Dünyanın en iyi kemancısı İstanbul'da

Letonyalı ünlü kemancı Gidon Kremer, orkestrası ile birlikte yarın Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda (CRR) sahne alacak.

Dünyanın en iyi kemancısı İstanbul'da
Dünyanın en iyi kemancısı İstanbul'da
GİRİŞ 20.03.2012 12:01 GÜNCELLEME 20.03.2012 12:01

Herbert von Karajan'ın dünyanın en iyi kemancısı olarak nitelendirdiği, Letonyalı ünlü kemancı Gidon Kremer, Baltık ülkelerinin en iyi genç müzisyenlerinden oluşan orkestrası Kremerata Baltica ile 21 Mart’ta (yarın) Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda (CRR)sahne alacak. Astor Piazzolla, Richard Strauss, Nino Rota,Giya Kancheli ve Mieczyslaw Weinberg’den eserlerin seslendirileceği konser saat 20.00’de başlayacak. Ünlü kemancı Kremer geçen yıl İKSV’nin konuğu olarak da Türkiye’ye gelmiş ve aynı zamanda İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından kendisine Yaşam Boyu Onur Ödülü takdim edilmişti. Kremerata Baltica orkestrasına şeflik de yapan Gidon Kremer’in geçen yılki konserini izleme fırsatını bulamayan müzikseverler için CRR’deki bu konser kaçırılmaması gereken bir fırsat olacak.

Gidon Kremer yaptığı daha önceki açıklamalarda konserin “önyargılarını pekiştirmek isteyenler” ya da “sadece eğlenmek isteyenler” için gereksiz bir yorgunluk olacağını söylerken,“açık fikirli olanlar”, “müziğin ruhuna nüfuz etmesine izin verenleri” konserine davet ediyor.

ÜÇ KUŞAK KEMANCI

The Guardian gazetesinin “Dünyada Kremer’den daha heyecan verici ve yaratıcı bir kemancı yok” ifadesiyle tanımladığı sanatçı üç kuşak kemancı yetiştiren bir aileden geliyor. Gidon Kremer’in dedesi ve babası da Latviya’nın ünlü kemancıları arasında yer alıyor.7 yaşında Riga Müzik Okulu’nda başladığı müzik yaşamına Moskova Konservatuarı’nda kemanın büyük ustası David Oistrakh’la devam eden Kremer, klasik müzik dünyasının “Oscar”ları sayılabilecek Kraliçe Elizabeth, Paganini ve Çaykovski yarışmalarından ödüller kazanarak uluslararası müzik dünyasının dikkatini çekti.

Dünyanın neredeyse tüm önemli orkestralarıyla konserler veren Gidon Kremer, Leonard Bernstein, Herbert von Karajan, Christopher Eschenbach, Riccardo Muti, Zubin Mehta, Claudio Abbado gibi pek çok önemli şefle çalıştı. Çağdaş bestecilere son zamanlarda en çok önem veren keman virtüözü olarak da dikkat çeken Kremer’in kaydettiği 100’ü aşkın albüm ve “Grand Prix du Disque”, “Deutsche Schallplattenpreis”, “Ernst von Siemens Musikpreis” ve “Premio dell’Accademia Musicale Chigiana”gibi ödülleri bulunuyor.

50. DOĞUM GÜNÜNDE ORKESTRA KURDU

Son yirmi yıldır zamanının önemli bölümünü müzik dostlarını buluşturan festivallere ayıran sanatçı, 1981’de Lockenhaus Oda Müziği Festivali’nin kurucusu oldu,1997-98 yılları arasında ise Gstaad Festivali’nin sanat yönetmenliğini üstlendi. Müzik yaşamında yaptığı en iyi işlerden biri olarak gösterdiği Kremerata Baltica Oda Orkestrası’nı 1997’de, 50. doğum gününde kuran sanatçı, bu oluşumla zengin sanat deneyimlerini Baltık ülkelerindeki genç müzisyenlerle paylaşıyor ve ekonomik zorluklar yaşayan Letonya, Estonya ve Litvanya’daki zengin müzik yaşamına dikkat çekmeyi amaçlıyor. Konserin biletleri 50-40-30-20 TL olarak belirlendi.

(ANKA)

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Dizel araç dönemi bitiyor! Yasak başlıyor
Borsa İstanbul'dan dolar hamlesi!