Esed'den PYD'ye özerklik açıklaması

Rus medyasına konuşan Esed, barış zamanında özerklik talebi için bir neden bulunmadığını söyledi.

 • GİRİŞ21.04.2017 20:26
 • GÜNCELLEME21.04.2017 20:27
Esed'den PYD'ye özerklik açıklaması

Beşar Esed, terör örgütü PYD'nin Suriye’nin kuzeyinde özerklik istemesinin savaş koşullarında açıklanabilir olduğunu ancak barış zamanında bunun için bir neden bulunmadığını ifade etti.

Sputnik’e konuşan Esed, Şam yönetiminin ülkenin kuzeyindeki bölgeyi şu an için kontrol edemediğini belirtip şu ifadeleri kullandı: “Barış zamanında özerklik ya da konfederasyon ya da başka bir yönetim tarzından söz edecek olursak, bu konu anayasaya bağlı olacak. Zira Suriye, farklı kültürlerin, etnik grupların, dinlerin, mezheplerin bir arada bulunduğu bir ülke. Bu nedenle, bu sosyal karmanın hiçbir kısmı Suriye’nin geleceğini tek başına tayin edemez, bunun için oybirliği gerekli.”

Esed, bu doğrultuda PYD'nin özerklik talebi için yeni anayasayla ilgili müzakerelerin beklenmesi gerektiğini vurguladı. Esed, Kürtlerin ezici çoğunluğunun özerklik ya da konfederasyon fikrine hiçbir zaman inanmadığını da kaydetti.

Yorumlar47

 • vatan bekçisi 10 ay önce Şikayet Et
  yezidin aklı başınamı gelmiş yoksa derin güçlerin diliylemi konuşuyor bunun arkasında başka bişeyler var yüzbinlerce insanı katedildikten sonra bunun ünemi varmı sana kim güvenir sen zaten batının ajanı değilmisin eşine sorsan sana söylermi bilmem.
  Cevapla
 • Halil 10 ay önce Şikayet Et
  Bu demek oluyorki Amerika ile Suriye anlaştı YPG ye özerklik şartıyla Esed kalacak.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • ihsan 10 ay önce Şikayet Et
  mübarek günlerin hürmetine bu haini helak et yarabbim
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • oraloğlu 10 ay önce Şikayet Et
  nasihat: eyy Esed... sen şia ve alevi değilmisin ?? bak bir bakayım dini islam a , şia ve aleviler için ne diyor evliya alimler.
  Cevapla
 • makif 10 ay önce Şikayet Et
  PYD PKK YPG bir kürt projesi değildir .Hırıstiyan AB ABD RUSYA nın bölgeyi İSLAM dan cıkartma projeleridir ..!
  Cevapla Toplam 3 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat