Ordu

Ordu'da yumurta üretimi arttı

16:05 01 Haziran 2017
Ordu'da yumurta üretimi arttı

Ordu'da yürütülen projeler sayesinde yumurta üretimi arttı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kent genelinde yumurta üretiminin artırılmasına yönelik çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirtti.

Ordu'da yaşayan vatandaşların yüzde 89'unun fındık tarımıyla ilgilendiğini ifade eden Yılmaz, üreticilerinin fındığın yanında zaman zaman farklı ürünlere yöneldiğini söyledi.

Yılmaz, fındığın yanında çilek, kivi, ceviz, kesme çiçek üretimi yaparak bütçesine katkı sağlayan Orduluların son olarak yumurta üretimine yöneldiğine işaret eden Yılmaz, tavukçuluk yapmak isteyen çiftçileri projelerle desteklediklerini aktardı.

Daha önce başlattıkları Serbest Sistem Yumurta Projesi ve Organik Yumurta Üretimi Geliştirme Projesi kapsamında üreticilere tavuk dağıttıklarını anımsatan Yılmaz, sadece geçen yıl proje kapsamında 10 bin Lohman Brown ırkı yarka tavukların Ordulu vatandaşlara dağıtıldığını kaydetti.

- Yumurta üretimi arttı

Yılmaz, Ordu Büyükşehir Belediyesinin de projelerine destek olduğunu belirterek, il genelinde yumurta üretiminde gözle görülür artış olduğuna dikkati çekti.

Ordu'da 2010 yılında 35 bin 938 yumurta üretildiğini dile getiren Yılmaz, bu rakamın 2016 yılı itibarıyla 65 bin 200'e çıktığını söyledi.

Yılmaz, yumurta üretimindeki artışın oldukça sevindirici olduğunu ifade ederek, "Projelerimiz devam ediyor. Hedefimiz kısa sürede bu rakamı 100 bine kadar çıkarmak. Yeter ki çiftçimiz kazansın. Yeter ki halkımız organik yumurta tüketsin. Biz bu konuda elimizden geleni yapmaya hazırız." dedi.

Kemal Yılmaz, kentteki tavuk çiftliği sayısının da hızla arttığını, vatandaşların organik yumurtaları pazardan rahatlıkla bulabileceğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan bütün haberler Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.