İsrail'e uyarı: Tansiyon ciddi anlamda yükselir

Hamas ve İslami Cihad hareketleri, Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerin doğuracağı sonuca karşı İsrail'i uyardı.

 • GİRİŞ17.07.2017 18:56
 • GÜNCELLEME17.07.2017 18:58
İsrail'e uyarı: Tansiyon ciddi anlamda yükselir

Hamas ve İslami Cihad tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine işaret edilerek, "Son günlerde yapılan saldırılar görmezden gelinemez. Saldırıların devam etmesi ve geri adım atılmaması durumunda tansiyonun ciddi anlamda yükseleceğine ve sorumluluğun da işgalci İsrail'de olacağına karşı uyarıda bulunuyoruz." ifadeleri kullanıldı.

"MESCİD-İ AKSA KIRMIZI ÇİZGİDİR"

Mescid-i Aksa'nın "kırmızı çizgi" olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İşgalcilerin günlük saldırıları, tüm bölgeyi alevlendirme tehdidi olduğu gibi savaş endişesi veriyor. Aşırılık yanlısı İsrail hükümeti ise söz konusu savaşın dini eksenli olması için ısrar ediyor. Mescid-i Aksa kırmızı çizgidir ve oraya dokunulmasına karşı susmak mümkün değildir."

Açıklamada son olarak İsrail'e, Mescid-i Aksa'daki uygulamalarına son vererek Aksa'nın egemenliğinin eskiden olduğu gibi Kudüs İslami Vakıflar Dairesi'ne bırakılması çağrısında bulunuldu.

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü sabah saatlerinde Mescid-i Aksa'da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmüş, olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı.

İsrail güçleri, olayın ardından 3 gün ibadete kapalı tuttuğu Haremi Şerif'in iki kapısını dün açmış ve kapılara metal arama dedektörleri yerleştirmişti. "Metal arama dedektörleri" uygulamasına karşı çıkarak toplanan yüzlerce Filistinli, gün boyunca vakit namazlarını Aksa surlarının dışında kılmaya devam etmişti.

KAYNAKAA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar20

 • mehmet 7 ay önce Şikayet Et
  hamasın uyarması onların umrunda olmaz.islam ülkelerinin tek ses olup uyarması lazım yoksa gerisi boş.
  Cevapla
 • ihsan 7 ay önce Şikayet Et
  islam ülkeleri uyuma trump gavuruna baskı yap ısarail için
  Cevapla
 • mardin 7 ay önce Şikayet Et
  yahudiler ne zaman rahat durmuşlarki insanlar rahatlansın gene biryerleri kaşınıyor.
  Cevapla
 • ali 7 ay önce Şikayet Et
  galip oalan allahtır.
  Cevapla
 • Akın 7 ay önce Şikayet Et
  Din kardeşlerim sen ben kavgasıni birakalım birbirimizi afedelim gücümüzü İsraile karşı birleştirelim
  Cevapla Toplam 14 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat