ABD'den Esed'e kimyasal tepkisi!

ABD Dışişleri Bakanı Kerry: Bu, kuvvetli bir biçimde Suriye rejiminin suçluluğunu gösteriyor.

ABD'den Esed'e kimyasal tepkisi!
ABD'den Esed'e kimyasal tepkisi!
GİRİŞ 21.09.2014 22:04 GÜNCELLEME 21.09.2014 22:18

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) bünyesindeki veri toplama misyonu tarafından açıklanan son raporun, Suriye'de klor gazının "sistematik biçimde ve defalarca kullanıldığını" ortaya koyduğunu belirterek, "Bu, kuvvetli bir biçimde Suriye rejiminin suçluluğunu gösteriyor" ifadesini kullandı.

Kerry, KYSÖ'nün Suriye'de klor gazının kullanımına ilişkin geçen günlerde açıkladığı rapora ilişkin yazılı açıklamasında, misyon tarafından hazırlanan raporda, bu yılın başlarında, Suriye'nin kuzeyindeki üç köye yönelik saldırılarda klorun "sistematik biçimde ve defalarca" silah olarak kullanıldığının yer aldığını hatırlattı. Raporda tanıkların saldırılar esnasında helikopterlerin kullanıldığı bilgisi aktardığına dikkati çeken Kerry, Suriyeli muhaliflerin helikoptere sahip olma kapasitelerinin bulunmadığını belirterek, açıklamasında, "Bu, kuvvetli bir biçimde Suriye rejiminin suçluluğunu gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Kerry, raporun, Suriye rejiminin Kimyasal Silahlar Konvansiyonu'ndaki (KSK) yükümlülüklerine ve 2118 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararı'na uymasına yönelik ciddi soru işaretleri oluşturduğunu vurguladı.

Veri toplama misyonun raporunda, ağustosun sonlarındaki saldırılara yönelik çok sayıdaki haberlere de değindiğini ve bunların da raporda klor saldırısı olduğunun teyit edildiğine dikkati çeken Kerry, şunları kaydetti:

"Bu bulgu da Suriye'nin, KSYÖ'ye doğru ve eksiksiz bildirimine yönelik derin kaygılarla birlikte, rejim tarafından Suriye halkına yönelik süregelen kimyasal saldırıların vuku bulabileceğine yönelik tedirgin edici endişeleri artırıyor. ABD, bu rapordaki KSK'nın ihlaline işaret eden bulgulardan ciddi biçimde endişe duyuyor. Esed rejiminin böyle bir kullanım nedeniyle uluslararası toplumda sorumlu tutulacağını bilmesi gerekiyor."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: ABD gözlem noktasını boşalttı!
Erdoğan'dan sürpriz F-35 çıkışı! 'Gelmeye başladı' deyip duyurdu