Esed, Suriye'de savaş suçu işliyor

New York Times, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in misket bombası kullandığını ortaya çıkardı. Gazetenin muhabiri Suriye'de gördüklerini anlattı. İşte Esed'in fırlattığı Scud füzeleri!

 • GİRİŞ22.12.2012 11:50
 • GÜNCELLEME22.12.2012 13:55
Esed, Suriye'de savaş suçu işliyor

Dünya Suriye'deki kimyasal silahları tartışırken, Beşşar Esed rejimi 2008'de imzalanan bir uluslararası sözleşme kapsamında kullanımı yasaklanan ve "savaş suçu" kapsamına giren bir başka silaha başvuruyor: Misket bombaları....

Başta İnsan Hakları İzleme Örgütü olmak üzere çok sayıda insan hakları kuruluşu rejim birliklerinin sivillere karşı misket bombası kullandığına dair kanıt topladıklarını açıklamıştı. New York Times'ın Suriye'de bulunan muhabiri C. J. Chivers ise en az üç misket bombası kullanılan bir saldırıya tanıklık ettiğini anlattı.

Muhalif komutanın üssü

Uçaklardan bırakılan ana bombanın infilak ettikten sonra içindeki el bombası büyüklüğünde patlayıcıların dağılarak çevreye saçılması nedeniyle, misket bombaları çok geniş bir alanı etkiliyor. Bu nedenle bu bombalar belirli bir hedefe nokta saldırısı gerçekleştirmek için değil, büyük yıkımlara yol açmak için kullanıyor. Ve  ardından insanlar ölüyor. 

Halep'in kuzeyindeki Marea kentinde 12 Aralık'ta böyle bir saldırıya tanık olduğunu aktaran Chivers, saldırıda ölen dört kişiyle yaralanan 23 kişinin sivil o0lduğunu aktardı. 

İŞTE ESED'İN FIRLATTIĞI SCUD FÜZELERİ!

Yayınlanan görüntülerde Scud oldukları iddia edilen füzelerin fırlatma anı görülüyor. Füzelerin fırlatması hem gece hem de gündüz kaydedilmiş.

Sosyal paylaşım sitelerinde yer alan görüntülerde Humus'un kırsalında bulunan 155. Tümenden fırlatıldığı belirtilen füzeler dikkat çekiyor. Görüntülerde biri gece diğeri gündüz olmak üzere iki ayrı füzenin ateşlemesi görülüyor.

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar2

 • serkan demirel 4 yıl önce Şikayet Et
  newyorktimes doğrumu yalanmı bilmem ama. esed denilen cani katil herşeyi yapabilir çünkü fareler kaçacak delik bulamadaklarında etrafına saldırır.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • ersin kifayet 4 yıl önce Şikayet Et
  kim?. zaten newyork times uzun zamandır bizim için doğru haberin kaynağı!!
  Cevapla Toplam 4 beğeni
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun