Ak Parti'nin muhtemel aday listesi

Aday listelerinin kesinleşmesine sadece saatler kalırken Ak Parti'de heyecan dorukta. Bazı isimler ve muhtemel seçim yerleri kulislerde konuşulmaya başlandı.

Ak Parti'nin muhtemel aday listesi
Ak Parti'nin muhtemel aday listesi
GİRİŞ 10.04.2011 23:55 GÜNCELLEME 10.04.2011 23:55

Son bir haftadır Başbakan Erdoğan'ın tek bir gündemi var. O da YSK'ya verilecek olan milletvekili kesin aday listesi.

Liste çalışması için hiçbir program yapmayan Erdoğan, Genel Merkezi adeta karargah haline getirdi. Sadece Cuma namazı için ayrıldığı o karargaha pazar günü saat 11 buçukta geldi ve liste çalışmalarına kaldığı yerden devam etti.

İlk defa aday olanlarda ise, yine illerde yapılan anketler ve mülakat sonuçları değerlendiriliyor.
Diğer yandan kulislerde Başbakan'ın sahiller ve Güneydoğu'ya yönelik özel önlemler üzerinde durduğu konuşuluyor. Bu çerçevede bölgelerdeki sıkıntılı illerde bakanların aday gösterilebileceği konuşuluyor.

ARINÇ MANİSA'YI İSTEDİ

Bu çerçevede AK Parti'li bazı isimler ve muhtemel seçim yerleri kulislerde konuşulmaya başlandı. Bülent Arınç'ın adı Bursa'nın yanı sıra Şanlıurfa ve Diyarbakır için geçiyor. Fakat Bülent Arınç'ın ise yine Manisa'dan adaylık için ısrarını Başbakan'a ilettiği konuşuluyor.

SAHİLLERİN ADAYI GÜNAY

Selma Aliye Kavaf ile Binali Yıldırım'ın adları İzmir, Ertuğrul Günay'ın adı Muğla ya da Antalya, Mehmet Şimşek'in adı da Batman ya da Mersin için telaffuz ediliyor.

AĞIR TOPLARIN BÖLGELERİ DEĞİŞEBİLİR

Diğer yandan gelişmelere göre Cemil Çiçek, Faruk Çelik, Zafer Çağlayan, Nimet Çubukçu ve Mehdi Eker ile Hüseyin Çelik'in de seçim bölgelerinin değiştirilebileceği öne sürülüyor.

BÖLGE'YE AKTİF VE ETKİN YENİ İSİMLER

Kulislerdeki bir önemli iddia da Başbakan Erdoğan'ın Doğu ve Güneydoğu'da daha aktif isimlere görev vermek istediği. Bu çerçevede bazı eski isimlerin dinlendirilebileceği öne sürülüyor. Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Galip Ensarioğlu, eski Cizre Belediye Başkanı ve eski milletvekili Haşim Haşimi'nin isimleri bölgede milletvekilliği için geçiyor. Partinin 'abi'lerinden Abdülkadir Aksu, İstanbul yerine bu kez Diyarbakır'dan aday gösterilecek.

DANIŞMANLAR LİSTEDE

Kurmaylarından bir kısmını 'nadas'a çekmesine kesin gözüyle bakılan Erdoğan'ın, seçim sürecine kadar 'beyin takımı'nda yer alan danışmanları Prof. Dr. Nabi Avcı, Prof. Dr. Emrullah İşler ve Doç. Dr. Yalçın Akdoğan'ı listelere koyduğu kaydediliyor.

HER İLE BİR ABİ

Mevcut milletvekillerinin yarıdan fazlasının liste dışı kalması bekleniyor. BDP'nin etkili olduğu Doğu ve Güneydoğu illeri ile CHP ve MHP'nin etkili sahil kentlerinin üzerinde özel olarak duran Erdoğan'ın 'Her ile bir abi' prensibiyle tecrübeli isimleri kendi seçim bölgelerinin dışına dağıttığı kaydediliyor. Erdoğan, doğum yeri olan İstanbul'dan, 1. bölgeden listede yer alıyor.

LİSTE DIŞI KALABİLECEK İSİMLER

Parti kulislerinde; kurucular arasında yer alan Salih Kapusuz, Sadık Yakut gibi isimlerin liste dışı kalabileceği belirtiliyor. 23. dönemde nadasa çekilen ancak çalışmalarını kesintisiz sürdüren Ekrem Erdem, Zeynep Karahan Uslu ise bu kez listede yer alacak.

HAKAN ŞÜKÜR SAKARYA'YA

İstanbul'dan başvuran Hakan Şükür'ün son rötuşla memleketi Sakarya'ya kaydırılabileceği belirtiliyor. İbrahim Tatlıses'in ismi İstanbul 3. bölgede görünüyor. Şamil Tayyar'ın Gaziantep, eski TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın Ankara ya da Trabzon'dan aday gösterilmesi gündemde.

Star - Akşam - Haber 7

YORUMLAR 14
 • kamil 7 yıl önce Şikayet Et
  Van iline sahip çıkın. en şaibesiz adayları bekliyoruz daha önce suç işlemiş, gayri meşru yolardan zengin olan ve ihale peşinde koşan adamları istemiyoruz. kendi menfaati için yalan konuşan mütedeyyin insanların içinde onlar gibi gözüken münafık ruhları istemiyoruz. Vana yakışmayan adamları verseniz kesinlikle
  Cevapla
 • D Davut 7 yıl önce Şikayet Et
  İbo. herkes tamam da ibonun ne işi var. AKP ye hiç yakışmadı. AKP aday gösterirken popülizm değil iş yapacak kişilere önem vermeli. Emaneti ehline vermek lazım yani.
  Cevapla
 • kasım yurtlu 7 yıl önce Şikayet Et
  ZAFER ÇAĞLAYAN DOĞDUĞU YER MUŞ TAN ADAY YAPILMALIDIR.. Halkla daha fazla mesai harcamalı, hemşehrilerine ve memleketine daha yakın olmalıdır. Üzülmesin son sırada bile gösterilse Muş halkı kendilerine teveccüh edecektir.
  Cevapla
 • erdal turan 7 yıl önce Şikayet Et
  demokrasi bumu. şimdi milleti temsil edecek adamlara bakın hepsinin ipi genel başkanlarının elinde onlar erdoğan şbahçeli yada kılıçdaroğlu ne derse o olacak vekil ne güzel demokrasi değilmi.hani söz milletindi nerde millet.benim milletimin vekilimi onlar seçecekse bunların adı erdoğanvekilşbahçelivekil yada kılıçdaroğlu vekil olsun daha iyi yesinler sizin demokrasi anlayışınızı.
  Cevapla
 • formator 7 yıl önce Şikayet Et
  senin tuzun kuru elbet kızmazssın. şunu anladık ki seçimden sonra AKP yine tek başıan gelcek bir anayasa yapacak anayasada türk kimliği kaldırılacak sonr ardan federasyon yolunda adım atılıp ülke bölünecek bölünsün kardeşim bölünmek karın doyurmuyor ben kapımdaki kömre bakarım bir ton kömürür getir bu ülkeyi sen böl
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşte CHP’den İYİ Parti’ye geçen isimler
Herkes oraya gidiyor! Bulutların arasındaki cami