Suriye, füzelerini Türkiye'ye çevirdi

Suriye lideri Esad, yakın zamana kadar ABD ve İsrail’in korkulu rüyası olan Rus yapımı SCUD füzelerini Türkiye sınırında Kamışlı ve Ayn Diwar’a konuşlandırdı.

Suriye, füzelerini Türkiye'ye çevirdi
Suriye, füzelerini Türkiye'ye çevirdi
GİRİŞ 26.11.2011 16:32 GÜNCELLEME 26.11.2011 16:32
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Suriye ordusunun en çok güvendiği silahlar arasında bulunan Scud ve Sam füzeleri 1500 km menzile sahip!..

Türkiye’nin demokrasi taleplerine karşı Suriye, askeri güç gösterisiyle cevap verdi.

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, nükleer başlık takılabilen SCUD füzelerini Türkiye’ye çeviren Esad yönetimi, en çok elindeki bu Rus silahlarına güveniyor. Yakın zamana kadar ABD ve İsrail’in korkulu rüyası olan SCUD füzeleri Irak-Türkiye sınırına Kamışlı ve Ayn Diwar’da konuşlandırılmış durumda.

Suriye ordusu füzelerin dışında, Rusya’dan sonra bölgenin en fazla zırhlı aracına sahip kara birliğiyle tanınıyor.

310 bin kişilik ordunun ağırlığını 220 bin kişiyle kara birlikleri oluşturuyor. Suriye ordusunda 1.700 adet T72 -M1 tankı ile 1.100 adet T62-MK ve 2.500 adet T55 tankı bulunuyor. Rusya, Kuzey Kore ve İran yapımı 1600 adet değişik çap ve markalarda top, Suriye Kara Kuvvetleri’ne hizmet veriyor. Suriye ordusunun piyadeleri ise, eski SSCB döneminin marka silahı Kaleşinkoflar’ı kullanıyor.


NÜKLEER BAŞLIKLI

1500 kilometre menzilleri var

Şam yönetiminin elinde, yıllardır İsrail ve Lübnan’daki muhaliflere karşı koz olarak kullandığı füzelerin 1500 kilometre menzili füzeler bulunuyor. SSCB döneminden kalma SCUD B/C serisi füzelerin nükleer başlık kapasitesi İsrail’in korkulu rüyası olarak biliniyor.

Rus yapımı uçakları güçlükle havalanıyor

Suriye Hava Kuvvetleri’nin omurgasını yine SSCB döneminde satın alınan MIG23 savaş uçakları oluşturuyor. 106 adet MIG23 savaş uçağının yanı sıra 80 adet MIG29, 90 adet SU22 ve 20 adet SU24 savaş uçağı envanterde yer alıyor. Ancak bu uçakların büyük bölümünün Lübnan savaşı sırasında ağır yara aldığı ya da düştüğü biliniyor. Suriye Hava Kuvvetleri’nin elinde 148 adet MI8 ve MI25 helikopterleri ile 1948 adet ZSU23, S60, SA2 serisi Hava Savunma bataryası bulunuyor. Toplam 4 bin kişinin görev yaptığı Suriye Deniz Kuvvetleri’nde 2 adet fırkateyin, 8 adet hücumbot ile 12 adet helikopter görev yapıyor.

YORUMLAR 37
 • Hakan Tuncay 7 yıl önce Şikayet Et
  firtina demirin dikkatine!!!. türkiye hatayda, suriyedeki teroristleri silah verdigini kim görmüs?Bu apacik suriyenin propagandasi.Ispat gerekmiyormu bu dediklerin firtina demir bey?Sanki türkiyede baska bir parti hükümetin basinda olsaydi, Esad gibi bir yönetime güvercinmi hediye edecekti bu yaptiklarindan dolayi?Aslinda Suriye silahlari türkiyeye degil, kendisine yöneltiyor..saygilarimla
  Cevapla
 • mustafa 7 yıl önce Şikayet Et
  kendini savunuyor. üzerimize vafife olmadığı kadar karıştık suriyenin işine. çok doğal bi tepki bu.
  Cevapla
 • fatih 7 yıl önce Şikayet Et
  önce ben cevirdim. ben füzemi daha önce cevirdim suriyeye özellikle esad ve mahire ... her haksız yere akan kanı duyduğumda ateşliyorum füzemi ,,,
  Cevapla
 • KARADENIZ KARASIN 7 yıl önce Şikayet Et
  Sorun değil 1 günümüzü alır. Suriye kim arkadaşlar ? Bu kadar gözünüzde büyütmeyin Suriye'yi.Bizim için Suriye 24 saatlik iş.Biz bize çevrilen o füzeleri gereken yerlerine bırakırız.
  Cevapla
 • MEHMET CANDAN 7 yıl önce Şikayet Et
  Suriye yanlış yaptı!. Türkiye'nin Suriye'ye yaptırım amacı; bir an önce reformları yap ki seninde sonun Kaddafi'ye benzemesin ve Avrupa'lı devletler senin ülkende ve doğal olarak benim dibinde at koşturmasın. Yani buradaki olay başka devletlerin iç işlerine karışmak değil, tamamen Türkiye'nin kendisini güvence altına almak istemesinden kaynaklanmaktadır. Öyle ya da böyle ABD dünyada istediği yere giriyor ama çıkıp da kimse kendilerine birşey söyleyemiyor. Aynı şekilde de Türkiye söyleyemedi! Bu yüzden ABD'nin eline koz vermek istemiyor ve Suriye'yi baskı altında tutuyor. Ancak Esad ateşle oynuyor, füzeleri Türkiye sınırına yerleştiriyor! Pkk'ya da yeni kamplar tahsis ediyor, kusura bakmasın Suriye ama eğer ki oradan bize bir zarar gelirse bu Türkiye seni tarihe gömer!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'nin skandal kararının arkasından petrol çıktı! Dünya çalkalanıyor
Kendi güvenlik sistemini kendisi yaptı!