Skandal bir ses kaydı daha!

Mısır'daki bir internet yayınlanan ve Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ile El-Mısri el-Yevm gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Yasir Rizk'a ait olduğu öne sürülen ses kaydında, Güçlü Mısır Partisi Genel Başkanı Abdulmunim Ebu'l Futuh'tan "Radikal İhvancı" olarak bahsediliyor.

  • GİRİŞ18.10.2013 09:55
  • GÜNCELLEME18.10.2013 09:55
Skandal bir ses kaydı daha!

Ses kaydında, Sisi ile Rizk, cumhurbaşkanlığı seçimleri, adaylar ve kazanma şansları gibi konuları değerlendiriyor.

Sisi,, "Ebu'l Futuh gibi biri cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanırsa ne olur" sorusunu yöneltince Rizk, "O İhvancıdır, bizi koyun gibi bacaklarımızdan asar" diyor. Sisi ise "Hayır, o radikal İhvancıdır" ifadesini kullanıyor.

Kayda göre, Rizk, şöyle devam ediyor:

"Yaklaşık 1,5 yıl önce Hasaneyn Heykel'le aramızda geçen bir konuşmada kendisine 'Sıradışılar cemiyetine' (İhvan) katılan ancak yönetim kurulu üyeleriyle yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle cemiyetten ayrılan birinin normalleşemeyeceğini söylemiştim. Ebu'l Futuh, kendini İhvan'ın Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'den ve yardımcısı Hayrat eş-Şatır'dan üstün görüyor. Kanımca Ebu'l Futuh'un seçilmesi yaşayacağımız en kötü şey olur. Ebu'l Futuh, İhvan taraftarları, Selefiler ve bazı insanların oyunu alabilir ancak onu alaşağı etmek kolaydır."

Sisi, burada araya girerek, "Ben cumhurbaşkanlığına, Mısır'ın ağırlığının farkında olmayan birinin gelmesinin sorun oluşturacağını düşünüyorum" diyor.

Güçlü Mısır Partisi'nden ses kaydına cevap

Ses kaydının yayınlanmasının ardından AA muhabirine konuşan Güçlü Mısır Partisi Sözcüsü Ahmed İmam, "Sisi'nin huzurunda bu düzeyde bir konuşmanın yapılmış olmasını garip karşıladık. Bu kadar seviyesiz bir konuşmaya cevap vermeyeceğiz ancak Rizk hakkında hukuki işlem başlatacağız" dedi.

İmam, "Şayet ses kaydında Sisi'nin söyledikleri doğruysa bu, ordunun siyasete karıştığı ve kimin vatanperver kiminse olmadığına karar verme yetkisini kendinde gördüğü anlamına geliyor. Bu da ordunun, iddia ettiği gibi bütün siyasi partilere eşit mesafede durmadığını gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAKAA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat