301 kişinin ölümünü bile sömürdüler, yalandan kim ölmüş!

Provokatörler, bir milletin yasını dahi umursamadı! Hiçbir insani değere saygısı olmayan bu zihniyet, yalanlarla saldırdı!

301 kişinin ölümünü bile sömürdüler, yalandan kim ölmüş!
301 kişinin ölümünü bile sömürdüler, yalandan kim ölmüş!
GİRİŞ 21.05.2014 08:25 GÜNCELLEME 21.05.2014 12:48
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Türkiye, Soma'dan gelen kara haberle sarsılınca provokatörler, hükümete saldırı için fırsat buldu. Twitter, Facebook, TV ve gazeteler Gezi'de olduğu gibi yine insan aklının almayacağı binbir yalanla doldu. Bunları ortaya atan ya da paylaşanlar arasında vekil ve gazeteciler bile vardı. Ne onlarca cenaze ne de gözü yaşlı aileler umurlarındaydı... Tek hedefleri vardı, acıyı sömürüp, halkı AK Parti'ye karşı kışkırtmak! 

Tokat, BBC, market, Suriyeli...
İşte, o yalan furyasından bazıları:

"Hükümet ölüleri saklıyor. 15 yaşında çocuk madende öldü. Suriyeli işçilerin üzeri betonla örtüldü!"

Başbakan da hedefteydi. 'Markete girip protestoculardan kurtuldu' dediler. Görüntü 3 yıllık çıktı.

'Başbakan tokat attı' dediler. Tokat yediği öne sürülen kişi yalanladı.

"Patron AK Partili" iddiasına Erdoğan cevap verdi: İlk defa gördüm! BBC'nin "Dul madenci eşi" diye tanıttığı iki kadın, 1 Mayıs eylemcisi çıktı.

Milyonların ortak acısını suistimal etmek için her yolu deneyen provokatörlerin bu kez hedefinde Soma Şehitleri vardı.

Türkiye, Soma'da yaşanan maden kazasının acısını yaşarken, bir takım çevreler sosyal medya üzerinden bu acıdan faydalanmaktan ve siyasi malzeme olarak kullanmaktan geri durmadı.

İşte yaşananlardan küçük bir kesit:

¥ Facia haberi duyulur duyulmaz ölü sayısı konusunda spekülatif rakamlar zikredildi. Twitterdan pompalanan başlıklar ise söyledi: "Hükümet ölüleri saklıyor", "600 madenci kayıp!"

¥ Soma'da yaşanan facianın ardından binlerce provokatör bölgeye akın etti. AK Parti'nin Soma İlçe binasına saldıran, daha sonra içeri girip eşyaları tahrip edenler de suç listeleri kabarık örgüt üyeleri çıktı.

¥ Marjinal eylemcilerin provokasyonu "halk Erdoğan'ı yuhaladı" diyerek yutturdu.

¥ Madende 15 yaşında Kemal Yıldız adında bir çocuğun çalıştırıldığı iddiası ortaya atıldı. Ancak Yıldız 15 değil 19 yaşındaydı. Sosyal medyada yaydıkları fotoğraf ise bir Afgan çocuğa aitti.

¥ Erdoğan'ın Soma'ya geldiği sırada çok sayıda madenci yakınının polis tarafından dövüldüğü iddia edildi ama bu iddiayı doğrulayan kimse çıkmadı.

¥ Maden ocağının sahibi Alp Gürkan'ın AK Parti'li olduğu ve ihalelerin kendisine peşkeş çekildiği iddiaları ilk günden itibaren medyada yayıldı. Başbakan da Gürkan da, "İlk defa Soma'da görüştük" demelerine rağmen sosyal medya yalanları bir türlü bitmedi.

¥ Kan donduran bir iddia ise madende 100'den fazla Suriyelinin olduğuydu. Sosyal medyada pompalanan ifadeler aynen şöyleydi: "AFAD ekibi yabancı olanların cenazelerini dışarı çıkarmadı. Sonra da o galeriyi küllü su ile betonlaştırdılar. Cesetler iktidarın emri ile betona gömüldü."

¥ Faciadan sonra 3 gün yas ilan edildi, 19 Mayıs kutlamaları da iptal edildi. Bazı ulusalcı yazarlar bu yasağı "Soma faciası bahane, asıl dertleri 19 Mayıs kutlamaları" diye yorumladı.

¥ Maden ocağı kazasını bahane eden kalabalık bir gruplar ülkenin dört bir yanını savaş alanına çevirdi. Polise havai fişek ve taşlarla saldırdı. Bazı gösterilere CHP'li vekiller de destek verdi.

¥ "Soma'da Başbakan madenciye yumruk attı" başlıklarıyla duyurulan ve Taner Kurucan'ı mağdur olarak gösteren haberlerin ardından Kurucan 4 defa ifade değiştirdi. Dengesiz ve tutarsız sözleriyle dikkat çeken Taner Kurucan'ın yalanını market sahibi ve bölgedekiler deşifre etti.

¥ "Erdoğan Soma'da protestoculardan kaçıp markete sığındı" yalanıyla verilen fotoğrafın da 2011 yılına ait olduğu ortaya çıktı.

BBC YİNE PROVOKASYON PEŞİNDEYDİ...

Gezi'de 'müftü" Soma'da "madenci karısı"

Gezi olaylarında "Müftü karısıyım" diyerek başına bir örtü geçirip provokasyon yapan CHP'li Gül Taşlı Cenal vakasının aynısı Soma'da yaşandı.

BBC Türkçe muhabiri Rengin Arslan'ın görüntülediği iki kadın ölen madenci eşleri diye sunuldu. "Soma'daki mezarlıkta dua etmeye geldiler" diye lanse edildi, iki kadının AK Parti'nin 'işten çıkarma tehdidiyle' oy topladığı iddiaları gündeme getirildi.

Ancak videodaki kadınların, 1 Mayıs eylemlerinde çekilen fotoğrafları sosyal medyaya düştü. Aynı kadınlar, Gezi olaylarının hemen ardından türeyen Duran Adam eylemlerinde görüntülenmişti.

Hatta kadınlardan biri, Duran Adam eylemini başlatan kişi ile fotoğraf bile çektirmişti. (Türkiye)

ETİKETLER
gezi olayı
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • ömürcan 5 yıl önce Şikayet Et
  balkondan saksı düşer, erdoğan suçlu,,,, ahırda inek dogururken ölür.. gene erdoğan suçlu.... evet, erdoğan düşmanlığı ohhh yarasın mübarek... erdoğan suçlu,, madenci suçlu, bakan suçlu... müfettiş suçlu.. ambulans hasta taşırken yavaş sürer o da suçlu. polis emiyet tedbirini sert önlem alır o da suçlu.. bakkal suçlu kasap suçlu... seçmen suçlu.. bölge halkı suçlu..belediye başkanı akp li diye..türkiye bunları hakediyor gülene bilmem neler yapıldı diye..BİR TEK SUÇSUZ VAR.. KİM Mİ.. . MADENİN SAHİBİ...esas işi yapacak, tedbirleri alacak, çalışana hakkıyla maaşını verecek,saklanma kabinlerini oluşturacak. iş güvenlik uzmanlarının talimatını yerine getirecek..esas işveren .. YAA...yada bu denetimleri yapan iş güvenlik uzmanlarının yapılmayan işleri bakanlığa ispiyonlayacak adam gibi adam iş güvenlikçileri.. yaaa.. bunlar suçsuz...bunların haricinde herkes suçlu.. BEN BİLE..çünkü yorum yazdım yaa ondan..
  Cevapla
 • Ali Amca 5 yıl önce Şikayet Et
  YALANCILAR. Yalancının biri twitterde "2014 te zeytin ağacı dikmek yasaklanacak" yazmıştı. Bir sürü ahmakta bu yalanı sorgulamadan yayıyor. Eeee 2014 geldi gidiyor, zeytin ağacı dikmek hala yasaklanmadı? Biriside çıkıp ey yalancı senin twitler palavra çıkıyor, neden yalan söylüyorsun demiyor? Milletin bu tür palavralarla kandırılamayacağını öğrenemedi KIRKYALANLAR !...
  Cevapla
 • dadaş78 5 yıl önce Şikayet Et
  FUNDA BAHAR ADLI HANIM EFENDİYE. Siz galiba başbakanın kendisine tokat attığını söyleyen kişinin ilk ağızdan kendisinin de yalanladığı "aslında başbakan bana vurmadı tokat vurmaya kalkan korumalara mani oldu" söylemini dinlemediniz. Sizin buyurduğunuz mevzu ise doğan medyası tarafından kendisine yemekli bir ortamda sen başbakan bana vurdu diye konuş biz senin arkandayız diye vatandaşa söylettirilen yalanın ta kendisi herhalde zat-ı aliniz bu haberleri duymadı.
  Cevapla
 • muharrem tosun 5 yıl önce Şikayet Et
  بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِBismillahirrahmanirrahim. yaşanılan cok büyük bir acı bu acıyı dahada büyük yapan devletin tüm güçü ile imkanlar seferber etmesidir. bana kimse somada yaşanılan olayların sabotaj olmadıgı iddia edemez. edende tek tek ispatlamalı olayların gezi şeklinde provakatör eylemlere gidecegi amaç hedefin başbakan oluşu metin edepsizoglu adında baro başkanının danıştan edepsizliği peşinde sarfetmiş oldugu sözler ve hemen olay yerine gitmesi . bunların tesadüf oldugu iddia edilsede beyanlar nereye koyacagız. başbakanımız olayların ne denli büyük oldugunu bilerek olaylara müdahale etmek için önünü kesmek için gitmiştir
  Cevapla
 • funda bahar 5 yıl önce Şikayet Et
  DİĞERLERİNİ BİLEMEM. ama tokat atılan genç yalanlamadı arkadaşlar..evet attı ama çok sinirlenmişti beni görünce beni de provakatör zannetti ve bana tokat vurdu dedi.davacı olmayacağım dedi.sadece korumalar çok darp etti özür bekliyorum dedi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Esed ordusu kente girdi! TSK konvoyuna saldırı! Putin'den ilk açıklama
'Yetişmez' denilen Sivas'ta, 150 ton karpuz hasadı