Erdoğan'dan PKK'ya: Ölümse ölüm!

Başbakan Erdoğan ilk defa bu denli sert çıkıştı. Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu’yu savaş alanına çevirenlere rest çekti: Ölümse ölüm, bundan ötesi var mı?

Erdoğan'dan PKK'ya: Ölümse ölüm!
Erdoğan'dan PKK'ya: Ölümse ölüm!
GİRİŞ 20.05.2011 12:10 GÜNCELLEME 20.05.2011 12:10
Bu Habere 82 Yorum Yapılmış

Nuri Elibol'un röportajı

Erdoğan, Tokat ziyareti sırasında Türkiye Gazetesi Ankara Temsilcisi Nuri Elibol’un sorularını cevapladı.

BOYUN EĞMEYİZ
Başbakan Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu’da AK Parti’ye yönelik tehditlere boyun eğmeyeceklerini belirterek, “Her yerde kendimizi anlatacağız” dedi.

ALLAH’IN TAKDİRİ OLUR
Tehdit edildiklerini ifade eden Erdoğan, “Tehditse tehdit. Allah’ın takdir ettiği neyse odur. Ölümse ölüm, bundan daha ötesi var mı?” şeklinde konuştu...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PKK’ya karşı yapılan askerî operasyonları protesto eden provokatörlerin Doğu ve Güneydoğu’da AK Parti’ye yönelik tehditlerden yılmayacaklarını belirterek, “Tehditse tehdit. Allah’ın takdir ettiği neyse odur. Ölümse ölüm, bundan daha ötesi var mı?” dedi. Erdoğan, gazetemize gündeme ilişkin önemli değerlendirmeler yaptı. Başta yeni Anayasa, Doğu ve Güneydoğu’daki olaylar ve MHP’deki kaset iddiaları olmak üzere Erdoğan’ın sorularımıza verdiği cevaplar şöyle:

> Seçim atmosferi nasıl, meydanları nasıl buluyorsunuz?
Vatandaşlarımızın yoğun ilgisi var. Asıl yoğunluk bundan sonra başlar. Büyük illerdeki mitinglerimiz yeni başlıyor. Şu ana kadar miting yaptığımız illerde bizi sıkıntıya düşürecek bir durum görmedim. Bu tür çalışmalarda ben sokağın tepkisine bakarım. Balkonların ilgisine dikkat ederim. Gezdiğim yerlerde, sokağın dili ve ilgisi çok iyi.

EN BÜYÜK PROJEMİZ

> Önümüzdeki ustalık döneminin en büyük projesi nedir?

Önümüzdeki dönemde en büyük ve en önemli projemiz yeni, sivil, demok-ratik bir Anayasa yapmak. Bu vaadimizde çok samimiyiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. 12 Haziran seçimlerinde milletimiz bize yeni anayasayı yapma izni ve yetkisi verirse, tereddütsüz bu işi yapacağız. Muhalefet partileri ile bir konsensüs sağlayabilirsek, problem yaşanmadan yeni anayasayı yaparız. Aslında geçen dönem bu işi bitirebilirdik. Muhalefetin uzlaşmaz tavrı olmasa idi Türkiye’nin bugün yeni bir Anayasası olacaktı. Siyasi bir lider olarak geçen dönemde bu fırsatın değerlendirilmemiş olmasına üzülüyorum. Benim hiç kimseye karşı ön kabulüm yok. Yeter ki, gaye birlikte ülke için bir şeyler yapmak olsun. Yeni dönemde AB standartlarının üzerinde, milletin katılımı ile demok-ratik bir Anayasa yapacağız. Son Anayasa değişikliği referandumu ile epey mesafe alındı. Ama hâlâ problemli birçok alan var. Önceki dönemde Anayasa konusunda, milli birlik projesi konusunda muhalefet partileri ile konsensüs aradık. Sayın Baykal’a, Bahçeli’ye arkadaşlarımızı gönderdik. Bahçeli randevu bile vermedi. CHP yanaşmadı. BDP bile yan çizdi. Kapatma davalarında mağduriyet yaşadığını söyleyen BDP bile uzlaşmaya yanaşmadı. Siyasi partilere hazine yardımını yeniden düzenlenmesini gündeme getirdiler. Sıcak baktık. Sonra da seçim barajını ön şart haline getirdiler.

TEDBİRLERİMİZİ ALIYORUZ

> Doğu ve Güneydoğu’da partinizin seçim çalışmaları engelleniyor, ne yapacaksınız?
Ben her yere gideceğim. Her yerde kim ne yaparsa yapsın, seçim çalışmalarımızı yapacağız, halkımıza kendimizi anlatacağız. Hakkari’ye, Van’a gideceğim. Tehdit ediyorlar. Allah’ın takdir ettiği neyse odur. Ölümse ölüm, bundan daha ötesi var mı? Hakkari’ye havaalanı yapıyorsun, adam bunu engellemeye çalışıyor. Yüksekova’da 150 yataklı modern bir hastane yaptık. Herkesin önünü kestiler, tehdit ettiler. Aynı gün gidip hastaneyi açtım. Tehdit üstüne tehdit. Gürültü patırtı da yapsalar, biz tedbirlerimizi alıp, güvenlik içinde seçimleri yapacağız. Polisimiz, askerimiz, teşkilatlar sandık güvenliğini sağlayacak. Son anketlerde bölgede durumumuz fena değil, arayı açmaya başlamışız.

EN ÖNEMLİ PROJEMİZ ANAYASA

Tokat ve Çorum’da birlikte olduğumuz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu yoğun tempo sırasında bize de vakit ayırdı. Ankara dönüşünde sorularımıza açık yüreklilikle cevaplar veren Başbakan Erdoğan 12 Haziran’dan sonra ilk icraatın yeni anayasa olacağı müjdesini verdi. Başbakan Erdoğan, “Yeni anayasa vaadimizde çok samimiyiz. Kimsenin şüphesi olmasın. Halk bize yetki verirse, tereddütsüz bu işi yapacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu samimi ve UZLAŞMACI değil

Kemal Bey’in yeni bir Anayasa yapımında uzlaşmacı davranıp davranmayacağını kestiremiyorum. ‘Birlikte yapalım’ derse seve seve yaparız.

> CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Baykal’dan farklı olarak uzlaşmaya daha yakın durduğunu düşünüyor musunuz?

Hep birlikte göreceğiz. İnşallah öyle olur. Ama samimi gelmiyor bana, çok yalan söylüyor. Geçtiğimiz dönemde yeni Anayasayı yapabilseydik, bugün Türkiye daha iyi bir noktada olurdu. Her seferinde CHP koşa koşa Anayasa Mahkemesine gitti. Yargı reformunu tamamlayabilseydik, bugün birçok yatırım da tamamlanmış olacaktı. Galataport’u Danıştay engelledi. Galataport İstanbul’un altın projesi olacaktı. Haydarpaşaport yapılacaktı. Önümüzü kestiler. Anayasa değişikliği ile inşallah bu engellemeler aşılmış oldu. Bu marka projeleri süratle İstanbul’a kazandıracağız. Kemal Bey’in yeni bir Anayasa yapımında uzlaşmacı davranıp davranmayacağını kestiremiyorum. ‘Birlikte yapalım’ derse seve seve yaparız. Bizim yeni Anayasa konusunda birtakım hazırlıklarımız var. Onların ne söyleyeceğini de bir görelim. Çok konuşan bir Anayasacıları vardı. Artık konuşmuyor. Çok kötü susturdular. Yeni Anayasa konusunda kimseye karşı bir ön yargımız yok. Herkesle konuşabiliriz.

Barajın düşürülmesi istikrarı bozar

> Seçim barajı tartışmaları halen sürüyor. Bu konudaki düşünceniz nedir?

Ben daha önce Ahmet Türk’e de söylemiştim. Türkiye seçim barajını daha aşağılara çekmeye henüz hazır değil. Türkiye’nin ekonomik kalkınmasını tamamlaması gerekiyor. Bunu yapmak için siyasi istikrar ve güvene ihtiyaç var. Bakın Hollanda’ya, Belçika’ya aylardır hükümet kurulamıyor. Görüştüğüm birçok Batılı lider, ‘Sakın barajı düşürmeyin, istikrarı kaybedersiniz’ diyor. Ayrıca birçok AB ülkesinde de baraj var. İyi inceleyin. Barajın bizden yüksek olduğu AB ülkeleri de var. AİHM’nin seçim barajı ile ilgili verdiği karar ortada.

VAN’DAN ÖNEMLİ MESAJLAR VERECEK

BAŞBAKANLA yaptığımız sohbette, Sayın Erdoğan’ın bugün Van’da yapacağı mitingi çok önemsediğini hissettim. Başbakanın mitingde, Doğu ve Güneydoğu, terör ve Kürt sorununa ilişkin önemli mesajlar vermesi bekleniyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç‘ın Diyarbakır mitingini kastederek ‘1 Haziran’ı bekleyin’ demesine rağmen, Başbakanın söylemlerinden bu mesajlarını Diyarbakır yerine Van’dan vereceği izlenimini edindim.

Türkiye Gazetesi

YORUMLAR 82
 • mehmet ali 8 yıl önce Şikayet Et
  bir yandan terörstle uzlaş,vitrine karşı da teröre meydan oku ..ohh ne ala!. imralıyla görüş,uzlaşmaya çalış,ona şirin gözükmek için PKK terör örgütüne kök söktürmüş askerleri bir bir ya terör örgütü üyesi yaftasıyla ,ya da terörle mücedele esnasında aşırı güç kullanma bahanesiyle dava açarak o insanları ülkeyi teröre teslim etmediklerine pişman et,sonra kalk vitrine hoş görünsün diye ölümden ötesi var mı gibi sahte kabadayılık gösterileriyle teröre güya meydan oku.yahu iktidarsın ama oralara partiliden çok güvenlik kuvvetleri eşliğinde gidiyorsun.sonra da MHP niye gitmiyor diyorsun.sen bu kadar kürt aşıklığı,kürt açılımı ve imralı antlaşmaları yaptığın halde düştüğün durum ortada.artık beslediğin canavar seni de tehdit etmeye başladı.ama bunu başından görecek liyakat ve iyi niyet yoktu.önce devletin ve rejimin tüm karşıtlarını dost edindiniz şimdi kim kimi ekarte edecek onun mücadelesi veriliyor.her zaman İran daki gibi islamcılar marksistleri haklayamaz bazan da tersi olabilir yani
  Cevapla
 • mustafa 8 yıl önce Şikayet Et
  helal olsun başbakana. mhp nin canına okumayı kafaya koymuş.. güneydoğudan oy kaybını göze alarak konuşuyor..mhpnin meclise girmemesi bölücülerin girmesinden daha önemli..inanmadığı sözleri söylüyor,böyle düşünmediğini biliyoruz..mhp yi safdışı bırakmak için mhp gibi konuşuyor..ama bu millet bunları yemeyecek..bölücülerin olduğu mecliste mhp de var olacak..
  Cevapla
 • Fethi Gonullu 8 yıl önce Şikayet Et
  bana inanma... olan bitene bak yeter..ölümmüs zartmis zurtmus..sanki haburda davul zurnayla ben cikardim teröristleri milletin tepesine...
  Cevapla
 • Fethi Gonullu 8 yıl önce Şikayet Et
  memleket ne durumlara geldi... güvenlik kalmadi, iktidar oldugunu sanan parti bile dayak yiyorsa teröristten yazik ya...
  Cevapla
 • DADAŞ 8 yıl önce Şikayet Et
  vanda akp liler dayak yiyor. kendinizi koruyamıyorsunuz..vesselam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Mursi kararı!
Mursi'nin avukatından önemli açıklama!