Yok böyle bir bebek

Çin'de bir kadın, ağırlığı normal bir yeni doğan bebeğin ortalama kilosunun iki katından fazla olan bebek dünyaya getirdi.

Yok böyle bir bebek
Yok böyle bir bebek
GİRİŞ 07.02.2012 17:41 GÜNCELLEME 07.02.2012 17:41

Çin'in Henan bölgesinde yaşayan 29 yaşındaki Wang Yujuan isimli bir kadın, tam 7,3 kilogram ağırlığında bir bebek dünyaya getirdi. Chun Chun adı verilen erkek bebek Çin'in en ağır yeni doğan bebeği olarak kayıtlara geçti. Chun Chun'un ağırlığı normal bir yeni doğan bebeği ortalama ağırlığının iki katından fazla. Zira dünya standartlarında yeni doğan bir bebeğin ortalama kilosu 3.5 kilogram.

Bebeğin babası Han Jingang ise Çin'de büyük bir coşkuyla kutlanan ve bereket getirdiğine inanılan Ejderha yılının kendilerine uğurlu geldiğini söyledi. Jingang, "Eşim diğer hamile kadınlardan farklı değildi. Hamileliği boyunca normal beslendi. Ancak doğumdan sonra bebeği görünce şok oldu. Çok büyüktü" dedi.

Chun Chun'un annesi Wang Yujuan ise şaşkınlığını halen üzerinden atamadığını ifade ederek, "6 yaşında bir kızım var. O, doğduğunda 3.8 kilogramdı. Doktorlar bebeğin biraz kilolu olabileceğini ancak kilosunun 4.5-5 kg arasında olduğunu söylüyorlardı. Bu kadarını gerçekten beklemiyorduk" dedi.

Yerel Doğumevi ve Çocuk Bakım Hizmetleri Hastanesi Başkanı Doktor Shang Lili ise, normal bir bebeğin ortalama kilosunun 3-3.5 kg arasında olduğunu belirterek, "Bu bebek ortalamaların iki katından fazla" dedi.

Çin'de son 3 yıl içerisinde kilosu en fazla 7 kg olan 3 bebek dünyaya geldi. Ancak Chun Chun Çin'de bugüne kadar kaydedilmiş en ağır yeni doğan bebek olarak kayıtlara geçti.

Dünyada bugüne kadar kayıtlara geçen en ağır bebek ise, 1879 yılında ABD'nin Ohio eyaletinde 10.7 kg olarak dünyaya geldi. Ancak bebek doğumdan 4 saat sonra hayatını kaybetti.

ETİKETLER
çin
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Antilobun acı sonu!
Beşiktaş maça çıkmama kararını oylayacak!