Erdoğan'ın Kuran okumasına 10 üzerinden 10

Mısırlı 'kurra' hafızlar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kur'an-ı Kerim okuyuşuna tam not verdi. Değerlendirme, Erdoğan'ın okuduğu Mülk suresi üzerinden verildi.

GİRİŞ 22.10.2012 14:18 GÜNCELLEME 23.10.2012 06:52

Mısır'ın ünlü 'kurra' hafızlarından Dr. Feracallah eş-Şazeli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erdoğan'ın Youtube'da yayınlanan Fatiha, İnfitar ve Mülk Suresi tilavetini değerlendirerek, ''Erdoğan'ın tilavetini dinledim. 30'uncu cüzdeki İnfitar suresinin beşinci ayetinden surenin sonuna kadar 'tecvid' hükümlerine uygun yüksek bir eda ve harflerin 'mahreç'lerinin hakkını vererek okumuş. Dinleyenin gönlünü fetheden musiki makamlarıyla eda edilmiş bu okuyuşun Kur'an tilavet siteleri ve başka yarlerde yayınlanmasında da hiçbir beis yoktur'' dedi.

Erdoğan'ın kendi sesinden Mülk suresini dinlerken duyduğu mutluluğu dile getiren Mısır Radyo ve Televizyonu 'kurra'sı Şazeli, Erdoğan'ın ''29'uncu cüzdeki surenin 9'uncu ayetine kadar önce Beyati sonra Acem makamlarında okuduğunu, daha sonra yeniden Beyati makamına geçiş yaptığını'' kaydetti.

 Erdoğan'ın Kur'an tilavetini değerlendiren Mısır Radyosu 'kurra'sı hafız Şeyh Dıya en-Nazır ise ''Türk kıraati göz önüne alındığında, Erdoğan'ın okuyuşunda harflerin 'mahreç'lerinin itidal üzere olduğunu ve tilaveti düzgün bulduğunu'' söyledi.

''Erdoğan'ın Mülk Suresi'ni okurken bir ayette 'vakıf/durak' bulunmayan bir yerde durduğunu, bunun da nefes yetmemesi zaruretinden kaynaklanan bir zorunlu 'vakıf' olarak değerlendirilebileceğini'' belirten Nazır, ''Kur'an-ı Kerim Mekke'de indi, Kahire'de okundu, İstanbul'da yazıldı'' özdeyişini hatırlattı. 'Kurra' hafızlar arasında yaygın olan bu söz Mısırlı hafızların Kur'an-ı Kerim'i en güzel 'tilavet' edenler, İstanbullu hattatların ise Kur'an-ı Kerim'i hüsnühatla en güzel yazanlar olduğunu ifade ediyor.

'Kurra' Kur'an-ı Kerim'i geçerli kabul edilen 10 farklı okuyuş tarzına göre okuyan ve okutan hafızlara verilen bir paye. 'Tecvid' ise Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma ilmi olarak tanımlanıyor.

AA

YAZDIR
YORUMLAR 26
 • güney kuzey 5 yıl önce Şikayet Et
  10 üzerinden 10 ....versen ne olur vermesen ne ... tipine bak ondan sonra 10 vermiş ...ulan adam olun da önce insana değer verin sonra puan verin..
  Cevapla
 • zigana dağları 5 yıl önce Şikayet Et
  bu topraklar boş değil.... bu topraklar boş değil... bu toprakların manevi kültürü yaşatıldığı sürece ülkemiz, her zaman dünyadaki yeni oluşumlara yön verecektir. sizin gibi insanlar yetiştiren değerler ülkemizde bol olur inşALLAH..
  Cevapla
 • benazir kandemir muhcu 5 yıl önce Şikayet Et
  bu olayı hangi cümleler anlatır ki;. kelimelere sığmaz tarifi imkansız bir duygu bu abartmıyorum,bir zamanlar dindar insanların kapılarını kilitleyip gizli kaçak namaz kıldıkları bir ülkenin başbakanı bu 5 vakit namazını aksatmayan , kuranı mükemmel okuyan yaradanın adını ağzından düşürmeyen bir başbakan.. keşeke kurmayları da ona layık olsalar da bu ülke daha güzel günler görse...
  Cevapla
 • ulusoyab 5 yıl önce Şikayet Et
  elhamdülillah. yalnız sana hamdederiz.ALLAHım. ALLAH başbakanımızı ve milletimizi (islam milletini) korusun.
  Cevapla
 • hekim çavdar 5 yıl önce Şikayet Et
  eniştem anlatmıştı,. libya'da inşaatçı olarak çalıştığından biliyor, kaddafi de cuma hutbesi okuyormuş, ya da namaz kıldııryormuş. başbakan korunuyor o yüzden laf söyleyemiyorum. derler ki arife tarif gerekmez arife bir işaret yeter.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu ile görüşen Akşener kararını açıkladı
Erdoğan'ı gören Kılıçdaroğlu panik yaptı!