Irak'ın yeniden inşası 88 milyar dolara mâl olacak

Irak hükümeti, terör örgütü DEAŞ ile yapılan mücadelenin ülke genelinde büyük bir yıkım yarattığını, temel altyapının ve yıkılan binaların yeniden inşası için hesaplanan maliyetin de 88,2 milyar dolar olduğunu açıkladı.

 • GİRİŞ12.02.2018 13:17
 • GÜNCELLEME12.02.2018 13:17
Irak'ın yeniden inşası 88 milyar dolara mâl olacak

Kuveyt'te düzenlenen bir konferansta konuşan Irak Planlama Bakanlığı Müsteşarı Kuzey Abdülfettah, kısa vadede 22 milyar dolara ihtiyaç duyulacağını, orta ve uzun vadede ise 65 milyar dolarlık bir yatırım gerekeceğini ifade etti.

Abdülfettah özellikle konut sektörünün yatırıma en acil ihtiyaç duyulan alan olduğunu vurguladı.

Terör örgütü DEAŞ 2014 yılında Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'u ele geçirmesinin ardından özellikle ülkenin Batı bölgelerinde ordu ile müttefikleri, DEAŞ'ın ele geçirdiği yerleşim yerlerine yönelik büyük operasyonlar düzenlemişti.

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun hava bombardımanlarıyla destek verdiği operasyonlarda şiddetli çatışmalar yaşanmıştı. Özellikle Musul'daki konutların büyük kısmı ya tamamen yıkılmış ya da içinde yaşanamaz hale gelmişti.

Musul'un sadece tarihi kent bölümünde 11.500 evin yıkıldığı 35.000 evin ise kısmen hasar gördüğü tespit edildi.

Ülkenin en büyük ikinci kentinden DEAŞ çıkarılmış olsa da, örgütün kentten kaçarken yıkıntılar arasına kurduğu bubi tuzaklarının hâlâ tamamen temizlenmediği ve birçok Musullunun yakınlarının cesetlerini molozların arasından çıkaramadığı da belirtiliyor.

DEAŞ ile çatışmaların yoğun geçtiği bir diğer kent olan Felluce'de ise 40.000'e yakın evin ya tamamen yıkıldığı ya da kullanılamaz hale geldiği belirtiliyor.

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Etiketler

Yorumlar2

 • imam 6 gün önce Şikayet Et
  ABD firmaları yine iş buldu. 88 milyar dolar. iyi para. Kuveyti babasının hayrına mı işgal ettirdi? kendisi ırakı hayrına mı işgal etti? al sana gelir kapısı.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • ergün 6 gün önce Şikayet Et
  o parayı gidin saddam hüseyin de atom bombası arayan georg w. bush tan alın.... şu bulmak istediği ama bulamadığı!!
  Cevapla Toplam 1 beğeni
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat