Esed, Suriye'de savaş suçu işliyor

New York Times, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in misket bombası kullandığını ortaya çıkardı. Gazetenin muhabiri Suriye'de gördüklerini anlattı. İşte Esed'in fırlattığı Scud füzeleri!

GİRİŞ 22.12.2012 11:50 GÜNCELLEME 22.12.2012 13:55

Dünya Suriye'deki kimyasal silahları tartışırken, Beşşar Esed rejimi 2008'de imzalanan bir uluslararası sözleşme kapsamında kullanımı yasaklanan ve "savaş suçu" kapsamına giren bir başka silaha başvuruyor: Misket bombaları....

Başta İnsan Hakları İzleme Örgütü olmak üzere çok sayıda insan hakları kuruluşu rejim birliklerinin sivillere karşı misket bombası kullandığına dair kanıt topladıklarını açıklamıştı. New York Times'ın Suriye'de bulunan muhabiri C. J. Chivers ise en az üç misket bombası kullanılan bir saldırıya tanıklık ettiğini anlattı.

Muhalif komutanın üssü

Uçaklardan bırakılan ana bombanın infilak ettikten sonra içindeki el bombası büyüklüğünde patlayıcıların dağılarak çevreye saçılması nedeniyle, misket bombaları çok geniş bir alanı etkiliyor. Bu nedenle bu bombalar belirli bir hedefe nokta saldırısı gerçekleştirmek için değil, büyük yıkımlara yol açmak için kullanıyor. Ve  ardından insanlar ölüyor. 

Halep'in kuzeyindeki Marea kentinde 12 Aralık'ta böyle bir saldırıya tanık olduğunu aktaran Chivers, saldırıda ölen dört kişiyle yaralanan 23 kişinin sivil o0lduğunu aktardı. 

İŞTE ESED'İN FIRLATTIĞI SCUD FÜZELERİ!

Yayınlanan görüntülerde Scud oldukları iddia edilen füzelerin fırlatma anı görülüyor. Füzelerin fırlatması hem gece hem de gündüz kaydedilmiş.

Sosyal paylaşım sitelerinde yer alan görüntülerde Humus'un kırsalında bulunan 155. Tümenden fırlatıldığı belirtilen füzeler dikkat çekiyor. Görüntülerde biri gece diğeri gündüz olmak üzere iki ayrı füzenin ateşlemesi görülüyor.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • serkan demirel 5 yıl önce Şikayet Et
    newyorktimes doğrumu yalanmı bilmem ama. esed denilen cani katil herşeyi yapabilir çünkü fareler kaçacak delik bulamadaklarında etrafına saldırır.
    Cevapla
  • ersin kifayet 5 yıl önce Şikayet Et
    kim?. zaten newyork times uzun zamandır bizim için doğru haberin kaynağı!!
    Cevapla
DİĞER HABERLER
ABD'nin olası 'F-35 ambargosuna' alternatif hazır!
İngiltere'de Erdoğan'a dua eden güvenlik görevlisi