyaları ile dikkat çeken derginin okurlarına her sayıda bir kitap verme geleneği de sürüyor. Bu ayki kitap hediyeniz: Yediğimiz, Ekmek. 14 ayrı bölümden oluşan kitaqta ekmekçilik ve fırıncılıkla ilgili 11 ayrı yazarın imzasını taşıyan araştırma ve incelemeler yer alıyor. Konulara eşlik eden resimler her zaman olduğu gibi iştah kabartmayı sürdürüyor.

Derginin mimarı Nilhan Aras, yazıların nasıl hazırlandığını, nasıl kontrüol edildiğini ve yazarların kimler olduğunu merak eden okurların yanıt aradığı soruları cevaplıyor bu sayıda. Aras, Bitlis mutfağını anlatan yazıya da imza atan kalem. Aras ayrıca bu sayıda kendir ve keçi kılından son ürün olarak tanımladığı Harik'i ve Gaziantep'te bulguru tanıtıyor. 

Mehmet Ali Kılıçbay, Eski Mısırda bira ile ile nasıl doyulduğunu anlatırken, iktisat tarihinde Eski Yunan'ın tanıtıyor. Vefa Zat'ın içki kültünü önemseyenlere yönelik yazılarında bu ay Galata meyhanelerinin görkemli dönemleri konu ediliyor.

Dr. Defne Karaosmanoğlu, Küreselleşen tatlarda döner kebasın Avrupa notlarına yer veriyor. Tijen İnaltog'un zihinsel börek yolculukları, Yrd. Doç. Dr. Cenk Durmuşkahyaoğlu'nun uygarlığa yön veren bitki  ve Dr: Ahmet Uhri'nin Uygarlığın başı buğday aşkı yazıları arşivlik nitelikte.

ANNE BABALARIN KAÇIRMAMASI GEREKEN MORAL DÜNYASI

Moral Dünyası Dergisinin bu aykı sayısı çocuklarının dini eğitimini önemseyen anne babaların kaçırmaması gereken nitelikte arşivlik bir çalışma.  

 Çocuğun din eğitiminin nasıl olması gerektiğini konu edinen kapak dosyasında, Selayman Karacelli'nin "Hangi yaşta nasıl bir dini eğitim", Prof. Dr. Mehmet Emin Ay'ın, "Çocuk iman esaslarını nasıl öğrenir, Pedagog Ali Çankırılı'nın "Çocuklarımıza ibadetleri nasıl sevdirelim", Dr. Reşit Haylamaz'ın "Efendimiz (a.s.m.) çocuklar için bir modeldi", Mehmet Paksu'nun, "Bediüzzaman,  'çocuk ebeveynini dindar görmeli' der", Psk. B. Göncü Işıkkoğlu'nun "Çocuğa oyunla manevi eğitim nasıl verilir", Ö. Faruk Paksu'nun "Dini eğitimde kitapların önemi" başlıklı yazıları adeta bu konuda uzmanların tüm yönleriyle hazırladığı kitap çalışması gibi.

Metin Karabaşoğlu'nun, "25. söz ışığında aile" başlıklı yazısı kapak dosyasını tamamlayan bir çalışma olarak dikkat çekiyor.

Mehmet Akça'nın Musiki Medeniyetimize dair bilgiler verdiği dergide, Senai Demirci, Aramızda Allah'ın elçisi olduğunu hatırlatıyor.

Gültekin Avcı'nın askeri arşivler incelenmezse Ergenekon'un çözülememeyeceğini savunan yazısını Yavuz Bahardıroğlu'nun darbecilerin listesinde olmaşı şeref saydığı yazısı ile birlikte okumak yararlı olabilir.

Moral Dünyasının İz bırakanlar köşesinde bu ay, yaşayan Kuran olarak tanımlanan Ali Ulvi Kurucu tanıtılıyor.

SÜPER BEYİN, BEYİN YENİLEMEYE ÇAĞIRIYOR

Bireysel Gelişim, bilinçaltı - hafıza ve Zeka Geliştirme Eğitim Dergisi Süper Beyin, bu ay okurlarına beyninizi yenileyin kapak konusu ile ulaşırken, beyin kapasitesini yüzde yüz artırma garantisi de veriyor

Analitik düşünme, öğrenme bozuklukları, başkalarının aklından geçenleri okuma, beyinde önyargı oluşumu gibi ilginç konuların yer aldığı dergi, beyin yaşınızı öğrenmenizi öneriyor ve zeka geliştiren akı oyunları sunuyor.

Futbolun dahisi George Hagi, Telefonun mucidi Alekxander Graham Bell'in ilgniç hikayesi derginin bu ayki portreleri.

Derginin bir de ödüllü yarışması var.

Derginin bu ayki promosyonu ise NLP ile hafıza geliştirme teknikleri.

İnternet Addresi: www.superbeyin.net

EDEBİYAT VE KÜLTÜR SANAT DERGİLERİ

TÜRK EDEBİYATI BU AY DA DOLU DOLU

Türk Edebiyatı'nın içeriğini Genel yayın Yönetmeni Beşir Ayvazoğlu, Hasbihal yazısında şu şekilde özetliyor:

Elinizdeki sayıya, Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali’yle yapılmış bir röportajla başlıyoruz. Üçüncü Cumhurbaşkanımız Celâl Bayar’ın torunu olan Emine Hanım, akademik kariyerini Türk dili üzerinde yapmış önemli Türkolog. On altı yıldır Türk kültüründe at, tuz, ayakkabı, hediye, saç, lânet, ayakkabı, hediye gibi konularda ince ayrıntıya yönelik sempozyumlar düzenliyor ve sunulan bildirileri kitaplaştırıyor. Şimdiden seçkin bir külliyat olarak kütüphanelerimizde yerini alan bu sempozyum dizisini bir süredir sanal ortamda devam ettiren Emine Hanım, ne yapmak istediğini arkadaşımız Bahtiyar Aslan’a anlattı.

Nazan Bekiroğlu, uzun bir hikâyesinin birinci bölümüyle yeniden aramızda. “Sahaflar Bürokrasisi Kâğıt Gemi” adlı bu yeni hikâyesinde, tasavvufun modern edebiyata nasıl taşınabileceğinin seçkin bir örneğini veren Bekiroğlu, görünen dünyanın aslında bir vehimden, bir hayalden ibaret olduğu görüşünden (Vahdet-i Vücud) hareket ediyor. Ayşe Göktürk Tunceroğlu’nun çarpıcı hikâyesini de severeke okuyacaksınız. V. Hüseyin Kaya ise bu sayımıza kısa bir hikâyesiyle katkıda bulundu.

Prof. Dr. Abdullah Uçman, doğup büyüdüğü şehir olan Edirne’de geçen yaz yaptığı bir gezinti sırasında edindiği olumsuz izlenimleri anlattı. M. Selim Gökçe de, İstanbul Modern’in koleksiyonundaki fotoğraflarının Viyana ve Salzburg’dan sonra Graz’da da sergilenmesi vesilesiyle Othmar Pferschy’yi gündeme getirdi. Bilindiği gibi, büyük bir fotoğraf sanatçısı olan Othmar, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarında çektiği fotoğraflarıyla Türkiye’nin ve Türk insanının dünyaya tanıtılmasında önemli bir görev üstlenmişti.

1950’lere kadar karikatürü yapılmamış şair ve yazar yoktur. Kamuoyunun sanata, özellikle edebiyata ilgisi bu karikatürlere bakılarak anlaşılabilir. Filanca büyük şairin yeni bir şiiri üzerinde, şimdiki sahne sanatçılarının skandallarına gösterilen ilgiyle mukayese edilemezse de, bir hayli konuşulur, tartışılırdı. Şairlerin, romancıların, radyo ve tiyatro sanatkârlarının zaafları, aşırılıkları, sivrilikleri vb. karikatüristlerin fırçalarından öğrenilirdi. Geçen sayılarımızda edebiyat-karikatür ilişkisine dair bazı yazılar yayımlamıştık. Bu sayımızda da, Said Coşar, “Hiçbir Şeyden Çekmedi Karikatüristlerden Çektiği Kadar” başlıklı yazısında karikatüristlerin Orhan Veli’ye ve Garip akımına nasıl baktıklarını anlatıyor.

Aralık 2009 sayımızda Cevdet Karal’ın şiirini değerlendiren Muhsin Macit, bu sayımızda da bugünkü Türk şiirinin önemli isimlerinden olan İbrahim Tenekeci’nin şiirine yakından bakıyor. Deniz Özbeyli’nin “Yaşlı Yazar, Schopenhauer ve Hepimiz” başlıklı denemesini herhâlde beğeneceksiniz. Londra’da yaşayan Yadigar Türkeli Sanlı da, Mektuplar’ının ikinci cildinin yayımlanması vesilesiyle T. S. Eliot’tan söz etti.

Ayşe Melda Üner, Sait Faik’in balıkçıların dünyasına girdiği “Yaşayacak” ve “Pay” adlı hikâyelerini değerlendirdi. Funda Özsoy Erdoğan, Nazan Bekiroğlu’nun Sonsuzluk Hecesi: Lâ adlı romanıyla İbnü’l-Arabi’nin Füsusü’l-Hikem’i arasındaki ilişkiye dikkatimizi çekti. Nebahat Yusufoğlu, Refik Halid Karay’ın Nilgün adlı ünlü romanında İstanbul’u nasıl yansıttığını araştırırdı. Prof. Dr. Sabahattin Çağın da Cahit Külebi’nin “İstanbul” ve “Hikâye” adlı şiirlerini yeni bir bakışla değerlendirdi.

Sırat-ı Müstakim ve Sebilürreşad’daki Mehmed Fahreddin imzalı yazıların Mehmed Âkif’e ait olduğu, hatta Abdülhamid’in hal’ fetvasının Âkif tarafından yazıldığı görüşünü savunan Nuri Sağlam, Suat Mertoğlu’nun geçen sayımızda yayımlanan itirazlarını cevaplandırdı. Türk folklor ve halk edebiyatı araştırmalarının en önemli isimlerinden biri olan Nail Tan da, Âşık Dertli’nin “Şeytan Bunun Neresinde?” adlı ünlü şiiri etrafındaki problemleri ele aldı.

“Resimli Türk Edebiyatı” sayfasında Tarık Buğra’nın Sait Faik’le birlikte çekilmiş bir fotoğrafı ve onun hikâyeleri hakkındaki bir değerlendirmesi yer alıyor. “Hazine-i Evrak”ta, Mehmed Âkif’in 1913 yılında Rıza Tevfik’e yazdığı bir davet mektubunu göreceksiniz. Şairlerimiz ise Kamil Eşfak Berki, Nadir Aşçı, Filiz Bezirgân, Rasim Demirtaş, Emre Kulbak ve Abdullah İlhan... On yedi yaşlarında iki genç şair olan ve şiirleri ilk defa yayımlanan Emre’yle Abdullah’a dikkatlerinizi özellikle çekmek istiyorum. “Dünya Şiirinden” sayfasında da W. H. Auden’in “Eğilimler” adlı şiirini Zafer Acar’ın Türkçesinden okuyacaksınız. Kırkambar’ımız her zaman olduğu gibi dopdolu. İnternet adresi: www.turkedebiyati.com.tr

ROMAN KAHRAMANLARI SAHNEYE ÇIKTI

Üç aylık edebiyat dergisinin ilk sayısında Hasan Ali Topbaş'ın Bir Hüzünlü Yaz romanınının kahnramanı Allaaddin, Attilla İlhan'ın Kurtlar Sofrası'nın Mahmut Ersoy'u, Albert Camus'un Yabancısı ve Vebasının kahramanları Meursault-Rieux ve Frenc Molnar'ın Pal Sokağı Çocukları adıl eserinin kahramanı Hemeçsek'i konu edinen dosyalar var. Ahmet Oktay, Ali Bulunmaz, Elif Türker, Enver Aysever, Efendiz Atasü, Feridun Andaç, Feryal Timaç, Gönülden Esemenli Söker, Gün Zileli, Jaklin Çelik, Leyla Erbil, Mine Söğüt, Nedret Tanyolaç Öztokat, A. Ömen Türkeş, Öner Yağcı, Pelin Aslan, Sevin Okyay, Sibel Ercan, Şiirsel Taş ve Tülin Arseven dergide imzası bulunan isimler....

Dergi aracılığı ile sizin de kendi roman kahramanlarınıza ya da onların yazarlarına mektup yazmanız mümkün. İnternet sitesi: www.romankahramanlari.com

 

YAĞMUR DERGİSİNİN OKURLARINA MÜJDESİ VAR

Yağrmur dergisi Ocak 2010 itibariyle üç aylık değil iki aylık yayın peridona geçtiği müjdesiyle çıktı. Her yıl dört sayıyı yayınlayan dergi artık altı sayı yayınlayacak.

Derginin Ocak 2010 tarihli sayısında başyazıdan hemen sonra Ali Osman Kurun, “Çağımızı Seslendirmek” düşüncesinin eşliğinde “Nasıl Bir Şiir?” sorusunun cevabını arıyor.

Nuh Utku, “Çağımız ve Edebiyat” başlıklı incelemesiyle sesleniyor okurlara. “Baldıran” şiiri Mehmet Aycı imzasını taşıyor.  Yaşar Beçene, Ceyhun Torun ve Nedim Yılmaz derginin bu sayısında yer alan diğer şairler.

“Fethullah Gülen Hocaefendi’nin Edebiyata Dair Fikirlerini Anlama Yolculuğu”, üçüncü bölümüyle devam ediyor. Ali Osman Dönmez bu bölümde, medeniyet-dil bağlantısı, Kur’ân penceresinden beyan-insan münâsebeti, beyan edebi ve dil âfetleri gibi hususlara dikkat çekiyor.

Hüdayi Can ve Gurbandurdı Geldiyev’in birlikte yazdıkları 19. asır Türkmen şâiri Mollanepes ve M. Said Türkoğlu’nun kaleminden okuyabileceğiniz Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri bu sayıda tanıtılan iki manevi şahsiyet.

Derginin son sayısının en zengin türü, hikâye. Emrah Bilge Merdivan imzasını taşıyan “İrfan”la, elimizden çıkan hiçbir şeyin yokluğa gitmediğini, emânete alındığını hissedecek; Abdülmecit Orhan’ın kaleme aldığı “Pedal Korkusu”yla çocukluğunuzun çiçekli rüyâlarına misafir olacak, Ali Şanverdi’nin “Şimdilik” hikâyesiyle dünyanın, âhiretin tarlası olduğuna bir kez daha şâhit olacaksınız.

Hikâye Mektupları köşesinde A. Erdem Sözeri, okuruna, “Sözü Çapaklarından Arındırma”yı ve “Hayattan Beslenme”yi tavsiye ediyor. İnternet sitesi: www.yagmurdergisi.com.tr

DİNİ, SOSYAL VE SİYASİ İÇERİKLİ DERGİLER

ANLAYIŞ DERGİSİ BALYOZU ANLATIYOR

Anlayış, bu ay Balyoz Darbe Planı’nı kapağına taşıyor. Kapak bölümünde Murat Yılmaz “Bir gerilim stratejisi olarak Balyoz”, Yasin Aktay “Bu devirde darbe olur mu?”, M. Mücahit Küçükyılmaz “Ne askerî ne sivil vesayet; sadece ‘norm’alleşme”, Mustafa Şentop “Devlet içinde devlet: Anayasa Mahkemesi” başlıklı yazıları ile askerî vesayetin farklı görünümlerine odaklanıyor.

Memleket Hali’nde Yücel Bulut, darbe planlamayı Anayasa’nın kendine verdiği bir hak olarak gören TSK’nın görev alanını sorguluyor. YüzleşiYORUM’da Mustafa Özel, “Solcu olmanın vaktidir!” başlıklı yazısında, kapitalizmin küreselleştiği 21. yüzyılda solculuğun medeniyet temelli tanımlanmak zorunda olduğunu ve İslam ülkesinde, kendini İslam’a kapatarak sola açmanın da sola kapatarak İslam’a açmanın da imkânsız olduğunu söylüyor.

Dosya’da bu ay “Kürt Siyaseti Nereye?” başlığı altında Ramazan Aras “Ulus-devlet ve Kürt siyasal hareketi”, Kemal Burkay “Kürt hareketinin serencamı”, Talha Köse “Kürt siyasetinin önündeki engeller ve imkânlar” Kutbettin Kılıç “Demokratik Açılım, PKK ve Kürt siyaseti”, Ümit Aksoy “Bir modern cin olarak Kürtler” yazıları ile yeniden yapılanma aşamasındaki Kürt siyasetini masaya yatırıyor. Türkiye Siyaset’te Yusuf Özkır, Ertuğrul Özkök’ün görevi bırakmasının ardından ortaya çıkan postmodern Hürriyet gazetesini değerlendiriyor. A. Kemal Bersay Türkiye’de askerin kendini konumlandırdığı noktanın “derin” hafızasındaki sürekliliğine dikkat çekiyor.

Bu ay SöyleşiYORUM’un ilk konuğu Prof. Dr. Beşir Ayvazoğlu. Türkiye’de genel kimlik manzarası üzerine konuştuğumuz Ayvazoğlu, muhafazakârlıktan Türkçülüğe, Kemalizm’den milliyetçiliğe, İslamcılıktan sosyalizme Türkiye’nin farklı kimlik fraksiyonlarına dair değerlendirmelerde bulunuyor. SöyleşiYORUM’un diğer konuğu ise İHH Başkanı Avukat Bülent Yıldırım. İHH’nın faaliyetlerini, “Filistin’e Yol Açık” konvoyunun hikâyesini ve Gazzelilerin yaşadıklarını anlatan Yıldırım, Gazze’de sistematik bir soykırım yaşandığını söylüyor.

Dünya Siyaset’te Nuh Yılmaz “alçak koltuk” krizinin, Türkiye-İsrail ilişkilerinde Davos’la başlayan yapısal dönüşümün ve Ortadoğu’daki değişimi İsrail’in henüz doğru okuyamadığının göstergesi olduğunu ifade ediyor. Ahmet Emin Dağ Mısır’ın Gazze’deki tutumunun, Türkiye-Mısır ilişkilerini ve bölgesel arabuluculuk iddiasını sarsacağını söylüyor. Orhan Gazigil de Başbakan Erdoğan’ın Ocak ayındaki Moskova ziyaretini ve yeni dönem Türk Rus ilişkilerini değerlendiriyor. Türkiye Ekonomi’de Sadık Ünay, patronların yeni Türk dış politikasının neresinde olduğunu sorgularken, Ömer Faruk Güler küresel krizde Türkiye’ye avantajlarına değiniyor. Dünya Ekonomi’de Meryem Torun serbest piyasanın küresel ekonomik krizi durdurmadaki güçsüzlüğü ve krizin çözüm yolları üzerinde duruyor.

 

Toplum bölümünde İhsan Fazlıoğlu “Yön-etme ile idâre etme” başlıklı yazısında siyasetin insanlar için öngörülebilir bir hayat inşâ etmesinin hukuka ve ahlaka dayanması ile olabileceğini söylüyor. Nazife Şişman göçmenlerin “yer” ihtiyacı ve kimliğin sürekli yeniden ve sondan başa doğru yazılması üzerinde duruyor. Fatmanur Altun kârı, insanlık ve çevre hilafına maksimize etmeye dayanan dünya sisteminin geldiği noktayı sorguluyor. Muhammet Şakiroğlu da yazısında fayda ve risk arasında GDO’ları tartışıyor. İntenet sitesi: www.anlayis.net

MOSTAR DERGİSİ GAZZE'YE DİKKAT ÇEKİYOR

Mostar, Şubat sayısında İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının ardından geçen bir yılı sorguluyor.

Mostar, 2010 Şubat tarihli 60. sayısında, İsrail’in Gazze saldırılarının ardından geçen bir yıllık süreci değerlendiriyor. Dosya kapsamında Mesut Özcan, “Gazze saldırısının ardından geçen bir yıl” başlıklı yazısında, 27 Aralık 2008-18 Ocak 2009 tarihleri arasında gerçekleşen İsrail saldırıları sonrası yerle bir olan ve 1500’e yakın sivilin hayatını kaybettiği Gazze’yi tekrar hatırlamamızı sağlıyor.

Son bir yıllık süreçte birçok krizin yaşandığı İsrail-Türkiye ilişkilerini ise dış politika uzmanı gazeteci-yazar Ceyda Karan değerlendiriyor. Salih Demirhan’ın dosya kapsamında İHH İnsanı Yardım Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve Afrika Koordinatörü Osman Atalay ile yaptığı söyleşi ise geçtiğimiz ay gerçekleşen ‘Viva Palestina’ (Filistin’e YolAçık) konvoyunun oluşma ve Gazze’ye varış sürecinde yaşananları çarpıcı bir şekilde dile getiriyor.

Mostar’ın dosya konusu ise “Dönüşen Muhafazakârlık”. Üzerine derin tartışmalar yapılan, fakat henüz siyasi ideolojiler sözlüğünde kendisine net bir tanımlandırma bulamayan muhafazakârlık kavramı, konunun uzmanları tarafından masaya yatırılıyor. Fırat Mollaer, “Muhafazakârlık üzerine tezler” başlıklı yazısında ‘Fransız Devrimi’ne tepki olarak ortaya çıkan ve o tarihten itibaren modernliğe yönelik eleştirilerin bereketli bir kaynağı olarak gördüğü muhafazakârlığı geniş bir bağlamda ele alıyor. Mümtaz’er Türköne, “Yeni muhafazakârlığın eski yüzü” başlıklı yazısıyla Türkiye’de devlet iktidarını kontrol eden yeni elitlerden yola çıkarak, yeni elitlerin değişim talebiyle Türkiye’de yeniden şekillenen muhafazakârlığı değerlendiriyor. Konunun uzmanlarından Ferhat Kentel ve Yasin Aktay’ın da görüşleriyle katkıda bulunduğu dosyanın söyleşi konuğu ise Prof. Dr. Ahmet Çiğdem. “Günümüzde muhafazakârlık korumaktan çok değiştirmekten yana” diyen Çiğdem, muhafazakârlık kavramına yönelik ilginç ve çarpıcı tespitlerde bulunuyor.

Mostar bu ay güncel bir konuya daha parmak basıyor. “Türkiye’de Medya ve Siyaset” ismini taşıyan dosya, 1831 yılında piyasaya çıkan ve Türk basınının kurulmasına öncülük eden Takvim-i Vekayi gazetesinden bu güne ülkemizde medya ve siyaset ilişkisini inceliyor. Naci Bostancı, “Kısa bir medya-siyaset ilişkisi tarihi” başlıklı yazısıyla ‘dördüncü güç’ olarak nitelendirilen medyanın ülkemizde ve dünyada siyaset ile kurduğu ilişkinin detaylı bir tarihçesini sunarken, Alper Görmüş, Türkiye’de “medya ve siyaset ilişkilerinin kırılma dönemleri”nin üzerinde duruyor. Mutlucan Şahan ise “Kalem ile silahın sınıfsal ittifakı” yazısıyla, darbeler, muhtıralar ve son olarak 28 Şubat süreciyle siyasette varlığını hissettiren askerin medya üzerindeki vesayetine önemli eleştiriler getiriyor.

Mostar’ın diğer sayfaları da dikkat çekici. Gündemden, Türkiye, Ekonomi, Dünya, Çizi-Yorum, Tarih, Toplum, Teknoloji, Edebiyat, Kitap ve Sinema bölümleri bu ay da okuyucuya doyurucu bir içerik sunuyor. İnternet sitesi: www.mostar.com.tr

STRATEJİK BOYUT'TA DEMOKRATİK AÇILIM

Stratejikboyut Dergisi bu sayısını, Türkiye'nin demokratikleşme serüvenin önemli kilometre taşlarından birisi olan açılım konusuna ayırdı. Ülkenin önemli aydınları, makale ve röportajlarla açılım konusunu
tartıştılar.  

KİMLERLE RÖPORTAJ YAPILDI?

Demokratik açılım konusu ele alınan dergide üç röportaj var. İlk röportaj, 1995 yılında hazırlandığı Kürt Raporu ile fırtınalar estiren ve bugün de hala konuşulan o raporun sahibi Prof. Dr. Doğu Ergil ile...

İkinci röportaj  TRT Şeş'in Genel Yayın Koordinatörü Fethullah Kırşan ile gerçekleştirilmiş. 2009 Ocak ayında yayına başlayan TRT Şeş, belki de demokratik açılım sürecinin tek somut icraatı deniliyor.

Son röportajı Polis Akademesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Taraf Gazetesi Yazarı Dr. Önder Aytaç ile yapılmış. Önder Aytaç, açılımda sürecindeki hatalardan yapılması gerekenlere kadar bu süreçle ilgili çok geniş değerlendirmeler yapıyor.

KİM NE YAZDI: Prof. Dr. Mustafa Erdoğan: 'Kürt Açılımı'na Dair" başlıklı yazısında açılım sürecini değerlendirdi. Erdoğan, AKP'nin Kürt Sorunu'nu "Kürtleri AKP'leştirerek çözmek istiyor" şeklinde genel bir tespitte bulundu.

Hüseyin Yayman, Demokratik Açılımın Stratejisi'ni kaleme aldı. Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem: Demokratik Açılım ve Kürt Meselesi. Doç. Dr. Bekir Berat Özipek: Demokratik Açılım: Sorular ve Cevaplar. Doç. Dr. Mazhar Bağlı: Herkesin Sisteme Katılımın Sağlanması: Demokratik Açılım. Prof. Dr. İdris Bal: Kabuğunu Kıran Türkiye ve Demokratik Açılım. Doç. Dr. Bilal Sambur: Türkiye Kürt Sorununu Çözebilir mi? Yard. Doç. Dr. Adnan Küçük: Türkiye'de Demokratikleşme İhtiyacı ve Önündeki Zorluklar. Prof. Dr. Kadir Cangızbay: Demokratik Açılıma Asıl Nereden Başlamalı? Hasan Celal Güzel: Demokratik Açılım. Dr. Mahmut Akpınar: Güvenlik Müsteşarlığı ve Açılım. Kitap İnceleme: Globalleş(tir)me Çağında Kimlik Sorunu - Sarper Bütev

HANGİ SORUYA CEVAP ARANDI? Demokratik Açılım, birilerinin dediği gibi bizi kutuplaştırıp çözüyor mu yoksa kardeşlik duygusunu öne çıkarıp birleştiriyor mu? İnternet adresi: www.stratejikboyut.com

HAKSÖZ, MİLİTARİZMİN BALYOZUNU SORGULUYOR

“Kur’an’ın aydınlığına doğru” şiarıyla aylık yayını sürdüren Haksöz dergisi, “Militarizmin Balyozu Halkın Tepesinde!” manşetiyle çıktı. Dergi bu sayıda “Zorunlu Askerlik ve Vicdani Ret” konulu yeni bir soruşturmayı okuyucularının ilgisine sunuyor.  

Şubat sayısında Balyoz Darbe Planı'nı kapağa taşıyan Haksöz, "Darbecilik yozlaştırır, çürütür" diyerek cuntanın balyozunu kırmaya ve Genelkurmay'dan hesap sormaya çağırıyor. Gündem yazısında bu ülkenin tarihinin Balyoz operasyonlarıyla dolu olduğuna dikkat çeken Haksöz, Başbuğ'un söylediğinin aksine darbecilerin nasıl akıl ve vicdan yoksunu olduklarını gözler önüne seriyor. Darbelerin dayanağı TSK İç Hizmet Kanunu 35. Madde ve EMASYA Protokolü'nün kaldırılmasını ve darbe anayasasının bir an önce tasfiye edilmesini talep eden Haksöz, militarizm zihniyeti ile hesaplaşmadan darbeciliğin son bulmayacağını vurguluyor.

"Filistin Aynasında Tutarlılık Sorunumuz" başlıklı yazıda Rıdvan Kaya, Türkiyeli Müslümanların Gazze özelinde ortaya koydukları etkinlik ve eylemlilikleri neden ülkenin yakıcı sorunları karşısında sergile(ye)mediklerini tartışıyor. Bu paralelde Ahmet Örs, kaleme aldığı yazısında TEKEL işçilerinin direnişini ve hükümetin tutumunu değerlendirirken Müslümanların neden sosyal-ekonomik sorunlara duyarsız kaldığını sorguluyor.

Bahadır Kurbanoğlu, açılımın önündeki en temel iki engelin Türk ve Kürt vesayet mantığı olduğu gerçeğini ortaya koyarken DTP'nin ve AK Parti'nin yaklaşımlarını yorumluyor. Hamza Türkmen ise Haksöz'ün bir önceki sayısında yapılan "Kürt Açılımına Müslümanlar Nasıl Yaklaşıyor?" başlıklı soruşturmada Türkiye Kürdistanında yaşayan Müslümanların verdiği cevapları değerlendiriyor.

"Zorunlu Askerlik ve Vicdani Ret" soruşturmasına katılan Ahmed Kalkan, Ahmet Faruk Ünsal, Cüneyt Toraman, Gülden Sönmez, Hamza Türkmen, Kul Sadi Yüksel, Mehmet Pamak, Rıdvan Kaya ve Serdar Bülent Yılmaz Türkiye'deki zorunlu askerlik uygulamasını ve vicdani ret hakkını tartışıyorlar.

Dergide geçtiğimiz ay bir Çeçen ailenin mağduriyeti ile ilgilenmek üzere gittiği Kumkapı'daki Yabancılar Şubesi'nde eşi ile birlikte kolluk kuvvetleri tarafından şiddete maruz kalan İmkan-Der Başkanı Nuray Canan Bezirgan ile yapılan bir röportaja yer veriliyor. "Kur'an'ı Anlama Üzerine Değiniler" başlıklı yazısında Murat Kayacan, Kur'an'ın nasıl bir üslup kullandığı, nüzul sebebinin rolü, Rasulullah'ın konumu, Kur'an'ın ele aldığı konuların ve hedefinin bilinmesi hususlarını işlerken Asım Öz, bu ayki yazısında "Sezai Karakoç düşüncesinde M. Said Çekmegil'in etkisinden söz edilebilir mi?" sorusuna yanıt arayarak iki isim arasındaki etkileşimi ele alıyor. İnternet adresi: www.haksozhaber.com

SEMERKANT NE ZULÜM YAP NE RAZI OL DİYOR

Aylık Tasasvvufi Dergi Semerkant Şubat 2010 tarihli 134. sayısında Zulümü kapak konusu ediniyor. Peygaberimizi konu edinen Emin Muhammed (s.a.v) başlıklı yazısına Saaddetin Açar, "Bir hayat düşünün  ki, hiç bir an öncekinden eksik kalmasın. Bir hayat ki gönlünü ona açanlara her günüyle armağanlar sunsun. Ve bir hayat ki kelimenin tüm anlamlarıyma mükemmel olsun. İşte bu, ancak O'nun hayatıdır"  diye başlarken, onu yok etmek için plarların yapanların bile onun doğru söylediğini bildiğine dikkat çekiyor.

Ahmet Birler Sufi ve Sanat konulu yazısında Ehl-i tasavvuf doğrudan anlatmaktan çekinmekle dolaylı anlatma yoluna ulaşmıştır. Doğrudan söylemenin getirdiği kısıtlamalardan kaçınmış, dolaylı anlatımın temin ettiği çağrışım zenginliğinden yararlanmıştır. Bu yüzden ehl-i tasavvuf üslubu her makamın ehline ayrı ayrı konuşmuş, her muhatap kabına göre ondan faydalanmıştır" derken dildeki ve sanattaki sırları konu ediniyor.

İtidal için sabır isteyen Anmet Alemdar ise sabrın sabredilen şey bakımından üç ayrı çeşidi olduğunun altını çiziyor.

600 yıllık Osmanlı tarihinde yetişmiş önemli aydınlardan Katip Çelebi'nin tanıldığı sayıda, Müfessirler Sultanı Hz. İbni Abbas'ın tefsir ilmindeki meziyetlerine yer veriliyor... İnternet Adresi: www.semerkanddergisi.com

GÜLİSTAN'DA EN BÜYÜK CİHAD VAR

Aylık İlim, Fikir ve Kültür Dergisi Gülistan'ın Şubat 2010 tarihli 110. sayısında bu ayki kapak konusu, insanın kendisiyle savaşı 'cihadı ekber'. Nefsin oyunları ve bu oyunlardan kurtuluş yollarının anlatıldığı yazılar nefsin ölmeyeceği, insan sağ oldukçça sağ kalacağı, yalnızca terbiye edilebileceği belirtiliyor. Nefsin dizgilerinin kimin elinde olduğunu sorgulayan yazıda modern bilimin ilginç insan tarifi dikkat çekerken, Kuran ve tasavvufta nefs konusuna da değniliyor.

Vehbi Vakkasoğlu'nun nedir bu internet başlıklı yazısı, sanal alemin hizmet mi rezalet mi olduğunu sorguluyor.

Prof. Dr. Sefa Saygılı'nın gençlerde kişilik gelişimi ve büyüklerin görevlerli başlıklı makalesi, gençlerde benliğin oluşması sırasında anne babaların bir çoğunun onların aklından şüqhe edebileceğine dikkat çekiyor.

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, "Tarihini bilen sömürülmez" diyor ve Müslümanlarda tarihin. bir hikaye olmaktan ziyade ibret alınması gereken ilim olduğunu açıklıyor. Bu yazının yer aldığı safalarda kutu içinde Hz. Ali'nin bela musibet'e sebep olan 15 şeyi tarifi yer alıyor.

Ali Murat Güven'in kültür hayatımızın işgal altında olduğu dikkat çeken yazısının buylunduğu dergide yer alan ilginç bir başlık da "bir bozulma ki karşısında Ebu Bekir yok" şeklinde.

Derginin Gülçocuk ekindeki kapak konusu: Allah'a teşekkür etmenin en güzel yolu: Namaz.

SİYER-İ NEBİ'DE TÜM YÖNLERİYLE HİCRET

Yayın hayatına yeni başlayan Siyer-i Nebi Dergisi, Aralık ayında yeni Hicrî yıla girmemiz münasebetiyle 2. sayısında “Hicret”i dosya konusu olarak ele alıyor. Hicret konulu dosyada, Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan, Hicreti Hz. Peygamber’in tebliğ misyonu ile ilişkilendiriyor. “Hicret – Tebliğ İlişkisi” başlıklı yazıda hemen her arayışın bir hicretle gerçekleştiğine dikkat çekiliyor.

Sena Haliloğlu,  “Sen Yeter ki Yola Çık” başlıklı duygusal yazısında, Hicret'i, bir kopuş, bir yürek acısı, çağrışa koşuş olarak nitelendiriyor.

Hatice Turan "Bizi Doğru yola ilet" başlıklı yazısında Hicret'in Kelime-i Tevhid'in hayata yansıması olduğunu belirtirken, hiç bir baskı ve zorlama altında olmadan hakikatın tohumlarının uzaklara taşınması inceliğine dikkat çekiyor.

Peygamberimizin ilk hutbesinin yer aldığı dergide, peygamberimizin Hicret öncesi kendisini öldürmek isteyen müşriklerin arasından geçerken okurduğu dua da yer alıyor.

Ali Erdoğadu'nun bir medeniyet inşacısı olarak Hz. Peygamberi anyattığı yazı dadergide altı çizilerek okunacak yazılar arasında.

Siyer-i Nebi dersleri kısmında Fil Vakası analiz ediliyor. Umut Ağabayram'ın Hicret dost ile Dost'a yürümektir başlıklı yazısı ise karakter eğitimi ile hicret ilişkisi açısından kayda değer nitelikte.

Derginin içeriğinde yer alan tüm yazıları anlatan metne bu linki kullananarak ulaşabilirsiniz

İnternet Adresi: www.siyerinebi.com

YENİ DÜNYA DERGİSİ

Vehbi Vakkasoğlu, "Tarih ne işe yarar" başlıklı yazısıyla tarihin hangi şartlarda tekerrür edeceğini sorguluyor. "Tarih yaklaştıkça kaçıyor" diyen Mustafa Armağan, bugünkü nesle pahalıya mal olan "tarih travması"nın ana sebeblerinden bahsediyor. Rasim Özdenören, "Tarihten ibret alma sözünün anlamsız bir önermedir. Tarihin kendi başına bir iradesi olmaz. İnsan, her an kendi tarihinin içinde yer alır." diyerek "tarih konuşmaz konuşturulur" şeklinde formülleştirdiği tezini savunuyor.

Prof Dr Mehmet Emin Ay, istiğfarlar ile temizlenmenin edebinden bahsederken, Dr Mehmet Sürmeli, imanın salih amellerle kuvvet bulacağını konu ediniyor. Ebussuud Efendi'nin hak ve adalet anlayışının safahatını anlatan Nidayi Sevim, geniş boyutlu açılımlarıyla biyografi tarzı incelemelere güzel bir örnekleme sunuyor.

Ömer Döngeloğlu ise, iki şanlı şehitten Hz.Hanzala ve Hz. Zeyd bin Desine'nin zikri ile gönüllere seslenirken Olcay Yazıcı geçen sene Hakk'ın rahmetine uğurladığımız Ömer Lütfü Mete hakkında hepimizin duygularına tercüman olarak bir vefa borcunu yerine getiriyor.

Ahmet Doğan İlbey, Anadolu'da mâşerî hüznün bir dili: yemen türküsünden bahsederken yüreğimizdeki "Anadolu romanı"ndan sayfalar okuyor. İstanbul Ticaret Odası ve Yazarlar Birliği'nin birlikte koordine ettiği 1. Ahlak Şurası'nda değerlendirmeye alınan Nurettin Topçu ve eserleri, bir kentin hafızası olarak adlandırılarak yayına hazırlanan Bursa Kütüğü, kapitalizmin aşk haline geldiği dünyanın hikayesini anlatan bir belgeselin ve Mandela'nın açtığı çığır etrafında dönen Yenilmez filminin tanıtımı, Zeki Bulduk'un hayat değiştircek kiap tavsiyeleri ve Sibel Eraslan'ın Hz. Hatice'yi anlattığı heybetli kitabı Çöl/Deniz'in satır araları Şubat ayı kültür sanat haberleri arasında yer alıyor. Şubat sayısının diğer dikkat çeken yazısı, Sami Ramazanoğlu Hazretleri hakkında Ali Ramazan Dinç Hocaefendi ile gerçekleştirilen söyleşi metni.

Yeni Dünya’nın son sayısında ayrıca Merhum Hamit Can ile yapılan son söyleşi de yer alıyor.

İnternet adresi: www.yenidunyadergisi.com

GENÇLİK DERGİLERİ

GENÇ, EĞLENİLECEK DEĞİL EVLENİLECEK İNSAN OL DİYOR

Aylık Gençlik Dergisi, Genç'in içreğinde neler olduğunu basın bülteni şu şekilde ifade ediyor:

“Gençlik döneminde duygusal bir birlikteliğin özendirilmesi ve mutlaka yaşanması gerektiği noktasında medyanın ve modern kültürün baskılayıcı tutumu nasıl değerlendirilmeli? Flört bazılarının iddia ettiği gibi masum bir duygusal deneyim midir? 12-13 yaşlarına kadar inmiş olan duygusal ilişkiler çok ciddi travmaları tetikleyecek potansiyeller mi içeriyor? Flört ilişkisi sonucu, karşı cinse ilgisiz, sevgi duygusu yıpranmış, hazcı kadın ve erkek bireyler mi oluşuyor? Flört’ün evliliği geciktirdiği veya evliliğe darbe vurduğu söylenebilir mi?” Genç Dergi bu ay “Eğlenilecek Değil, Evlenilecek İnsan Ol!” başlığıyla bu soruların cevaplarını arıyor. Konu çerçevesinde Psikolojik Danışman Maruf Beçene ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Vecdi Akyüz ile görüşülmüş. Ali Can’ın ele aldığı dosya konusu dahilinde, “Gençliğin Cinsellik İmtihanı” kitabının yazarı M. Ali Seyhan’ın önemli tespitlerini, Psikiyatrist Nevzat Tarhan ve İslâm Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman'ın görüşlerini de okuyabilirsiniz.

Röportaj köşesinde bu ay iki konuk yer alıyor. “En iyi anket sonuçlarına göre ülkemizde namaz kılanların oranı sadece % 30. Yaklaşık olarak her gün bin kişi vefat ediyor. Bunların yedi yüzü namazsız Rabbine gidiyor. Ülkemizde namazsız bir tek kardeşimiz kalmayıncaya kadar çalışmaya devam edeceğiz inşallah.” diyen Namaz Gönüllüleri Platformu Kurucularından Ahmet Bulut Hoca ile, “hiç eskimeyecek gündem; namaz” üzerine konuşuluyor.

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ile büyük ses getiren Filistin Konvoyu masaya yatırılıyor. “Gazze’ye İnsanlığın Vicdanını Götürdük” diyen Yıldırım, konvoyun hangi süreçlerden geçerek Filistin’e ulaştığını ve yeni projelerin neler olduğunu anlatıyor.

Dergide yer alan diğer yazarlar ve yazı başlıkları şöyle: M. Lütfi Arslan: “Biz Dünyaya Namaz Kılmak İçin Geldik”, Asım Gültekin: “İslam Dünyasına Karşıyım!”, Bülent Akyürek: “Leke Çıkartma Önerileri”, Metin Karabaşoğlu: “İlham Yeterli midir?”, Taha Kılınç: “Minare Kaçıncı Sırada?”, Abdullah Güner: “Ya Sev Ya Terk Et”, Ayşegül Genç: “Aşk: ayn, şın, GAF”, Harun Kırkıl: “Flört Eden Hayvanlar”, Mesut Kaya: “Kültürün Sığlığından İlmin Derinliğine…”, Serkan Bilge: “Kurtlukta Düşeni Yemek Kanundur!”, Sinan Özgenç: “Çalışarak Dinlen”, Ali Düz: “Popüler Komedi mi Kara Mizah mı?”, Rabia Gülcan Kardaş: “Bobby, Neyimiz Olur?”, Abdullah Yalnız: “Nevrozlu Kitaplar”, Kevser Kübra Sonat “Tiryakinim”, Fatma Apaydın “Model Hanımlar”.

GENÇ’in ilgiyle takip edilen ücretsiz eki Tarih Gastesi’nin birkaç başlığı şöyle: “Ayasofya’da Amerikan Parmağı”, “Sarayda Maaş Tartışması”, “Kabe’de Şüpheli Ölüm”, “Sadarette Eşi Görülmemiş Vurgun”. İnternet Adresi: www.gencdergisi.com

GENÇ GELİŞİMDE GELECEĞİN DÜNYASI

Kendisini Türkiye'nin en iyi kişisel gelişim Dergisi olarak tanımlayan Aylık Gençlik Dergisi, Genç Gelişimin bu ayki kapak konusu Geleceğin dünyası.

Geleceğin dünyasını şimdiden keşfetmek sadece bir teori, geleceğin dünyası ve İK, Geleceği sen tasarla, Gelecekte aile, Geleceğin dünyasında yerimiz kapak dosyanının içeriğinde yer alan konular.

Derginin bu sayısında Türk Siyasetinin geleceğinde kendine yer açmaşa çalışan girişimci lider Mustafa Sarıgül ile yapılan röportajın başlığı, "Bir semti şehre dönüştüren insan.

Dergide bu ay yer alan bir başka röportaj Endülüs zegilerinde flemenko ruhunu yansıtan Radio Tarifa ile müzik grubu ile yapılmış.

Lütfi Şahin'in Mevlana ve duygusal zeka konulu yazısı ilgiye değer.

Doğan Cüceloğlu'nun insanı mutluluğa götüren 7 yol önerdiği dergide, horlamanın aşkı ve evlilği bitirip bitirmediği de sorgulanıyor.

Röportajların, tanıtımların ve dinamik köşelerin yer aldığı derginin bu ayki kitap hediyesi Ruhunuzu Keşfetme Sanatı. Kitap Pervin Vatansever'in Ruh Koçluğu önerilerini içeriyor. İnternet Adresi: www.gencgelisim.com

BEYİN GÜCÜ İLE UÇAN BEYİNLER!

Kişisel gelişim, Zeka - Hafıza Geliştirme, Sınavlara Hazırlık ve Yabancı Dil Öğrenim Dergisi beyin Gücü bu al uçan belinler kapağı ile raflarda.

Görsel hafıza ile beyin gücünü maksimum yapması öneriliyor okurlara. Görsellerin nasıl doha kolay öğrenilebileceği ayrı  bir konu.

Derginin bu ayki testi beyin yaşınızı öğrenmenize yönelik.

Taş devrinden günümüze Bowlingin macerası ilginç.

Heba ediler dahi çocuklar konusu önemli bunun tersine beyni makara olanların tanıtıldığı bölümün bu ayki konusu Biruni.

Beyin Gücü dergisinin hediye kitapçıkları Süper Hafıza teknikleri ve süper zeka sorduları e-kitabı.

Derginin internet içeriğine bu linki kullanarak ulaşabilirsiniz

ÇOCUK DERGİLERİ

GONCA ÇOCUKLARI YARIŞMAYA ÇAĞIRIYOR

Çocuk ve Kültür Dergisi Gonca Dergisi Şubat ayı 94.sayısını “Mektup”la açıyor :

“İşte ben burada durup her ay seni hayâl ediyorum. Sen belki Muş’ta belki Burdur’dasın. Ama değil mi ki ben seni hayâl ederek yazıyorum. İşte tam burada, yanımdasın.”

H.İbrahim Çayırlı'nın "Şiir Yarışması" masalı, Emin Ceyhan’ın  “Muhteşem Tablo” hikâyesi ve  Erol Ergün’ün "Namaz" şiiri ile renklendirdiği 94.sayıda, Orhan Kayaoğlu "Bak Şu Cevizin İçine",Yusuf Karagöl ise "Resulullah'a Ait Bir Sır" başlıklı yazılarıyla selamlıyorlar Goncaseverleri.

Aralık ve Ocak sayılarında "Cilt" ve "Ebru" sanatının anlatıldığı Gonca Dergi'sinde bu ay,Türk İslâm sanatının bir başka önemli dalı olan “Tezhip” tanıtılıyor.

Müdavimlerinin yakından takip ettiği; ‘Bir Soru Bir Cevap’, ‘Geziyorum’,‘Zeynep’in Günlüğü’,”Her Telden” ve ‘Mizah Dükkanı‘,  94.sayıda da farklı ve ayrıcalıklı yerlerini koruyorlar.

Gonca Şubat sayısının hediyesi, 4-5-6-7 ve 8.sınıflar için "İlköğretim Fen Deneyleri-3" VCD'si. “Yuva bir çöldür o filizleninceye kadar / Çocuk cıvıltısıyla yuva Cennet’e döner”  Web sitesi: www.goncadergisi.com

***  

BİRDİRBİR'İN 40'I ÇIKTI

Dua sayfasının bu ayki yazarı Nezire Demir, “Şefkatinle Allah’ım, güneşin ışıklarını yak, sabahım uyansın, günlerim aydınlansın!” diye sesleniyor…

Peygamberin İzinden: Seyyah Batuta, bu sayıda Peygamberimizin gezdiği dolaştığı yollardan geçiyor kaykayıyla. Kendi bakış açısıyla Birdirbir ekibini kutsal topraklara götürüyor.

Kıyamadım! Hayta çok sinirli çünkü annesinin yeni hediye ettiği canavarlı montu çamur içinde kalmış. Topu atan çocuğa tam dersini vermek üzereydi ki…

Dur-Kıl!

Yaptığı icatlarla hayatı kolaylaştıran İcat Taci bu kez de otobüs bekleyen yolcuların namazlarını geciktirmesini önlemek için bir proje geliştirdi.

Birdirbir Hediye Vermeye Devam Ediyor

Bu sayının ödüllü bulmacasını doğru cevaplayan tam 30 kişi Peygamberimizin hayatını anlatan Son Mühür adlı müthiş bir kitap kazanacak. Ayrıca Birdirbir dergisine abone olan ya da aboneliğini yenileyenlere de aynı kitap hediye edilecek.

web sitesi: www.birdirbirdergisi.com

MİZAH DERGİLERİ

 CAFCAF'I BİTİRME PLANI

Cafcaf mizah dergisinin bu ayki ağırlıklı gündemi Balyoz Darbe Planı. "Olaylara bambaşka bir bakış açısıyla bakan mizah dergisi Cafcaf bu ay öyle bir sayı çıkardı ki, ilerleyen zamanlarda “Cafcaf’ı bitirme planı” haberleri çıkabilir, Türkiye ile İsrail arasında Kurtlar Vadisi’nden sonra bir de Aşk-ı Memnu gerginliği çıksa nasıl olurduyu düşünmüş Cafcafçılar. Bu sayıda neler yok ki, 'biz Müslümansız nasıl cami bombalarız Allah Allah?' diye şaşıranlar, rüşvetçileri güvenilir diye fişleyip şaşırtan cuntacılar, duruşma esnasında oyun oynayan savcılar… İsrail büyükelçisini alçak koltuğa oturtan alçaklara Tırcı Balaban afili bir cevap vermiş" diyor Cafcaf ekibi.

Darbe Planlarının neden kabul görmediğini soran dergi yetkilileri, "Hem 2010 Avrupa Kültür Başkenti proje mantığına hem de darbe heveslilerine müthiş bir eleştiride bulunmuş Cafcaf. Bir proje ile köşeyi dönmek isteyenlerin arasına darbeciler de karışırsa neler olur? Tüm bunların cevabı Cafcaf'ta!" iddiasında bulunuyor.

Öte yandan yeni dönem abone kampanyasının başladığı da duyurulur...

İnternet Sitesi: www.cafcafdergisi.net

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 11
 • mehmet tokat 9 yıl önce Şikayet Et
  bu dergilerin tirajlarını da yayınlayın. merak ettim kaç tane satılıyor bunlar
  Cevapla
 • yusuf san 9 yıl önce Şikayet Et
  Sözün Özü. Ya halk arasında rağbet gören tüm dergileri söyleyin ya da böyle bir haber yapmayın. Heresinden daha kısa bahsederek daha çok dergiyi alabilrdiniz yazınıza.
  Cevapla
 • Cengiz sırtıkara 9 yıl önce Şikayet Et
  HAKSÖZ ZULMÜ İFŞA EDİYOR. Haksöz zulüm karşısındaki dik duruşunu sürdürüyor. Balyoz planı ve zorunlu askerlik dayatmasını gündemine alması örnek alınması gereken bir tutum
  Cevapla
 • zekioz 9 yıl önce Şikayet Et
  YEDiKITA DERGiSi SINIFININ BiRiNCiSi.. yedikıta dergisinin ilk çıktığından beri abonesiyim. tarihimizi okudukça gerçek kimliğimi öğrenmenin sevincini yaşıyorum. Gerçeklerden haberdar olmak isteyenlere tavsiye ederim.
  Cevapla
 • nuh sait serdengeçti 9 yıl önce Şikayet Et
  dergilerinmiş..... çoğu dergi yok, bir de dergilerin diyorsunuz? biz de tıklıyoruz bizim dergiyi de almış mı diye ama nerde...3-5 dergiyi almış biri... hadi inceleyelim demiş... ayın 16 sında da haberi vermiş...bunu ayın başında yapacaksın haber7....artık yakıştıramıyorum demeyeceğim size çünkü siz artık böylesiniz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
S-400'lerin Türkiye'deki ilk durağı belli oldu
Akar'dan açıklama: Hainleri geldikleri yere gömdüler