'Rakibim Başbakan oldu, muhtar bile olamadım'

1994'te MHP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan ve ilginç projeleriyle dikkat çeken Ahmet Vefik Alp o seçimde rakibi olan Erdoğan için bakın neler söyledi?

'Rakibim Başbakan oldu, muhtar bile olamadım'
'Rakibim Başbakan oldu, muhtar bile olamadım'
GİRİŞ 30.10.2012 08:36 GÜNCELLEME 30.10.2012 10:02

1994'te MHP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan ve ilginç projeleriyle dikkat çeken Ahmet Vefik Alp o seçimde rakibi olan Recep Tayyip Erdoğan'ın şimdi dünya lideri olduğunu,kendisinin ise muhtar bile olamadığından yakındı.

Akşam'dan Zana Yavuz'un haberine göre şehir plancısı, mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Alparslan Türkeş'in davetiyle 1994'te MHP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğunu, o seçimi kazanan Recep Tayyip Erdoğan'ın şimdi bir dünya lideri olduğunu, kendisinin ise muhtar bile seçilemediğini söyledi. Alp, yerel seçimlerde İstanbul adaylığı için tekliflere açık olduğu mesajını verdi.

- BORCUMU ÖDEMEK İSTİYORUM: Politika virüs gibi bir şey, kana girdi mi çıkmıyor. Kendimi politikacı olarak tanıtmam da doğru değil. Mesleğimden öğrendiklerimi geri vermek sorumluluğunu hissediyorum. Devlet beni yıllarca yurt dışında okuttu. Yüz binlerce dolar yatırım yaptı. Ben bu borcu ödemek istedim. Projelerimi uygulayarak bir faydamın olmasını istedim.

- O DÜNYA LİDERİ BEN MUHTAR BİLE OLAMADIM: 1994'te Alparslan Türkeş'in davetiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday oldum. O dönemdeki rakiplerimden biri Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dı. Bir başka rakibim de şu andaki Kültür Bakanımız Ertuğrul Günay'dı. Özetle o dönem rakibim olan Erdoğan bugün 'sevenleri' için bir dünya lideri oldu. Ben ise muhtar bile seçilemedim. Bu dönem içinde teklif gelirse neden olmasın. Başka iller ve ilçeler için de teklifler geliyor.'

KAPSÜL EVLER PROJESİ

Türkiye'de depreme dayanıksız bina sayısı 7 milyon. TOKİ  8 senede 400 bin konut teslim edebildi. Bu nedenle yeni teknolojilere geçmek lazım. Kırsal kesim için tek katlı evler planladım. Fabrikada seri üretimle ucuza ve hızlı üretiyorum. Şehirler için de kapsül evleri planladım. Bir kapsül 25 metrekarelik bir ünite, bir otel odası kadar. Maliyeti 10 bin lira. Bu da fabrikada yapılıyor. 3 taneye kadar birleşebiliyor. 75 metrekarelik 3 odalı bir daire yapıyor. 30 bin liraya daire ayda 100 liraya satılabiliyor. Bu şekilde 10-12 katlı üzerinde kapsül evler bulunan binaları çok hızlı inşa edebiliyoruz.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • HALİL İBRAHİM AYDIN 5 yıl önce Şikayet Et
  hocam üzülme. eeee bu tomlumun algılaması bu kadar vesselam.
  Cevapla
 • erhan ay 5 yıl önce Şikayet Et
  devlet masraf etti okuttu mimar yaptı bir eseriniz bile yok. osmanlı sinanıda devsirme yaptı okuttu mimar etti eserleri cıraklık kalfalık ustalık olarak günümüzde halen ortada sizi mimar etti siz uzman oldugunuz alanda tecrübe saglayamadınızkı belediye baskanlıgını alsaydınız ne yapardınız yine aynı nakaratla ısrarcısınız anlasılan sizetavsiyem halkın karsısına er meydanına tecrübenizle cıkın mimarlıkta basarı göstererek cıkınki tecrübenizi bu yanda sergileyin vatandas ozaman sizi secer
  Cevapla
 • idris bitlisli 5 yıl önce Şikayet Et
  azizim "duruş" probleminiz var. . naifliğinizi incitmeden nasıl desem... yani siyasi olarak görüntü ve oluşan algıda bir problem var. örneğin, her ne olursa olsun cem uzan' la aynı siyasi kulvarda gözükmeniz bile sizin olamayacağınız için yeterince ikna edici. aslında cem uzanın adayı olmamak ülke için bir hizmetti aslında. ama siz tam tersi davrandınız. yani bir çırpıda galiz bir hatanız ile, siz ve temsil ettiğiniz makam ve yetkileri satışa gelebilir endişesi çok bariz ve haklı da. dolayısı ile millet zannedersem satışa gelmesin diye muhtar yetkileri için bile teveccüh göstermemiş. ama olsun. naifliğiniz centilmenliğiniz yeter. hizmet illaki makamla olmaz. hizmet yürüten makamlara projelerinizi sunabilirsiniz. eminim hiç kimse ülkeye yararlı bir konuda "kör eşşek" gibi davranmaz.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Mehmetçik Kandil yolunda
Alman otomotiv devi 600 bin aracını geri çağırıyor