ABD'nin teröristlere verdiği silahlar görüntülendi

Rakka operasyonunda YPG'li teröristler uzun menzilli keskin nişancı tüfeği ve Amerikan yapımı zırhlı araçları kullanıyor.

GİRİŞ 19.06.2017 10:10 GÜNCELLEME 19.06.2017 12:01

Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'ye ABD'nin gönderdiği silahlar, uluslararası haber ajansı Reuters tarafından fotoğraflandı.

Fotoğraflarda uzun menzilli keskin nişancı tüfeği, gözetleme dürbünü ve zırhlı araçlar göze çarpıyor. Bir başka fotoğrafta ise, uçurulan bir insansız hava aracı var.

Rakka kuşatmasında YPG ile birlikte hareket eden Pentagon, şimdiye kadar 130 TIR'a yüklenmiş zırhlı araç ve askeri mühimmatı teröristlere verdi. Geçen haftaki son sevkiyat, Irak üzerinden Suriye'ye geçen TIR'ların Rakka çevresine gitmesiyle gerçekleşmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, terör örgütü IŞİD'in kalesi Rakka'nın geri alınmasında bir diğer terör oluşumu YPG ile işbirliğine geçen ay imza atmıştı.

YPG'ye verilecek silahlar listesinde, 12 bin adet Kalaşnikof, 6 bin adet makineli tüfek, 3 bin 500 adet ağır makineli tüfek yer alıyor. Ayrıca, 3 bin adet Amerikan yapımı RPG-7 ve 1000 adet Amerikan yapımı AT-4 veya Rus yapımı SPG-9 tanksavar da listede. Değişik kalibreye sahip 235 adet havan topu, 100 adet keskin nişancı tüfeği, 450 adet PV-7 tipi gece görüş dürbünü ve 150 adet kızılötesi lazer aydınlatıcı dürbün de terör örgütüne ulaştırılacak.

ABD KABUL ETMEDİ

Türkiye, başından beri Washington'dan Rakka operasyonunun birlikte yapılmasını istiyordu. Ankara, YPG'ye verilen silahların Türkiye'ye karşı da kullanılacağını defalarca ABD'ye iletti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington ziyaretinde de konu gündeme geldi ancak Donald Trump YPG kararından vazgeçmedi.

TÜRKİYE VURMAYA HAZIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak geçen hafta yaptığı açıklamada, "Şu anda ben Amerika’nın PYD’ye ve YPG’ye yaklaşım tarzını hiç şık bulmuyorum. Çok yanlış bir yaklaşım tarzı. Kaldı ki, Amerika’nın askerleri, subayları bu terör örgütüyle beraber hareket ediyorlar. Amerika bunlara çok ciddi miktarda ne yazık ki silah vermiştir. Bunların içinde ağır silahlar vardır, hafif silahlar vardır, miktarı çok çok fazla" demişti.

Erdoğan, Suriye tarafından gelecek en ufak bir tacizde Türkiye'nin kimseye danışmadan yanıt vereceğini de ilan etmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 72
 • babayew 1 yıl önce Şikayet Et
  Kahraman türk ordusunun demir yumruğu enselerinde hepsi korku içerisinde yaşıyor. Hani reis ne demişti bir gece ansızın gelebiliriz Âllahu ekber
  Cevapla
 • a.cola 1 yıl önce Şikayet Et
  yilani kafasini kucukken kopar yolsa ilerde ayagina takilir,bunlar kurt falan degil ermeni ,ve turk kripto ataisler ve azili aleviler
  Cevapla
 • Ersoy21 1 yıl önce Şikayet Et
  Teröristlerden sonra babalarına da sıra gelecek.
  Cevapla
 • Serhat 1 yıl önce Şikayet Et
  Hanghi devlet politikası bir askerimizin şehit edilmesine değer.bu kitapsizlara devlet kurdurmaya çalışıyorlar.
  Cevapla
 • Gurbetten 1 yıl önce Şikayet Et
  ...bos laf bu Millet Reisin arkasinda savasa bile hazirken ne bekliyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ünlüler sandık başında!
Erdoğan'dan Eyüp Sultan'da Kur'an-ı Kerim okudu