Netanyahu, Trump'tan orayı istedi!

İsrail Başbakanı Netanyahu Washington ziyaretinde, yeni başkan Trump'tan İran tehdidini önlemek amacıyla destek istedi.

 • GİRİŞ17.02.2017 12:54
 • GÜNCELLEME17.02.2017 13:08
Netanyahu, Trump'tan orayı istedi!

İsrail'in Golan üzerindeki egemenliğinin uluslararası alanda tanınması ile yeni başkanı ile ABD'nin sadece İsrail'e desteği ile sınırlı değil. ABD Golan Tepeleri'nin hakimiyetini İsrail'e vererek Tahran yönetiminin artan bölgesel etkisini engellemeyi hedefliyor.

Ortadoğu politikasına önümüzdeki yıllar için şekil vereceği tahmin edilen Netanyahu'nun Washington ziyaretinde İsrail yönetiminin en önemli talepleri Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğinin ABD tarafından tanınması ve yeni yerleşim yerleri inşası konusunda destek istemesi oldu.

TRUMP'I İKNA ÇABASI

Filistin topraklarını işgal eden İsrail, Golan Tepeleri üstünde kuracağı egemenliği sözde güvenlik sebeplerinden ötürü bu bölgeyi koruması olarak nitelendirerek uluslararası toplumdan destek görmek istiyor. Golan Tepeleri'ndeki egemenliğini sağlamaya yönelik stratejisini yeniden formüle etmeye başlayan İsrail, bu durumun İran'ın Ortadoğu'daki isteklerini kısıtlayacak ayrı bir bağlantı olduğuna ABD'nin yeni yönetimini ikna etmeye çalışıyor.

2016 yılı sonlarında İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Hüseyin Bakıri tarafından yapılan açıklamada Yemen ve Suriye'de deniz üssü kurabileceklerini söyleyen İran yönetimi başta Amerika olmak üzere birçok ülkenin üstünde büyük planlar kurduğu Ortadoğu için büyük bir tehdit oluşturuyor. Bu tehdidi durdurmayı hedefleyen ABD, ezeli düşman İran'ı durdurmak için İsrail ile işbirliği yapmaya hazır.

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar2

 • definci 11 ay önce Şikayet Et
  Ayol nethen ya hu sen kimi kandırıyorsun. Metresin İran dan kaç tane gayri meşru çocuğun var bi say bakalım.
  Cevapla
 • ASLIHAN 11 ay önce Şikayet Et
  Dünya için ENBÜYÜK TEHDİT SİZSİNİZ . ALLAH yurdunuzu Akdeniz'e batırsın inşallah. AMİN
  Cevapla Toplam 1 beğeni
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat