Medya sektöründe kadın olmak

Bilge Kadın Araştırma Merkezi (BİLKA), üstlendiği görevin bilinci ile şimdiye kadar el atılmamış bir konuda yeni bir proje gerçekleştirdi. Medyada çalışan kadınlar ve sorunları hakkında bir araştırma yapıldı ve çarpıcı sonuçlara ulaşıldı.

Medya sektöründe kadın olmak
Medya sektöründe kadın olmak
GİRİŞ 21.07.2012 14:24 GÜNCELLEME 21.07.2012 15:28

BİLKA'nın hazırlayıp uyguladığı ''Ulusal Medyada Çalışan Kadınların Medyadaki Yeri ve Sorunları'' ile ilgili anket çalışmasında Prof. Dr. Ali Rıza Abay danışman olarak yer aldı. Proje Koordinatörü Nilüfer Akçetin çalışmalarını Dilşat Özer Kestevur ile birlikte yürüttü.

Medyada işe alımlarda cinsel ayırım yapılıyor mu?
Medya çalışanları üzerinde yasaklar/baskı var mı?
Medya mensubu kadınlar çalıştıkları kurumlardan memnun mu?
Ulusal medyada çalışan kadınlara mobbing (psikolojik taciz) ve cinsel taciz uygulanıyor mu?
Medya sektöründe torpilin etkisi ne kadar?
Haberlerin doğruluk oranı nedir?

gibi medya mensuplarını, medya sektörünü ve tüm toplumu ilgilendiren sorulara cevap getiren ve bunları temellendiren çalışma 156 denek üzerinde gerçekleştirildi.

Basın toplantısında Başkan Av. Alev Sezen "Medya sorumlu ancak bir o kadar da sorunlu bir sektör. Prezantasyon için kadınlar, yönetim kademeleri için erkekler tercih ediliyor. Yönetim kademesi açısından erkek egemen bir sektör. Kadının adı yok. Kadın her türlü zorluğa meslek aşkı sebebi ile dayanıyor. Atamalarda kadının cinsiyeti, evli ve çocuk sahibi olması karşısına hep bir engel olarak çıkıyor.

Mobbinge maruz kalarak kariyer yapması engelleniyor. Kıyafeti yönünden de hiç farketmiyor başörtülü olduğu için tepki alanda var başı açık olduğu içinde. Başörtülü çalışanların bir şikayeti de çalışılan kurumunun "başka yerde çalışamazsın" diyerek sömürüyü arttırması.

Cinsel tacizin çıkan orandan daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Cinsel suçlar kapalı yer suçları olduğu için dile getirilmesi çok zor. Cinsel tacizin dışında deneklerimizce flörtöz tacizden de bahsedildi ve flörte olumlu cevap verenlerin daha çabuk ilerlediği dile getirildi.

Bu çalışma sektöre ait, kişisel yakınmalar gibi gösterilmek istenen, bir kısım sorunun ilmi bir zeminde ispatlanmasını sağlamıştır. Ayrıca haber doğruluk oranı, torpil, baskı gibi bir kısım tablolar daha önce tahmin dahi edilemeyen sonuçları içermektedir." dedi.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Huawei'den flaş karar! Resti çekip tarih verdiler
İngiltere'ye büyük şok! 'O toprakları hemen devret'