İran, Barzani'nin teklifine cevap verdi!

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, ülkesinin Erbil ve Bağdat arasında arabuluculuk yapma konusunda gücü nispetinde elinden geleni yapacağını söyledi.

İran, Barzani'nin teklifine cevap verdi!
İran, Barzani'nin teklifine cevap verdi!
GİRİŞ 11.09.2017 15:35 GÜNCELLEME 11.09.2017 15:35

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, ülkesinin Erbil ve Bağdat arasında arabuluculuk yapma konusunda gücü nispetinde elinden geleni yapacağını söyledi.

BARZANİ'NİN 'ARABULUCULUK' TEKLİFİ

Kasımi, Dışişleri Bakanlığı Basın Merkezinde yaptığı açıklamada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin, "İran, Erbil ve Bağdat arasında arabuluculuk yapabilir" teklifini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Erbil ve Bağdat arasında daha önce başlayan görüşmelerin tekrar başlaması ve olumlu sonuçlar doğurmasından yanayız" dedi.

"ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ"

İran'ın, Irak'ın toprak bütünlüğü konusundaki düşüncelerinin değişmediğini aktaran Kasımi, "İran, Kürtler, Irak merkezi hükümeti ve Irak'taki diğer grup ve şahsiyetlerle olan iyi ilişkileri sebebiyle, tehlikeli ve yıkıcı etkisi olan krizlerin önüne geçebilmek için gücü nispetinde elinden geleni yapacaktır" ifadelerini kullandı.

Kasımi, bölgedeki karmaşık durumun, tarafların sağduyusu sayesinde daha da içinden çıkılmaz hale gelmemesini umut ettiklerini sözlerine ekledi.

BARZANİ, BBC FARSÇA SERVİSİNE NE DEMİŞTİ?

Barzani, hafta sonu İngiliz Yayın Kuruluşu BBC'nin Farsça servisine verdiği demeçte, "İran, Irak Merkezi Hükümeti üzerinde sahip olduğu etkiyle, Bağdat ve Erbil arasındaki sorunların çözümü için köprü vazifesi görebilir" demişti.

TÜRKİYE'YLE OLAN İLİŞKİLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Astana'da görüşmesi ve Ruhani'nin, "İran ve Türkiye ilişkileri yeni bir aşamaya girmiştir" sözleri hatırlatılan Kasımi, "Daha önce de var olan iki komşu ülke arasındaki işbirliği ve görüşmelerin son aylarda yükseliş trendine girdiğine şahit olduk" dedi.

Kasımi, değişen bölge şartlarında, İran ve Türkiye'nin sahip oldukları kapasiteyi, var olan sorunların çözümünde birlikte kullanmalarının daha uygun olduğunu vurgulayarak, "Gelecek aylarda, İran ve Türkiye arasında yeni heyetler düzeyinde görüşmeler gerçekleşecek ve iki ülke arasındaki ilişkiler güçlenerek devam edecek" ifadesini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR 27
 • mehmet 8 ay önce Şikayet Et
  bunlar israil projesi beyler suriyede irakda hepsi israil projesi
  Cevapla
 • Ali 8 ay önce Şikayet Et
  İran düşmanlığı yapan Amerikan ajanları ülke elden gidiyor bölünmeye aylar kaldı ....
  Cevapla
 • evet_isyan 8 ay önce Şikayet Et
  İrana zerre kadar güven olmaz. BM konseyinde bütün ülkeler İrana yaptırım uygulanması için oy kullanırken bir tek Türkiye ve Brezilya yaptırımlara destek olmadı ama çok kısa bir süre sonra İran Türkiye aleyhinde operasyonlara ve söylemlere başladı. Bizim politikacılar İttihat ve Terakkiciler gibi idealist politika yapmaya çalışıyorlar oysa İttihatçılar dostu düşmanı seçemeyerek yanlış politikalarla ülkeyi felakete sürüklemişlerdi. Aynı becereksizlik dış politikada Akpartide de var. Söylemler doğru, çok güzel ama politikalar ve sonuçlar fiyasko.
  Cevapla
 • Gökhan 8 ay önce Şikayet Et
  Böyle küçük insanlar için büyük dostlukların önemi göz ardı edilmemeli şu bir gerçek ki Türk İran ilişkilerinin gelişmesini ne Ruslar ne ister ne de Amerikalılar..
  Cevapla
 • Iman 8 ay önce Şikayet Et
  Turklere ihanet edenler hep ezap gördüler.Tarihi kaynaklardan.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan polislere müjde
Rusya ile 1 milyar dolarlık anlaşmaya varıldı