Osmaniye

OKÜ’de samandan beyaz kağıt üretildi

11:19 28 Haziran 2018
OKÜ’de samandan beyaz kağıt üretildi

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi'nde (OKÜ) samandan beyaz kağıt üretimi yapıldı.

OKÜ Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Feridun Demir, yaptığı açıklamada, proje ile oduna alternatif olarak saman kullanılarak beyaz kağıt üretmenin uygunluğunun test edildiğini belirtti.

Kağıt üretiminde hammadde olarak ağaç kullanıldığını aktaran Demir, bu durumun orman kaynaklarının tükenmesine büyük ölçüde etki ettiğini ve yeşil alanların kaybına, toprak erozyonu ve sera gazı emisyonu gibi çevreyi olumsuz etkilediğini dile getirdi.

Samanın kağıt üretimi için kullanımının ülkelerin saman kaynaklarına sahip olmasına bağlı olduğunu ifade eden Demir, "Çalışmada kullanılan buğday samanı, hasadı yapılmış ve hayvan yemi olarak depolanan yerden alınmıştır. Beyaz kağıt üretimi için farklı kağıt hamuru numuneleri alınmış ve bu numuneler beyazlatma ve dolgu işlemleri için farklı kombinasyonlardaki beyazlatıcı ve dolgu malzemeleri ile işleme tabi tutulmuştur." diye konuştu.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan bütün haberler Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.