Yok böyle bir bebek

Çin'de bir kadın, ağırlığı normal bir yeni doğan bebeğin ortalama kilosunun iki katından fazla olan bebek dünyaya getirdi.

  • GİRİŞ07.02.2012 17:41
  • GÜNCELLEME07.02.2012 17:41
Yok böyle bir bebek

Çin'in Henan bölgesinde yaşayan 29 yaşındaki Wang Yujuan isimli bir kadın, tam 7,3 kilogram ağırlığında bir bebek dünyaya getirdi. Chun Chun adı verilen erkek bebek Çin'in en ağır yeni doğan bebeği olarak kayıtlara geçti. Chun Chun'un ağırlığı normal bir yeni doğan bebeği ortalama ağırlığının iki katından fazla. Zira dünya standartlarında yeni doğan bir bebeğin ortalama kilosu 3.5 kilogram.

Bebeğin babası Han Jingang ise Çin'de büyük bir coşkuyla kutlanan ve bereket getirdiğine inanılan Ejderha yılının kendilerine uğurlu geldiğini söyledi. Jingang, "Eşim diğer hamile kadınlardan farklı değildi. Hamileliği boyunca normal beslendi. Ancak doğumdan sonra bebeği görünce şok oldu. Çok büyüktü" dedi.

Chun Chun'un annesi Wang Yujuan ise şaşkınlığını halen üzerinden atamadığını ifade ederek, "6 yaşında bir kızım var. O, doğduğunda 3.8 kilogramdı. Doktorlar bebeğin biraz kilolu olabileceğini ancak kilosunun 4.5-5 kg arasında olduğunu söylüyorlardı. Bu kadarını gerçekten beklemiyorduk" dedi.

Yerel Doğumevi ve Çocuk Bakım Hizmetleri Hastanesi Başkanı Doktor Shang Lili ise, normal bir bebeğin ortalama kilosunun 3-3.5 kg arasında olduğunu belirterek, "Bu bebek ortalamaların iki katından fazla" dedi.

Çin'de son 3 yıl içerisinde kilosu en fazla 7 kg olan 3 bebek dünyaya geldi. Ancak Chun Chun Çin'de bugüne kadar kaydedilmiş en ağır yeni doğan bebek olarak kayıtlara geçti.

Dünyada bugüne kadar kayıtlara geçen en ağır bebek ise, 1879 yılında ABD'nin Ohio eyaletinde 10.7 kg olarak dünyaya geldi. Ancak bebek doğumdan 4 saat sonra hayatını kaybetti.

KAYNAKİHA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Etiketler

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat