Küçük kız keçileri emerek besleniyor İZLE

Çok sayıda küçükbaş hayvanı bulunun bir ailenin 5 yaşındaki kız çocuğunun, oğlaklara özenerek sürüde kendine alıştırdığı keçinin memesinden süt emmesi görenleri şaşırtıyor.

GİRİŞ 26.07.2011 23:59 GÜNCELLEME 26.07.2011 23:59

Doğallığını, yöreselliğini ve kültürünü koruyabilen Karaman'ın Taşkale beldesinde köylüler, koyun ve keçilerini bahar mevsimlerinde yaylara çıkararak sağımlarını yapıyorlar.

Her yıl Nisan aylarında başlayan, Ağustos'a kadar süren bu işlemde kadınlar, yaylalara çıkardıkları keçi ve koyunları bir süre dinlendirdikten sonra sağmaya başlıyor.

Sürüdeki tüm küçükbaş hayvanların sağım işlemi tamamlandıktan sonra kuzu ve oğlaklar, memede kalan sütü emmeleri için annelerinin yanına bırakılıyor. Yaklaşık bin kadar keçi, koyun, kuzu ve oğlağın meleşme sesleri arasında sağım alanı adeta şenlik alanına dönüşüyor.

Her gün annesiyle birlikte yaylalara çıkan 5 yaşındaki Merve Gökçınar da, sağım işlemleri sırasında annesine yardımcı olmaya çalışıyor. Her sağım işlemi sonrasında oğlak ve kuzuların annelerinden süt emmesini izleyen küçük Merve, bir süre sonra bu kuzu ve oğlaklara özendi. Birkaç denemeden sonra ''Yağmur'' ismini verdiği bir keçiyi emmeye alışan küçük Merve, her gün diz çökerek keçiden bir oğlak gibi süt emiyor.

Kendisinin de yavrular gibi keçi emmeyi denediğini ancak ilkinde başaramadığını ifade eden Merve, zaman içinde keçiyi emmeyi öğrendiğini söyledi. Bunun bir süre sonra kendisinde alışkanlık yaptığı anlatan Merve Gökçınar, artık her gün keçi ve koyunların memesinden süt emdiğini belirtti.

Gökçınar ailesi de, Merve'nin keçiyi ilk etapta ekmek ve simit kuruları vererek kendisine alıştırdığını dile getirerek, ''Zaman içinde kendisine alıştırdığı bu keçiyle arkadaş gibi oldular. Sonra da keçiyi emmeye başladı'' bilgisini verdiler.

AA

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • faruk ak 6 yıl önce Şikayet Et
  Bİ İNATÇI OLURSA ... nereden geldiği bilinmiş olur ..
  Cevapla
 • Yusuf Alioğlu 6 yıl önce Şikayet Et
  :)). yörük kızına hiç bişey olmaz
  Cevapla
 • milliyetci_genc 6 yıl önce Şikayet Et
  Sehirlililer bilmez:)). Bunda sasirilacak birsey yokki, köylü olan herkes bunu bilir, çocuklukta herkes yapmistir, geçmis zamani hatirlatti banada bu görüntü
  Cevapla
 • cuneyit öz 6 yıl önce Şikayet Et
  Güzel Oluyor Fakat Hasta Olabilirsiniz. Çocukluğumuzda, amcaoğlum ile ben de yapardım bunu. Sütü köpürterek, keçinin memesinden ılık ılık içmek güzel oluyor fakat hasta olabilme ihtimali mevcut her zaman. ;)
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İşte parti ve ittifakların oy oranları...
Liderlerin sandığından kim çıktı?