Irak'ta Fuad Masum'u görevden düşürme hamlesi!

Irak'ta Cumhurbaşkanı Fuad Masum'un bazı çevreler tarafından görevden alınması için imza toplanmaya başlandığı iddia edildi.

Irak'ta Fuad Masum'u görevden düşürme hamlesi!
Irak'ta Fuad Masum'u görevden düşürme hamlesi!
GİRİŞ 13.09.2017 17:40 GÜNCELLEME 13.09.2017 17:40

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de düzenlemeyi planladığı referandumun yasal olmadığını yineleyerek, tek taraflı adım atılmasını kabul etmeyeceklerini belirtti.

Başbakan İbadi, ülkenin güneyindeki Zikar vilayetini ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, "Bölgesel yönetimin referandumu anayasaya aykırıdır. Biz Irak'ın birliğinden yanayız ve adı Irak olan bu vatanda hep beraber yaşamak istiyoruz" dedi.

"Tek taraflı adım atılmasını kabul edemeyiz ve bu mümkün de değil" diye konuşan İbadi, ülke topraklarının kurtarılmasının son aşamasına geldiklerini ve terör tehdidine karşı güvenlik güçlerini eğitip donatmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

CUMHURBAŞKANINI DÜŞÜRME HAMLESİ

Öte yandan Bağdat'ta bazı siyasi çevrelerden edinilen bilgiye göre, referandum planlarına karşı meclisin en büyük grubu olan Şii Ulusal Koalisyonu ile Sünnilerin en büyük grubu Irak Güçler Birliği Koalisyonu'ndan milletvekilleri, Kürt kökenli Cumhurbaşkanı Fuad Masum'u görevden almak için imza toplamaya başladı.

Meclisin ayrıca Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'i de azletmeyi gündeme aldığı iddia ediliyor. 

MECLİS REFERANDUMU REDDETMİŞTİ

Irak meclisi, dünkü oylamada IKBY'nin 25 Eylül'de gerçekleştirmeyi planladığı "bağımsızlık referandumunu" reddetmişti. Öte yandan Diyala ve Salahaddin vilayetlerindeki yerel yönetimler de referandumun kendi sınırları dahilinde yapılmasını reddetme kararı almıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • AKİF 9 ay önce Şikayet Et
  bu nasıl bir düşmanlıktır ya rabbim.
  Cevapla
 • Ziver doğubey 9 ay önce Şikayet Et
  Büyük çatışma çok yakında demedi deme ibrahimmmmm...ortalık çok pis karışacak..
  Cevapla
 • Baba61 9 ay önce Şikayet Et
  Kesinlikle yapmalısınız. Geç bile kaldınız.
  Cevapla
 • Fehmi 9 ay önce Şikayet Et
  Irakta birzamanlar ibadi vardi simdi neden konusmuyor barzaniye karsilik ey araplar birlik olun dirlik olsun olmek onursuz yasamaktan somurulmekten iyidir insan namusu serefi vatani dini icin savasir
  Cevapla
 • MLKM 9 ay önce Şikayet Et
  siyonizme ters dustumu indirirler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Muharrem İnce kameramanı azarladı
Seçim günü İngilizlerden büyük küstahlık