Barzani'den İsrail'e 200 bin Yahudi sözü!

Barzani’nin İsrail’deki Kürt kökenli 200 bin Yahudi’nin Kuzey Irak’a ve Suriye’ye geri dönmesine yönelik beklenti içinde olduğu ortaya çıktı.

Barzani'den İsrail'e 200 bin Yahudi sözü!
Barzani'den İsrail'e 200 bin Yahudi sözü!
GİRİŞ 13.09.2017 09:47 GÜNCELLEME 13.09.2017 15:59

Referandum sürecinde tek desteği İsrail’den gören Mesut Barzani’nin İsrail’de etkin görevlerde bulunan Kürt kökenli Yahudiler sayesinde hem referandumda elini güçlendirmeyi planladığı hem de kendisine alan açmaya çalıştığı ifade ediliyor. 

Kuzey Irak’ta yayınlanan İsrail-Kürt Dergisi, yayınladığı dosyada İsrail ve Barzani ilişkilerine yer vermiş, İsrail’de yaşayan yaklaşık 200 bin Yahudi’nin geri dönmesine yönelik beklentileri yazmıştı.

Söz konusu dosyada Hem İsrail’deki Kürt Yahudileri’nde hem de Barzani ailesi ve çevresinde bu beklentinin olduğu vurgulandı. İsrail kurulduktan sonra Irak ve Suriye’deki Yahudilerin büyük bir operasyonla ülkeye getirilip, parlamentoda çeşitli kademelerde görev verildiği biliniyor.

İsrail’in ülkeleşme döneminde Molla Mustafa Barzani ile kurduğu ilişkiler, Mesut Barzani ile de artarak devam etmişti. İsrail bu ilişkilerin neticesi olarak 25 Eylül’de yapılacak referandumunda Barzani’ye tek destek veren ülke olarak dikkat çekiyor. MOSSAD tarafından finanse edildiği iddia edilen ve Barzani ailesi tarafından da alan açılan İsrail Kürt Dergisi, pek çok yazısında Kürt- İsrail ilişkilerini derinleştirmek için faaliyet yürütüyor.

KIŞKIRTICI ZİYARET

Barzani dün Kerkük'e de tehlikeli ve kışkırtıcı bir ziyaret düzenledi. Barzani, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim ve Peşmerge komutanlarıyla bir araya geldi. Kerkük İl Meclisi'ndeki Türkmenler ve Arap bloğu ise Barzani ile görüşmeyi reddetti.

ETİKETLER
mesud barzani
YAZDIR
YORUMLAR 45
 • engin 8 ay önce Şikayet Et
  barzani aklınbaşantopla ırakıa gelebilirim kerkukden vazgec
  Cevapla
 • Yahya Asım 9 ay önce Şikayet Et
  Ticari amborgo uygulayalım iran ve ırak la beraber
  Cevapla
 • öz 9 ay önce Şikayet Et
  barzani merak etme 200 bin değil yahudilerin alayı gelecek mezapotamya 'ya... Sizin gibi fırsatçıları kullanarak.
  Cevapla
 • Abdulhadi 9 ay önce Şikayet Et
  Barzani müslüman değilse ve velevki Türkiye düşmanı ise bugüne kadar.pasaport verip ticaret yapıp petrolünü.pazarlayip neden destek olduk.para.kutsaldır para.politikasida bugün bu haber çıkar yarin ihracatimizin 20 milyar dolarını kürdistan bölgesel yönetimi.üzerinden iraka yaptığımız falan hepimiz muslumaniz akıllı olalım ırkçı yaklaşımlardan uzak duralım veda hutbesini unutmayalım
  Cevapla
 • ali turkay 9 ay önce Şikayet Et
  Ey barzeni bizim Türkiye deki Yurt kere dokunma.Diyabakir da mutlu doğum haftasında Resullah sevdalari seni tekbirler boğarlar biraz akilli ol.burada ayrimcilik yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan: Taksicilerden bir ricam var...
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yarın Sincar'dayız