Awacs uçakları için İsrail engeli

Haaretz gazetesi, İsrail Savunma Bakanlığı’nın, Türkiye’nin aldığı erken uyarı ve kontrol uçakları (Awacs) için parça sağlamaması yönünde talimat verdiğini iddia etti.

Awacs uçakları için İsrail engeli
Awacs uçakları için İsrail engeli
GİRİŞ 16.03.2012 11:44 GÜNCELLEME 16.03.2012 11:44

Türkiye ile İsrail arasındaki gergin ilişkilerin, İsrailli savunma şirketlerinin ABD’li Boeing ile anlaşmasına zarar verdiği belirtiliyor. Haaretz gazetesi, İsrail Savunma Bakanlığı'nın, Türkiye'nin aldığı Awacs uçakları için parça sağlanmaması talimatını verdiğini yazdı.

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz, “Türkiye ile gergin ilişkiler, İsrail’in ABD’li şirket ile savunma anlaşmasına zarar veriyor” başlığını kullandığı haberinde “İsrail’in, Türk ordusunca satılan alınan erken uyarı ve kontrol uçakları (Awacs) için parça sağlamayı reddetmesi, İsrailli savunma şirketleri ile ABD’li dev havacılık ve uzay şirketi Boeing arasındaki bağları geriyor” diye yazdı.

Haberde İsrail Savunma Bakanlığı’nın, söz konusu parçaları sağlamak için anlaşma yapmış olan Elta şirketi ile temasa geçerek iki teslimatı yapmaması talimatı verdiği belirtilirken İsrail’in, İsrailli yapımı güvenlik ekipmanının Türkiye tarafından kullanılmasını istemediği kaydedildi.

Ancak İsrail’in verdiği talimat sonucunda Boeing’in, teslim edilmeyen parçaları sağlamak için başka şirketlere başvurabileceği belirtilen haberde, Elta şirketinin şimdiye kadar yapması gereken dört sevkiyatın sadece ikisini gerçekleştirdiğine dikkat çekildi.

-“GECİKMENİN NEDENİ SİYASİ”-

Elta kaynaklarının, gecikmenin nedeninin “siyasi” olup İsrail’in Türkiye ile olan gergin bağlarından kaynaklandığını söylediklerini belirten Haaretz, Elta sözcüsünün, şirketin, Awacs uçaklarının Türkiye’ye yılın sonuna kadar teslim edilmesi için Boeing ile birlikte çalıştığını söylediğini de yazdı.

Haaretz, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Çarşamba günü, Türkiye’ye yerleştirilen NATO erken uyarı radar sistemine değinirken, İsrail’in, NATO üyesi olmadığı için onunla bilgi paylaşımının yapılmayacağını söylediğini aktardığı haberinde ayrıca, “İsrail’in, Türkiye ile olan krizi, enerji şirketi Nobel’in, Kıbrıs açıklarında çıkarttığı gazın taşınmasını da karmaşıklaştıracağı”nı da yazdı.

Gazete, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da İsrail’in Türkiye ile gergin ilişkilerin nedeniyle gaz taşıma maliyetlerinin önemli ölçüde artacağını söylediğine de dikkat çekti.

ANKA

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kutlamalar başladı! Halk sokaklara dökülüyor
Üç büyükşehirde genel seçim sonuçları açıklandı