1 Ocak'ta herkese sosyal güvence!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik kurumunun 1 Ocak itibari ile 74 milyon nüfusu şemsiyesi altına alacağını söyledi.

1 Ocak'ta herkese sosyal güvence!
1 Ocak'ta herkese sosyal güvence!
GİRİŞ 20.12.2011 16:10 GÜNCELLEME 20.12.2011 16:10

Yeşil kartlıların da sosyal güvenlik şemsiyesine dahil olacağını kaydeden Çelik, Tarım Sigortası yatıranların da primlerinin tam gün sayıldığını ifade etti.

Şanlıurfa'da temaslarını sürdüren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, SGK Müdürlüğü'nün yeni hizmet binasının açılış törenine katıldı. Açılış sırasında konuşan Faruk Çelik, sağlık alanında yaşanan istismarlara dikkat çekti. 'Sağlık ihmal de istismar da edilmemeli' diyen Faruk Çelik, "Eğer istismarları engelleyemezsek, insanlarımıza sürekli sürdürülebilir sağlık hizmetini veremeyebiliriz." dedi.

Sağlık alanındaki harcamaların 10 katrilyondan, 54 katrilyona yükseldiğini ifade eden Çelik, "Bu sağlık harcamaları helali hoş olsun milletimize ama, bunu bir istismara dönüştürmek kimsenin aklında olmasın. Sağlıkta dünya ülkeleri bizim sürdürdüğümüz bu işlemleri sürdüremiyorlar. Onun için herkes üzerine düşeni yapacaktır." şeklinde konuştu.

Hükümet olarak ihmalleri önlemeye çalışacaklarını aktaran Bakan Çelik, vatandaşın da üzerine düşeni yapması gerektiğini anlattı. Vatandaşın usulsüzlükleri, 'Alo 170'e bildirmesini isteyen Çelik, "Sizler de bunlara duyarlı olacaksınız. Bir eksiklik gördüğünüz takdirde 'Alo 173'ü arayıp ihbarda bulunacaksınız. Bu otokontrol sistemini kullanmak zorundayız." ifadelerini kullandı.

'SOSYAL GÜVENLİK 74 MİLYONU ŞEMSİYESİNE ALACAK"

Konuşmasının devamında AK Parti hükümetinin çalışmalarını anlatan Çelik, her geçen gün yenilikler yaptığını ifade etti. Bakan Çelik, şunları söyledi: "Sosyal Güvenlik artık 74 milyon nüfusun tamamını şemsiyesi altına aldı. 1 Ocak itibariyle yeşil kartlılar da bu şemsiyenin altına giriyor. Dolaysıyla Sosyal Güvenlik dışında hiç kimse kalmayacak. Sosyal devlet böyle bir şey zaten, sosyal devletin ne olduğunu özelikle son 9 yılda tüm vatandaşlarımız görmeye başladı. Şu anda 18 günlük tarım sigortasını ödeyenler, 30 günlük sigortalı gibi işlem görüyorlar. Bizim tarıma bakışımızdan dolayı böyle bir sistemi gerçekleştirdik."

TARIM SİGORTASI TAM GÜN SAYILACAK

Şanlıurfa Milletvekili olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çiftçiyi de sevindirecek bir çalışmayı yaptıklarını söyledi. Tarım sigortası primi yatıran çiftçilerin artık 15 gün değil de 30 günlük primlerin hesaplanacağını ifade etti. Çelik şunları söyledi: "Reform kapsamında biz ne yapıyoruz. Yarım gün prim ödeyen tarım çiftçisinin primini tam gün yatırmış gibi kabul ediyoruz.

Yani şuanda 18 günlük prim ödeyen çiftçiyi 30 gün ödüyor gibi görüyoruz. Neden? Tarıma bakışımızdan dolayı, tarıma verdiğimiz değerden dolayı. Bunun gibi dezavantajlı kesimlere ayrıcalık tanıdığımızı bilmenizi istiyoruz. 19 yaşından gün almamış herkes hastanelerden bedelsiz yaralanıyor. Hangi Avrupa ülkelerinde bunlar var herhalde ölçüp biçiyorsunuz. Vatandaşların büyük bir kızmı bunlardan memnun."

Konuşmaların ardından SGK'nın yeni hizmet binasının kurdelesini kesen Bakan Çelik, çalışanlar ve personel ve işlem yaptırmak için kuruma gelen vatandaşlarla sohbet etti. Çelik daha sonra İŞ KUR İl Müdürlüğü'nün istihdam programına katıldı.

ETİKETLER
bakan çelik
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • erhan ay 6 yıl önce Şikayet Et
  kimin malini kime helali hos ediyorki. devlet demek vatandasina her alanda sahip cikmak demek gerekirse suclu ise yargilayip cezasini verebilmeli hasta ise tedavi ettirebilmeli saglikta öyle bir reform yapilmaliki saglik sektöründe para geceli olmamali saglik harcamalari ve giderleri tek birimden yönetilmeli doktorlar ve saglik personelleri tek birimden ücretlerini almali eczane bile para ile degil recete ile ilaci vermeli yapilan tüm hizmetler online takip edilmeli ozaman kimse bu sektörde rant elde edemez saglik sektörüne rant gözüyle bakilamaz bunu yeni cikacak nufus kartlari ile alt yapisi hazirlana bilir merkezi online sistemle vatandastan su evragi getir yok su evrak eksik gibi problemler asilir sunu yatir sunu bunu imzalat kagit derdi biter diploman varsa ehliyetin niteligin hastaligin emekliligin sagligin raporun pasaportun sözlesmelerin yani bütün sicil bilgilerin bu sisteme kaydedilip bütün kurumlar bu sistemden bigilendirilecek memuru personelin yazma derdinden kurtulacak tasaruf cogalacak devlet kazanir
  Cevapla
 • serkan gül 6 yıl önce Şikayet Et
  ASGARİ VE DÜŞÜK MAAŞLI MEMURLAR TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ. SYN BAKANIM tüm projelerinizi ve icraatlarınız hükümet olarak sonsuza kadar desdekliyorum Ama takdir edersinizki asgari üçretler çok ama çok düşük gerçekden kardeşlerim çalışıyorlar ve ev kira okul, mutfak, zaten 700 yakın tam da değil alıyorlar vallahi billahi inanın çok zor durumdalar. Bunlara acil bir çözüm bulursanız memnun oluruz diğer bir konu ise düşük alan memurlar bunlarda gerçekden çok mağdurlar asgari üçret 1000 üzerinde olması gerekir düşük alan memurlarda enaz 2500tl olması gerekir.Saygılar sunuyorum.
  Cevapla
 • Gökhan GÖKTÜRK 6 yıl önce Şikayet Et
  İşadamı yapmıyorsa Siz Yapın. Artık asgari ücretle de ilgili vicdanlı düşünmek lazım? İşadamlarından fedakarlık bekleyemiyorsanız, hükümet olarak asgar ücretten kesilen 178 TL verginin yarısını ücretlere yansıtın
  Cevapla
 • cedin 6 yıl önce Şikayet Et
  BAKIN. Taşeron çalışanlarına sözünüz vardı sayın bakanım. ne zaman sözünüzü tutacaksınız.
  Cevapla
 • Ismail Yildiz 6 yıl önce Şikayet Et
  sosyal güvence iyide,, emekli olma esit haklar ne olacak.... yurtdisi borclanma emekliligi sözlesmeli olan ülkelerdeki emekli baslangici kabul etmeyip, baslangic yok diye 80.000,00 TL sart kosulursa.. TL deger kayip etmesi ile, bizde hakkimizi 1,00 avro = 4,00 TL olana kadar beklemek zorunda kaliriz... bunu yapan bürokratlar ve siyasiler sorumludurlar... secme ve secilme hak yok, askerlik ve emeklilik % 100 zam (artis) nersi adil ve dogru bilmek isterim..
  Cevapla
DİĞER HABERLER
TSK açıkladı: 87 terörist öldürüldü
Teröristlerin tahrip ettiği Sur yeniden doğuyor!