Mersin

Mersin'de yakalandı, zehirli çıktı! Dikenlerine dokunmayın

08:27 15 Mart 2019 3 Yorum Var
Mersin'de yakalandı, zehirli çıktı! Dikenlerine dokunmayın

Pasifik ve Hint Okyanusu’nda mercan kayalıklarda yaşayan aslan balığı, Mersin’in Erdemli ilçesinde bir balıkçının ağına takıldı. Uzmanlar, balığın dikenlerine dokunulmaması uyarısında bulundu.

Erdemli'de önceki gün, balıkçılık yaparak geçimini sağlayan Bilal Çoban, ağına farklı bir balığın takıldığını gördü. İnternette yaptığı araştırmada balığın zehirli bir tür olan aslan balığı olduğunu belirledi.

"İLK KEZ ASLAN BALIĞI YAKALADIM'

Çoban, balığı incelenmesi için İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerine teslim etti. 30 yıldır balıkçılık yaptığını ve ilk kez aslan balığı yakaladığını söyleyen Bilal Çoban, "Avdan döndüğümüzde ağlarımızı temizlerken farklı bir balık gördük.
Araştırma yaptık ve bu balığın zehirli aslan balığı olduğunu öğrendik. Mersin'de uzun süredir gözükmeyen bu balık, ilk defa benim ağıma takıldı" dedi.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü Balık Biyolojisi Uzmanı Dr. Meltem Ok, aslan balığının Mersin'de en son 2015'te görüldüğünü belirterek, "Bu balık türü normalde kıyılarımızda yaşamıyor. Son zamanlarda Ege denizinden sonra Akdeniz kıyılarında da görülmeye başlandı. Dikenleri zehirli olduğu için çok dikkatli olunmalı.

"DİKKATLİ OLMAK GEREKİYOR"

Dikenlerin batması halinde hemen hastaneye başvurulması gerekiyor. Bu balık türü genellikle kayalık bölgelerde yaşıyor. Amatör balıkçıların ve vatandaşlarımızın kayalık bölgelerde dikkatli olması gerekiyor.
Bu balığın doğal yayılım alanı Pasifik. Bu bağlamda Özellikle Amerika'nın güney sahilinde ve Karayipler'de de büyük bir sorun olan Aslan Balığı'nın tüketimi konusunda çalışmalar yapılıyor" diye konuştu.

YORUMLAR

3 Yorum Var
 • Ertunç 5 ay önce Şikayet Et
  Bende Mersin slifkeliyim. Çok fazla var Mersin’de bu aslan balığından
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Mert 5 ay önce Şikayet Et
  Mersin’de hangi mahallede yakalandı! Türkiye’nin heryerinde aranıyordu bu kaçak ! Demek ki Mersin’de yakalanmış! Bravo Mersin Emniyet müdürlüğüne
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • EFE 5 ay önce Şikayet Et
  dikenlerini yolun afiyetle yiyin gitsin
  Cevapla
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.