Maha Azzam: Bize Erdoğan gibi liderler lazım

Maha Azzam, Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma kararında Arap ülkelerindeki liderlerin sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

Maha Azzam: Bize Erdoğan gibi liderler lazım
Maha Azzam: Bize Erdoğan gibi liderler lazım
GİRİŞ 08.12.2017 01:07 GÜNCELLEME 08.12.2017 01:08
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Mısır Devrim Konseyi Başkanı Maha Azzam, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüsİsrail'in başkenti olarak tanıma ve Tel Aviv'deki büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma kararında Arap ülkelerindeki liderlerin sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

BM Cenevre Ofisi önündeki, sivillere yönelik silahlı şiddete karşı mücadeleyi simgeleyen "kırık sandalye heykeli"nin bulunduğu meydanda ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına tepki göstermek amacıyla düzenlenen protestoya katılan Azzam, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Trump'ın ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını kınadıklarını ve Avrupa'nın değişik ülkelerindeki Mısırlılar olarak Cenevre'ye tepkilerini göstermek için geldiklerini dile getiren Azzam, "Mısır'da Abdulfettah es-Sisi rejiminin uyguladığı insan hakları ihlalleri, sistematik işkence, cinayetler ve Muhammed Mursi'nin hapiste tutulmasını da protesto ediyoruz. Londra'dan buradaki kardeşlerimize destek vermek için geldim." dedi.

"ARAP LİDERLERİNİN İSRAİL'LE İTTİFAKI MÜSLÜMANLARI ZAYIFLATTI"

Azzam, Arap ülkeleri liderlerine tepki göstererek, şöyle konuştu:

"ABD'yi kınamanın yanı sıra Arap dünyasındaki liderlerin ABD'nin bu kararında sorumlu olduğunu da hatırlamak zorundayız çünkü bu liderler İsrail hükümeti ile Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun yakın müttefikleri. Bu müttefiklik Müslümanları zayıflattı ve Trump'ın bu kararı almasına yol açtı."

"SORUNLARI GÜÇLÜ LİDERLERLE ÇÖZEBİLİRİZ"

Filistin ve Kudüs sorununun Ortadoğu'daki güçlü liderliklerle çözülebileceğine işaret eden Azzam, "Kudüs, Müslümanlarındır. Kudüs ve Filistin halkının hakları korunmalıdır." ifadesini kullandı.

"MÜSLÜMANLARI SATAN LİDERLERE İHTİYACIMIZ YOK, BU YÜZDEN ERDOĞAN'IN DURUŞUNU DESTEKLİYORUZ"

Azzam, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Trump'ın almış olduğu karara karşı tepkisini överek, şunları kaydetti:

"Bizim, bölgede Müslümanları satan liderlere ihtiyacımız yok. Filistin, Suriye ve Mısır'da halklarımızı savunan liderlere ihtiyacımız var. Bundan dolayıdır ki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Trump'ın bu kararına karşı tavrını ve Filistin halkının hakkını savunan duruşunu destekliyoruz. Kudüs bizimdir. Bunun aksi tarihe karşı gelmektir. Kudüs, sonsuza kadar Filistin'in başkenti olarak kalacaktır."

"TRUMP, ARAP LİDERLERİNİN CİDDİ TEPKİ GÖSTERMEYECEĞİNİ BİLİYOR"

Arap ülkelerindeki yönetimlerin Trump'ın aldığı kararda suç ortağı olduğunu savunan Azzam, "Arap ülkelerindeki karışıklıklar tüm Müslümanları savunmasız bıraktı. Trump, bu kararı Arap liderlerinin hiçbir ciddi tepki göstermeyeceğini bilerek aldı." diye konuştu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 32
 • ziya can 10 ay önce Şikayet Et
  eser beye katılıyorum.düne kadar nefes alamayanlar, bugünkü körler, utanmadan Reise müşrik deme gafletine düşüyorlar...
  Cevapla
 • abdullah ademoğlu 10 ay önce Şikayet Et
  bütün dünya erdoğanın farkını farketti, ancak bu ülkenin yarısı daha hala faredmedi. Yazıııııklar olsun onlara.
  Cevapla
 • belde 10 ay önce Şikayet Et
  ey Müslüman dünya liderleri uyanın uyanın, Filistin elden gitti gidiyor. bunun vebalini kim ödeyecek. öyle sus pus olmak ülkelerinize ne kazandıracak. bu hal Müslüman milletlerde bir uyanış olmalı, bu ölü toprağı serilmiş liderler büyük vebaliniz var. görün artık. Nerede Suud, nerede Mısır, Tunus, Bahreyn, İran.
  Cevapla
 • Eser 10 ay önce Şikayet Et
  Dünyanın obir ucundan siz gördünüz de içimizdeki sivri zekalılar göremedi bunu.
  Cevapla
 • ihsan 10 ay önce Şikayet Et
  aynen bu kudüş işinden suud ve sisi de sorumludur vebal onların allah kahredecek elbette münafıklık yapıyorlar
  Cevapla
 • Hoca 10 ay önce Şikayet Et
  Müslüman için en kolay iş. Allah a havale etmek Ama adamlar gece- gündüz çalışıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trump'dan son dakika Cemal Kaşıkçı çıkışı
Erdoğan açıkladı! İki ülke arasında kritik anlaşma