Mekke- Medine hızlı treni için son tarih

Mekke ile Medine arasında yapımına başlanan Hızlı Tren Projesi'nin 2014 yılı ocak ayında tamamlanacağı ve bu yolla yılda 3 milyon yolcunun taşınacağı bildirildi.

Mekke- Medine hızlı treni için son tarih
Mekke- Medine hızlı treni için son tarih
GİRİŞ 24.08.2012 21:37 GÜNCELLEME 23.05.2016 12:51

Ulaştırma Bakanı Jabara Al Seraisry, yaptığı açıklamada, projenin  planlandığı gibi zamanında tamamlanacağını ve hizmete gireceğini belirterek, bu şekilde kutsal mekanların ziyaretinde büyük rahatlamanın olacağını duyurdu.

Mekke ile Medine arası seyahat, hızlı tren projesi ile yaklaşık saatte 300 kilometre hız ile 2 saat 30 dakikada tamamlanacak.

Cidde\'de üzerinden geçecek olan ve toplamda 480 kilometre uzunluğunda hızlı tren projesinin aynı zamanda Cidde Kral Abdulaziz havaalanı ile Medine havaalanı arasında direk bağlantısı bulunuyor. Böylece hem Cidde hem de Medine havaalanlarına inecek olan yolcuların en hızlı şekilde iki kutsal mekan Kabe ve Mescid-i Nebevi\'ye ulaşma imkanı bulması planlanıyor.

İstatistiklere göre Mekke ile Medine arasında yılda en az 3,5 milyon yolcu çeşitli şekillerde taşınıyor. Yeni proje sonrasında ise sadece hızlı tren ile 3 milyondan fazla yolcu taşınabileceği belirtiliyor.

Suudi Arabistan Hac Bakanlığına göre, 25 yıl içerisinde sadece umre için Suudi Arabistan\'a gelecek olanların sayısının ise 11 milyonu bulması bekleniyor. Bu amaçla Suudi Arabistan, otoyollar, tren, havayolları gibi ulaştırma alanlarında milyarlarca dolarlık yatırımlar yaptığı biliniyor.

Suudi Arabistan, şu anda bin 200 kilometrelik başkent Riyad ile çeşitli şehirler arasındaki tren yolu projelerini tamamlarken, toplamda Suudi Arabistan içerisinde 7 bin kilometrelik tren yolu projesinin zamanla hayata geçirilmesi bekleniyor.

Bu arada Kuveyt, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan arasında dev bir tren yolu projesi ile de bu ülkeler arasında bağlantının sağlanacağı yönünde çalışmaların başlatıldığı da belirtiliyor.

 

ETİKETLER
Mekke-Medine
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Diyarbakırlı vatandaş: Dua ettim amin diyemiyorlar
Erdoğan: Erbakan hoca mezardan çıkıp gelse...